Vianoce by mali byť sviatky pokoja a radosti. Často sa nám ale stáva, že pokoj strieda predvianočný stres. Preplnené obchody, nákupné centrá a dlhočizné darčekové zoznamy spôsobujú, že v týchto dňoch máme viac zhonu ako pokoja a skutočný význam Vianoc sa tak vytráca. Spravme si Vianoce príjemnejšie pre nás a ekologickejšie pre našu planétu.
Vianočné obdobie je nepochybne jedno z najkrajších v celom roku. Stretneme sa s rodinou, s ktorou sa počas roka nestretneme či už kvôli vzdialenosti alebo pracovnej či osobnej vyťaženosti, spoločne si pozrieme stokrát obohraté rozprávky, ktoré pre nás ale v tomto období majú neuveriteľné čaro a hoci ich poznáme naspamäť, vždy sa k nim radi vrátime. A aj keď sme si vedomí toho, že by sme mali jesť striedmo a zdravo, málokto vie odolať sladkým koláčom, zemiakovému šalátu či dobrému rezňu. Veď predsa tieto sviatky nie sú každý mesiac.
Málokedy si však uvedomíme, že Vianoce majú aj svoju temnú stránku. V intenzívnych časoch konzumu sme ochotní v krátkom časovom období minúť nemalé peniaze na veci a darčeky, ktoré vlastne ani nepotrebujeme, na výzdobu, ktorú si vieme vyrobiť aj doma a častokrát aj na jedlo, ktoré nie sme schopní skonzumovať. Nákupný vianočný zoznam je dlhý a častokrát nás prepadne obava, že dané veci už nedostaneme, tak ich pre istotu nakúpime v predstihu a v raz takom množstve. Ešte predtým, než podľahneme vianočnému ošiaľu, skúsme náš zoznam prehodnotiť, či sa na ňom naozaj nachádzajú veci potrebné k prežitiu pokojných sviatkov s našou rodinou. A vôbec sa pri tom nebudeme musieť obmedzovať, len si Vianoce spravíme ekonomickejšie a aj ekologickejšie.
Prinášame vám pár tipov, ako si Vianoce užiť šetrnejšie a možno vás vlastnoručná výroba bude aj viac tešiť.
Nakupujme s mierou
Zimné obdobie je pre náš organizmus najnáročnejšie. Za tmy chodíme do práce a za tmy z nej aj prídeme. Chýba nám svetlo a častokrát aj pohyb na vzduchu. Okrem toho snaha potešiť našich blízkych dobrým jedlom je naozaj veľká. Snažte sa nakupovať s mierou, poprípade sa v rodine dohodnite, kto čo k štedrovečernému stolu prinesie.
Vianočná výzdoba
Prírodná vianočná dekorácia je nielen štýlová, ale aj lahodí oku a pekne prevonia domácnosť. Konáriky, šišky, čečina, drevené polienka či sušené ovocie a koreniny sú základom pre kreatívny výtvor, na ktorý nemusíte mať špeciálny talent. Dobrou správou je, že vašu pôvodnú výzdobu nemusíte vyhadzovať, ale skúste ju s prírodnými materiálmi skombinovať a dať jej tak „druhý dych“.
Na spevnenie môžete použiť vlnku, špagát alebo staršie kusy látky. Vyrobiť si takto môžete vianočné svietniky, ozdoby na stromček alebo bežnú vianočnú dekoráciu.
Vianočný stromček
Vianočný stromček je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a jeho výberu a výzdobe venujeme špeciálnu pozornosť. Ak preferujete živé stromčeky, môžete si ich kúpiť aj v črepníku a neskôr ich zasadiť napríklad v záhrade. Tohtoročnou novinkou je prenajatie si živých vianočných stromčekov. Doba prenájmu je približne dva týždne a potom ho vrátite naspäť tam, kde ste ho zakúpili. Nasleduje aklimatizácia stromčeka a neskôr, po dôkladnom ošetrení, opäť putuje do zeme.
Nie je darček ako darček
Hovorí sa, že najkrajší darček, aký môžete niekomu darovať je váš čas. Naplánujte si spoločné výlety, adrenalínové zážitky alebo oddychový pobyt. Zrelaxujete, zažijete niečo nové a čo je najdôležitejšie, budete spolu so svojou rodinou.
