Aj IT sektor prechádza krízou, naši študenti dostanú notebooky v októbri

 

Kvôli nedostatku čipov dostanú prváci v tomto školskom roku zariadenia o niečo neskôr.

 

Súčasná kríza zasiahla takmer všetky oblasti spoločenského života. Výnimkou nie je ani sektor informačných technológii (IT). Mnohé firmy prešli na začiatku pandémie do režimu práce z domu (homeoffice) a školy realizovali výučbu dištančne. Logicky sa tým zvýšil dopyt po technologických zariadeniach. Pocítili to i Železiarne Podbrezová a.s., ktoré sa museli vysporiadať s ťažšou dostupnosťou jednotlivých zariadení, príslušenstva či komponentov. O aktuálnej situácii v IT sektore sme sa rozprávali s Bc. Marekom Gaboňom, vedúcim odboru technickej podpory ŽP Informatika s.r.o.

 

Aká je momentálna situácia v IT sektore? Je na trhu dostatok zariadení a komponentov?

– Náš sektor prechádza pandemickou krízou relatívne dobre. Firmy v IT odvetví sa dokázali pomerne jednoducho adaptovať na nové situácie, ako napríklad homeoffice. Práca a štúdium z domu ale zapríčinili nedostatok niektorých zariadení, predovšetkým notebookov, webkamier alebo tabletov. Zvýšil sa dopyt po elektronických zariadeniach, na čo neboli výrobcovia čipov celkom pripravení a zároveň prišla séria nepredvídateľných udalostí. Spomenul by som požiar v japonskej továrni na výrobu čipov pre automobilový trh, zastavenie výroby v Texase kvôli mrazom a tiež povodne v Ázii. V marci tohto roku následne došlo na šesť dní k zablokovaniu Suezského prieplavu. Toto všetko malo za následok nedostatok čipov nielen pre IT zariadenia, ale pre celý elektronický a automobilový priemysel.

 

Viete povedať aj konkrétne čísla o koľko vzrástol predaj počítačov?

– V prvej vlne kupovali spotrebitelia zariadenia na prácu na diaľku, na jeseň minulého roka zasa na domácu zábavu, o ktoré je zvýšený záujem aj v priebehu tohto roka. Predaj počítačov sa v roku 2020 zvýšil o 4,8 percent na 275 miliónov kusov. Pred Vianocami je nárast zvýšený o ďalších desať percent.

 

Ovplyvnili všetky spomínané situácie aj naše železiarne?

– Áno, počas prvej vlny bol veľký záujem o webkamery, ktorých bol nedostatok. Museli sme robiť predobjednávky u viacerých dodávateľov naraz a čakať, kde sa objavia skôr. Následne výrobcov zasiahla čipová kríza, ale aj zvýšený dopyt, čo zapríčinilo meškajúcu výrobu. V priebehu tohto roka sme preto v ŽP Informatika prehodnotili stratégiu a naskladnili viac štandardných pracovných staníc, aby sme zvládli uspokojiť všetky investičné požiadavky. Momentálne evidujeme problémy pri dodávkach tlačiarní a špeciálnej výpočtovej techniky.

 

Je cena jednotlivých zariadení a komponentov vyššia v porovnaní s minulým rokom, respektíve obdobím pred pandémiou?

– Určite áno, nakoľko náš strategický dodávateľ zvýšil začiatkom leta cenu výpočtovej techniky. Podpísal sa pod to zvýšený dopyt a spomínaný nedostatok čipov.

 

Prváci na našej škole mali na začiatku školského roka dostať nové notebooky. Termín odovzdávania je ale posunutý. Viete, kedy ich dostanú?

– Pre našich prvákov mám dobrú správu. Notebooky sa nám podarilo zabezpečiť, momentálne sú už u nás v ŽP Informatika. V týchto dňoch prebieha ich inštalácia a odovzdané by mali byť najneskôr koncom októbra.

 

Kvôli nedostatku čipov dostanú prváci zariadenia v aktuálnom školskom roku o niečo neskôr. Foto: A. NociarováJe náročné zabezpečiť väčšie množstvo počítačov pre študentov?

– Nielen pre študentov. Náš dodávateľ funguje systémom just-in-time, to znamená, že zariadenia po objednaní idú do výroby a tým pádom neexistujú skladové položky. Pri väčších objemoch sa preto pozerá predovšetkým na cenu zariadení a rýchlosť dodávky. Pri pracovných staniciach je aktuálne čakanie od jedného do dvoch mesiacov. Horšie sú na tom notebooky. Závisí od modelu, ale štandardná konfigurácia je približne tri až štyri mesiace.

 

Museli ste zmeniť napríklad dodávateľa, prípadne vybrať inú značku notebookov?

– Záleží na požiadavkách používateľov. Keď nie je dôraz na rýchlosť dodania, držíme sa zaužívaných štandardov. Ak áno, hľadáme dodávateľov, ktorí majú skladové zásoby. Zo značiek preferujeme Dell, kde nám vyhovuje záruka na hardware. V prípade poruchy máme k dispozícii nový diel do 24 hodín, čím znižujeme dĺžku poruchy u užívateľov.

 

Situácia je určite náročná. Kedy odhadujete jej stabilizovanie?

– Náročnosť situácie môžeme vidieť naprieč rôznymi odvetviami. Veď obmedzenie výroby hlásili okrem automobiliek aj veľkí výrobcovia spotrebnej elektroniky Samsung či Apple. Pôvodné odhady sú, že „čipová“ kríza bude pokračovať až do roku 2023. Avšak Elon Musk, generálny riaditeľ Tesla uviedol, že nedostatok čipov je krátkodobým problémom, keďže je stavaných a plánovaných veľa závodov na výrobu čipov a odhaduje, že v budúcom roku dosiahneme vhodnú úroveň.