Kolkársky oddiel ŠK Železiarne Podbrezová je účastníkom trojročného projektu „Podpora športu medzi deťmi a mládežou“ (POSACYP – Promotion of sport among children and young people), ktorý je spolufinancovaný pod záštitou Európskej únie v programe Erasmus+. Spolu s nami participujú na projekte Chorvátsky kolkársky zväz, ako hlavný nositeľ projektu, ďalej Česká kuželkářská asociace, Slovinský a Srbský kolkársky zväz.
Na prelome júla a augusta sa uskutočnil medzinárodný kemp mládeže v rámci uvedeného projektu a zároveň aj konferencia venovaná tejto problematike. Hostiteľom v aktuálnom roku bolo chorvátske mesto Otočac. Hlavným odborným garantom projektu je náš hlavný tréner, profesor Miloš Ponjavić, ktorého sme oslovili, aby objasnil ciele a priebeh projektu.
Aký je hlavný cieľ projektu POSACYP?
– Hlavným cieľom je propagácia kolkov medzi mladými a navýšenie počtu detí v kolkárskom športe. Rovnako dôležité je pripraviť univerzálny systém práce s mládežou, urobiť príručku a aplikáciu ako organizovať kempy a pracovať s mladými hráčmi v kolkoch.
Čo bude výstupom po skončení trojročného obdobia projektu?
– Po ukončení projektu bude každý štát organizovať svoje kempy, ale bude už existovať systém práce a dúfame, že sa zvýši počet mladých v kolkárňach.
Ako prebiehal kemp mládeže?
– Podľa môjho názoru to mohlo byť pre deti veľmi zaujímavé, ale pre niektoré aj ťažké. Veľa mladých nie je zvyknutých na takúto prácu, keď majú vyplnený deň od siedmej rána do desiatej večer. Všetky deti však boli veľmi kultivované a plné energie, vždy s úsmevom a množstvom otázok.
Kto sa zúčastnil z nášho oddielu a ako sa im darilo v medzinárodnej konkurencii?
– Z kategórie žiačky boli v Chorvátsku Šarlota Sabová a Daniela Mócová, z dorastencov sa kempu zúčastnili Naďa Poliaková, Martin Bizub, Matúš Bánik a Kristián Soják. Ako tréner tam bol Daniel Móc. Naše deti boli zo všetkých najmladšie. Z ostatných štátov prišli s najlepšími a tými, ktorí pôjdu na majstrovstvá sveta koncom augusta, čiže 19-ročnými kolkármi. Napriek veku sa naši mladí hráči v konkurencii nestratili. Získali veľa medailí v rôznych disciplínach, ktoré sa vyhodnocovali. Fyzické testy najlepšie zvládol Bánik, Poliaková bola tretia. V šprinte Poliaková vyhrala a Sabová bola tretia. V tandem mixe získala prvé miesto Mócová s Jevremovićom (Srbsko) a tretie miesto Imširovićová (Chorvátsko) s Bizubom. V celkovom hodnotení krajín boli prví Srbi a hneď za nimi skončil náš oddiel. Nasledovali Chorváti, Česi a Slovinci.
Čo priniesla konferencia, ktorá sa uskutočnila počas kempu? Kto boli prednášajúci a akí hostia prišli podporiť konferenciu?
– Konferencia priniesla prednášky pre mladých účastníkov a trénerov z Chorvátska. Prišli aj novinári a verejnosť z mesta Otočac, takisto starosta mesta a niektorí tréneri z iných športov. Prednášajúcimi boli tréneri z projektu. Rozoberali metodiku práce s mládežou, ich mentálnu, fyzickú a psychologickú prípravu, výživu či regeneráciu v športe. Hosťami boli dve chorvátske reprezentantky a majsterky sveta – Ines Maričić (tá drží aj svetový rekord 687 kolkov) a Mirna Bosak. Skúsené kolkárky porozprávali o svojich začiatkoch a praktických skúsenostiach z tréningov či zápasov a s mládežníkmi si spolu aj zatrénovali.
Ako môžete zhodnotiť význam takýchto projektov?
– Vďaka Chorvátskemu kolkárskemu zväzu a jeho prezidentovi Dr. Tonči Mikacovi, ktorý uznáva systém, s ktorým som ja začal robiť už pred 23 rokmi, sa podarilo získať podporu Európskej únie, keď účastníci mali všetko hradené. Hlavný význam projektu je zachrániť kolky ako šport. Táto internetová doba priniesla všetkým športom problémy, čo sa týka počtu detí, ktoré sa mu vôbec venujú. Myslím, že podobné akcie môžu byť jednou cestou k zlepšeniu a druhá by mala viesť cez školy a ministerstvo.