Ušľachtilým činom je aj keď svoj darček venujete niekomu inému. V rámci pomoci chudobným rodinám po celom svete, ktoré sa boria s nedostatkom jedla, oblečenia či vzdelania, vznikli charitatívne organizácie, prostredníctvom ktorým môžete vidieť, ako vás darček pomáha iným. Môžete pomôcť pri vzdelávacom rozvoji alebo prispieť na domáce úžitkové zviera, ktoré má pre chudobnú rodinu neoceniteľnú hodnotu.
Balenie darčekov
Balenie darčekov má svoju tradíciu a je to pre obdarovaného prekvapením, keď nevie, čo ho pod obalom čaká. V 19. storočí boli luxusne zabalené darčeky výsadou detí z bohatých rodín. U chudobnejších, ak sa vôbec zohnal, sa krajší papier používal opakovane aj viac rokov. Darčeky sa precízne zabalili a šetrne rozbalili, papier sa vyrovnal a odložil na nasledujúci rok. Dnes síce balením strávime aj hodiny, no rozbalenie trvá pár sekúnd a papieru je plná izba. Vianoce sú obdobím, kedy vyprodukujeme najviac odpadu za celý rok. V ponuke máme širokú škálu baliacich papierov a väčšina z nich sú cenovo dostupné. Predsa ale existuje ešte ekonomickejší variant. Napríklad taký recyklovateľný baliaci papier, zvaný aj „šedák“, vyzerá spočiatku trošku fádne, no ak zapojíte fantáziu, budú vaše darčeky originálne. Dotvoriť ho môžete jednoduchým špagátikom a napríklad vetvičkou, škoricou alebo drevenou ozdobou, ktorú si obdarovaný môžeš zavesiť na vianočný stromček.
Cestovateľov a hudobníkov určite poteší vianočný darček zabalený do starej mapy či starých hudobných nôt. Aj tu platí, že kreativite sa medze nekladú.
Ak predsa len nechcete mať žiadny papierový odpad a „šedák“ nevyužijete ďalej v domácnosti, kúpte ekologické darčekové tašky, ktoré môžete používať opakovane a nie sú ani náročné na skladovanie. Vyrobíte k nim jednoduchú vizitku s krátkym odkazom a taktiež ich môžete dotvoriť prírodnou dekoráciou.
Vianočný anjel
Vyrobte si vlastného anjelika na stromček alebo na stôl. Výroba nezaberie veľa času a môžete zapojiť aj svoje ratolesti. Nepotrebujete k tomu žiadny špeciálny materiál, postačia veci, ktoré máte doma.
Potrebujeme: tvrdý papier (výkres), látku, čipku/madeiru, tyčinkové a disperzné lepidlo, polystyrénovú guličku/väčšiu drevenú korálku/malú vianočnú guľu, priadzu na vlasy, biele pierka/servítku/vatu na krídla, lepiacu tavnú pištoľ (môžete ju nahradiť sekundovým lepidlom alebo chemoprénom).
Postup: Z výkresu si pomocou tyčinkového lepidla vytvoríme kužeľ. Spodný okraj zastrihneme do jednej roviny. Vezmeme si kužeľ, otáčaním na látke vyznačíme požadovaný tvar a vystihneme. Kužeľ si potrieme disperzným lepidlom a nalepíme naň látku. Opäť spodný a horný okraj zastrihneme. Obkrútime čipku okolo anjelika, môžeme si ju prichytiť štipcami, spinkami. Zafixujeme ju disperzným lepidlom. Prichádza na rad hlavička. Ak nemáte polystyrénovú guličku, môžete ju nahradiť drevenou korálkou, malou vianočnou guľou. Pridáme vlásky, ktoré si nastriháme z bielej priadze (dĺžka približne 20 cm). V strede ich previažeme niťou. Na polystyrénovú guličku pripevníme vlásky pomocou tavnej pištole a taktiež pripevníme hlavičku k telu anjelika. Už nám chýbajú len krídla. Môžeme ich vytvoriť z bielych pierok, alebo vystrihnúť si ich z výkresu. Krídla natrieme tyčinkovým lepidlom a rovnomerne rozmiestňujeme vatu. Pripevníme ich lepiacou tavnou pištoľou na zadnú časť anjelika.