Jej vôňu nič nenahradí

 

„Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť znamená stávať sa hlupákom.“

– J. A. Komenský

Je tu marec, Mesiac knihy. Vznikol na počesť národného buditeľa a šíriteľa knižnej kultúry Mateja Hrebendu. Tento ľudový spisovateľ od narodenia trpel zrakovou poruchou a postupne úplne oslepol. Miloval však knihy a keďže si ich už nedokázal sám prečítať, rozhodol sa chodiť od domu k domu a prosil neznámych ľudí, aby mu čítali.

Nie vždy sa mu to darilo a niekedy musel putovať dlho, aby našiel ochotného človeka, ktorý mu prečítal niečo z knihy. Bol však neoblomný a vytrvalý, a tak si postupne získaval nadšencov a prehlboval medzi nimi lásku ku knihe.

Dnes žijeme v dobe silnej digitalizácie postupne sa aj knihy pretvárajú do digitálnej podoby. Deti pred čítaním uprednostňujú filmy a my sa zamýšľame nad budúcnosťou knižnej kultúry. Skutoční milovníci kníh nás však ubezpečujú, že elektronická kniha je síce praktická, ale nikdy sa nevyrovná tej v tlačenej forme. Vôňu klasickej knihy totiž nič nenahradí.

Zaujímavosti o knihách

Tri najčítanejšie knihy na svete sú Biblia, Citáty Mao Ce-Tunga a Harry Potter.

Prvá kniha napísaná na písacom stroji bola publikovaná v roku 1876 a nesie názov Dobrodružstvá Toma Sawyera, ktorej autorom je Mark Twain.

Najmenšia kniha na svete má len 7 milimetrov štvorcových a môžete ju vlastniť aj vy. Stačí, ak navštívite Guttenbregovo múzeum v nemeckom Mainzi, kde sa dá zakúpiť ako suvenír. Jej názov v preklade znie – Najmenšia kniha sveta.

Najväčšia kniha na svete sa volá Tento prorok Mohamed a vznikla v Dubaji. Má 429 strán, váži 1500 kilogramov a jej rozmery sú 5 x 8,06 metra. Je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov.