Hrad Ľupča prechádza obnovou už dve desiatky rokov. Vďačí za to Železiarňam Podbrezová a.s., ktoré zruinovanú pamiatku odkúpili a pustili sa do jej záchrany. V uplynulých vydaniach našich novín sme vám jednotlivé etapy rekonštrukcie podrobne opísali. Seriál o obnove pokračuje aj v aktuálnom čísle, avšak z nedávnej histórie sa presunieme do súčasnosti. Práve v tomto období totiž pribudli na hrad ďalšie zachované predmety a repliky. Tie ešte viac priblížia život našich predkov a pootvoria dvere minulosti.
V prvý septembrový deň, počas štátneho sviatku, bola slávnostne otvorená nová stála expozícia s názvom Rinčanie zbraní na Ľupčianskom hrade. Jej hlavným cieľom je ukázať návštevníkom hradu sečné, palné či bodné zbrane, ale aj rekvizity, kostýmy a figuríny pripomínajúce dejiny hradu. Zachované originály alebo repliky starých predmetov vás prevedú celou históriou hradu od jeho vzniku v 13. storočí až po druhú svetovú vojnu.
„Ide o polointeraktívnu expozíciu, čiže niektoré fragmenty si môžu ľudia chytiť. Napríklad brús na brúsenie čepelí. Ešte stále je funkčný a počas otvorenia ho už návštevníci otestovali,“ povedal Ľubomír Blaško, umelecký kováč, ktorý expozíciu výtvarne a zbrojársky realizoval. Ten má s hradom úzke väzby. Pamätá si, ako bol počas jeho detstva sídlom mníšskeho rádu. „Vtedy bol neprístupný. Keď rehoľné sestry odišli, vďaka kastelánom sme začali pamiatku navštevovať, boli sme súčasťou prvej školy šermu a učili sa. Bolo nám umožnené, aby hrad žil. Som rád, že je dnes pre verejnosť otvorený. Ľudia môžu nazrieť do histórie aj vďaka tejto novej stálej expozícii,“ vyjadril potešenie.
Zbrane patria k hradu
Pásku od dverí polygonálnej bašty, kde je nová výstava inštalovaná, symbolicky, v dobovom kostýme, preťal Marian Kurčík, podpredseda Predstavenstva a ekonomický riaditeľ akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová.
„Sprístupnili sme prvky, ktoré k hradu určite patria. Chceme, aby bola zachovaná autentická história. Zbrane sú odjakživa späté s človekom. Slúžili najskôr na lov, neskôr na obranu či útok. Som veľmi rád, že sa podarilo túto expozíciu pripraviť. Určite bude zaujímavá pre všetkých návštevníkov. Uvidia, ako to v minulosti vyzeralo, aké zbrane sa používali na obranu počas rôznych etáp našich dejín,“ povedal krátko po otvorení.
Pripravujú ďalšie novinky
Vedenie podbrezovských železiarní týmto krokom potvrdilo, že dbá nielen o obnovu hradu, ale aj na postupné dopĺňanie predmetov, ktoré sú s ním úzko viazané. „Myslím si, že čokoľvek, čo pribudne na hrad počas jeho obnovy, bude zaujímavé. Verím, že sa nám aj v budúcnosti podarí pripraviť ďalšie novinky, aby sme prilákali ešte viac návštevníkov a oživili históriu aj pre súčasnosť,“ vyslovil želanie riaditeľ a svoje slová rozmenil na drobné: „Škoda, že sa nezachoval pôvodný inventár. Verím ale, že sa nám podarí zohnať dobový nábytok, prípadne vyrobiť repliky a dostať ich na hrad, aby turisti videli, aké zariadenia sa v minulosti používali.“
Dôkaz o útokoch
Vladimír Homola, kastelán hradu Ľupča, podrobnejšie predstavil dobové predmety z novej expozície, ktoré si budú môcť návštevníci počas prehliadky pozrieť. „Ideovým zámerom bolo odprezentovať archeologické nálezy, ktoré boli objavené počas obnovy pamiatky v posledných dvadsiatich rokoch. Veľkú skupinu tvoria nálezy militárií. Potvrdzujú, že hrad v minulosti skutočne odolával vojenským konfliktom. Väčšinu nálezov tvoria fragmenty šablí, tesákov, šípov, olovených guliek, ale objavené boli i palné zbrane z druhej svetovej vojny. Jednotlivé predmety sa našli v hlbokej studni. Všetky tieto prvky sú základom celej expozície,“ povedal V. Homola.
Následne doplnil, že výstava je doplnená vernými replikami zbraní, ktoré sa v minulosti mohli na hrade vyskytovať. „Vyhotovil ich umelecký kováč Ľubomír Blaško na základe historických predlôh a so zreteľom na vizuálnu presnosť. Pri výrobe používal oceľ zo Železiarní Podbrezová. Samotná expozícia je rozdelená do tematických celkov – od tatárskych vpádov v roku 1241, kedy bol hrad postavený, cez obdobie rytierstva a Mateja Korvína či stavovské povstania. Prístupné sú aj orientálne zbrane. Výstava je doplnená nálezmi z druhej svetovej vojny,“ doplnil kastelán.
Lákadlom aj erb
Objekt polygonálnej bašty bol vybudovaný ako súčasť hradného opevnenia. Svojou hmotnou podstatou je prirodzene predurčený na inštaláciu militárií. Obnovené strieľne a polygonálny pôdorys sú názornou ukážkou obranného systému hradu Ľupča.
Jedným z najväčších lákadiel polygonálnej bašty je na zemi vyrytý erb Gašpara Tribela, ktorý bránil hrad Ľupča pred bočkajovskými vojskami na začiatku 17. storočia. „V tom čase vojská zničili časť dediny Ľupča, ale hrad sa im dobyť nepodarilo. Pri obrane pamiatky boli zabité osoby, mená ktorých sú zobrazené na pamätnej tabuli v hrade,“ dodal V. Homola.
Slávnostný akt otvorenia novej stálej výstavy doplnili desiatky turistov, ktorí využili voľný deň a prišli na hrad. Okrem sprístupnenia expozície mohli vidieť útroby stredovekej stavby, vystúpenie historickej skupiny Via Historica či sokoliarov zo združenia Biatec. Vydarený deň na hrade Ľupča bol dokonalou bodkou za letnou turistickou sezónou.
Hrad Ľupča však svoje brány nezatvára a pre verejnosť je otvorený, vrátane novej expozície. Aktuálne informácie o otváracích hodinách sú uverejnené na webovej stránke hradlupca.sk.
V nasledujúcom čísle novín Podbrezovan vám prinesieme ďalšiu časť seriálu, v ktorom odhalíme etapy dvadsaťročnej systematickej obnovy hradu Ľupča.