Cieľom Železiarní Podbrezová a.s. je zachovať hrad Ľupča v čo najlepšom stave pre súčasné a hlavne pre ďalšie generácie, ako významný doklad histórie. Železiarne sa zároveň snažia, aby sa do hradu znovu vrátil život. V minulosti bol totiž hrad komunikačným, hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu.
Aj z tohto dôvodu ŽP a.s. nadviazali v tomto roku úzku spoluprácu s Mgr. Art. Štefanom Kockom a veria, že prostredníctvom inštalácie jeho obrazov v priestoroch hradu Ľupča rozšíria umelecké hodnoty prehliadkovej trasy, určenej pre návštevníkov. Netreba zabudnúť, že v hrade sú stále umelecké inštalácie, napríklad fascinujúcich obrazov Horehronia pod názvom „Očami ruských maliarov.“ V Rubigallovej veži a na dolnom nádvorí hradu zas môžete vidieť stálu expozíciu výberu z tvorby prof. Jána Kulicha. Expozícia inštalovaná v októbri 2012 predstavuje svojím obsahom hlavný okruh autorovho tvorivého záujmu a vydáva svedectvo o jeho trvalom vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu národa.
„Slovensko je krajina hradov a zámkov, má svoje krásy, zaujímavú históriu, inšpiratívnych ľudí, úspešné nápady. Často si nevážime, čo máme doma. Preto chceme zvýrazniť silné stránky našej krajiny, jej krásy a príbehy ľudí.“ Tieto slová sú víziou celoslovenského pilotného projektu „ZA POKLADMI SLOVENSKA“, ktorého súčasťou bude aj hrad Ľupča. Slovo „poklady“ v názve projektu symbolizuje príbehy krajiny, miest, obcí či hradov a zámkov. Poklady sú aj v každom z nás, v ľuďoch. Krajina i ľudia na Slovensku skrývajú obrovské poklady, ktoré budú v projekte prezentované, preto sa slovo „poklady“ píše s veľkým P. Hlavným programom na hrade Ľupča bude večerná talkshow 17. júla o 17. hodine, s tromi zaujímavými lokálnymi hosťami. Prostredníctvom príbehov otvoria výchovno-motivačné témy. Súčasťou sprievodného programu bude kultúrny program a detský kútik pre tých najmenších. Vstupné na podujatie bude dobrovoľné.
Každoročne sa zameriavame aj na budovanie expozícií, ktoré by zatraktívnili prehliadkovú trasu. Na dolnom nádvorí, v priestoroch bývalých koniarní, sa nachádza archeologická expozícia, ktorá sa pravidelne v mesačných intervaloch rozrastá o novozreštaurované predmety, ktoré dokumentujú historický vývoj hradného areálu.
Novinkou sezóny 2021 je sprístupnený priestor komnaty Márie Terézie s unikátnou hrebienkovou klenbou, ktorá patrí k najvzácnejším na Ľupčianskom hrade. Interiér miestnosti je zariadený historickým nábytkom, ktorý v rokoch 1923 až 1933 využíval prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk vo svojom obľúbenom sídle na Topoľčianskom zámku. Priestor komnaty dotvárajú erby prvých majiteľov hradu Ľupča z obdobia stredoveku, ktoré sú umiestnené vo vitrážnych výplniach okien.
Hrad, okrem expozícií a svojej bohatej histórie vo svojich útrobách, ponúka návštevníkom viaceré unikáty. Zaujímavosťou je určite hradná studňa s hĺbkou 62 metrov. V hĺbke približne 45 metrov je v nej vysekaná tajná chodba, ktorá ústi v jednej pivnici pod hradom. Súčasťou studne je aj zachovaný „rumpál“, ktorý slúžil na ťahanie vody. Medzi najväčšie lákadlá patrí renesančná kaplnka – „najkrajšia pamiatka v roku 2008 na Slovensku“ alebo Korvínova lipa – „najstaršia kvitnúca lipa v strednej Európe“.
Chcete na vlastné oči vidieť, čo všetko je na hrade už obnovené? Navštívte nás počas letných prázdnin, každý deň, okrem pondelka, od desiatej do pol štvrtej. Okrem mesiacov júl a august je potrebné prehliadku dohodnúť telefonicky. Všetky ďalšie potrebné informácie ohľadom prehliadkovej trasy, prenájmu priestorov a revitalizácie hradného areálu, nájdete na internetovej stránke www.hradlupca.sk alebo na ďalších komunikačných kanáloch a oficiálne zverejnených kontaktoch pracovníkov hradu Ľupča. Veríme, že aj túto sezónu si na hrad Ľupča nájde cestu dostatok návštevníkov, pre ktorých je pripravený kompletný lektorský tým, široká ponuka suvenírov a hodinová prehliadka hradu za priaznivé vstupné.