Jeseň by nebola jeseňou, keby so sebou každý rok nepriniesla negatívnu sugesciu. Dni sú kratšie, noci dlhšie a slnko strieda čoraz viac mrakov. Mnohí z nás v tomto období pociťujú únavu a nepríjemné pocity, ktoré sa častokrát nazývajú jesenná depresia. Ak s ňou však začneme včas bojovať, môžeme sa jej ľahko vyhnúť.
Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je prirodzené, že pociťujeme únavu. Častokrát sa stáva, že v tomto období upadáme do jesennej depresie.
Vôbec pritom nejde o novodobý výmysel. Je to vnútorné znechutenie spojené so stratou energie, ktoré vyústi do nepríjemných pocitov, ako napríklad úzkosť, beznádej, častá bolesť hlavy, všeobecná nechuť či oslabenie imunity. Trpí tým nielen naša duša, ale aj celé telo. V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich touto „chorobou“ zvýšil.
Dobrou správou je, že proti jesennej únave a depresii sa dá bojovať, len treba, ako pri všetkom, v prvom rade chcieť. Treba prijať fakt, že aj negatívne pocity sú pocity a majú v našom živote miesto. Minimálne také, aby nás naučili niečomu novému. Nie sme predsa roboti a emócie, či už pozitívne alebo negatívne, patria k nášmu každodennému životu. Je pravda, že existujú obdobia, kedy negatívne pocity valcujú tie pozitívne. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že za svoj život sme zodpovední jedine my sami a hoci veľa vecí ovplyvniť nevieme, môžeme sa rozhodnúť, ako budeme na dané skutočnosti reagovať.
Príznaky jesennej depresie
U každého človek sa môže depresia prejavovať inak. Vo všeobecnosti však platí, že veľa príznakov je spoločných – ide napríklad o úzkosť, precitlivenosť, beználadovosť, ľahostajnosť, podráždenosť, smútok, nesústredenie sa a mnohé iné.
Najčastejšie sa uvedené príznaky vyskytujú v októbri, ktorý sa aktuálne blíži. Práve v tomto mesiaci je vonku sychravé počasie, nedostatok slnečných lúčov a nastáva zmena času.
Ako s ňou zatočiť
Asi nikoho neprekvapí, keď odpoveďou na to, ako bojovať proti jesennej únave a depresii, bude zmena jedálnička. Dopĺňať vitamíny by sme mali nielen vo forme doplnkových tabletiek, ale aj prirodzene – v jedle samotnom. „Psychickou podporou“ vám v jesenných dňoch budú potraviny, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Nájdete ich napríklad v rybách, orechoch, chia a ľanových semienkach, avokáde, olivovom oleji, ale aj v strukovinách ako napríklad šošovica, cícer či fazuľa. Tie sú okrem omega-3 aj bohatým zdrojom vápnika.
Chuť do života vám môže prinavrátiť aj ženšen, ktorý je považovaný za najsilnejší posilňujúci prostriedok ázijskej medicíny. Môžete si ho dopriať vo forme čaju alebo pravého extraktu.
Zelený čaj sa dlhodobo teší obľube a okrem veľkého množstva antioxidantov obsahuje aj látku L-theanin. Je to aminokyselina, ktorá sa vyskytuje v kvalitnejších, sypaných čajoch a podporuje koncentráciu. Zároveň odbúrava stres a navodzuje pocit pohodlia a pokoja.
Dôležitý je aj spánok
Spánok, rovnako ako jedlo, je jednou zo základných biologických potrieb človeka. Mnohokrát sa stáva, že naň akosi zabúdame. Dospelý človek by mal spať 7 až 9 hodín denne.
Chronický nedostatok spánku vedie k zvýšenému stresovému hormónu a napríklad aj ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Spánok je aktívnym dejom, ktorý si vyžaduje dokonalú súhru centrálnej nervovej sústavy, viacerých oblastí mozgu a okolitého prostredia. Rozoznávame dve hlavné fázy spánku – tzv. REM fáza a nonREM fáza. Spolu tvoria jeden spánkový cyklus, ktorý trvá v priemere 90 minút. Ak budeme vychádzať z odporúčania vyššie, za noc by sme mali stihnúť aspoň päť spánkových cyklov.
Ak máte problémy so spánkom, vhodný bude ľubovník bodkovaný. Jeho každodenná konzumácia, v podobe čaju, pomáha orgánom, ktoré najviac trpia stresom, napríklad žalúdku. Okrem toho potláča pocit úzkosti a strachu.
Rovnaké účinky má aj harmanček, po ktorom rýchlejšie zaspíte. Podľa výskumníkov inhalovanie aerosólu, ktorý obsahuje silice získané z harmančeka, pomáha zbaviť sa úzkosti a depresie.
Nervozitu a stres znižuje aj levanduľa v podobe éterického oleja. Je známa ako stabilizátor nálady, čo môže byť veľmi užitočné pri liečení mnohých neurologických porúch. Levanduľový olej môžete užívať i vnútorne.
V zdravom tele zdravý duch
Nemusíte trikrát do týždňa vypotiť dušu v posilňovni, ak k tomu nemáte vzťah. Pravidelná aspoň polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu povzbudí krvný obeh a hneď budete veci vidieť inak. Pozitívne endorfíny – hormóny šťastia z pohybu, zaplavia vaše telo a zlá nálada sa veľmi rýchlo vytratí. Pokocháte sa pestrofarebnou prírodou, ktorá je práve v jesennom období farebne najkrajšia.
Pri prechádzke využite možnosť stretávať sa s priateľmi alebo rodinou, ktorí sú častokrát najlepším terapeutom.
Rýchle rady a tipy v boji proti depresii
– hudba je liekom na všetko – v pokoji si vypočujte melódie vašej obľúbenej skupiny a zrelaxujte pri tom,
– zrelaxujte pri dobrej knihe – chladné večery sú na knihy ako stvorené. Veď čo môže byť lepšie ako dobrá kniha, deka a teplo domova,
– doprajte si šálku horúcej čokolády – čokoláda vraj obsahuje rovnaký hormón, ako keď sme zaľúbení. Pozor, netreba to so sladkým preháňať,
– verte si – rozvíjajte svoje schopnosti a nadanie. Pomôže vám to nielen v súkromnom, ale aj pracovnom živote,
– zhlboka dýchajte – kedykoľvek počas dňa si vyskúšajte dychové cvičenia – na ukľudnenie stačí desať hlbokých nádychov a výdychov,
– určte si cieľ – najlepšie je, ak si ho napíšete na papier a dáte na viditeľné miesto či už doma, alebo v práci, aby vám neustále pripomínal, čo od života chcete,
– doprajte si wellness pre telo aj dušu – wellness procedúry vás dokážu dostať do fyzickej aj duševnej pohody. Saunovanie formou potenia pomáha eliminovať toxíny, teplo zase napomáha regenerácii a bojuje proti vírusom. Blahodarný účinok majú tiež aromatické kúpele s esenciálnymi olejmi.