Vojenský konflikt na Ukrajine trvá bezmála dva mesiace a situácia je naďalej vážna. Na Slovensko stále prúdia stovky utečencov, väčšinou ženy s deťmi, aby unikli pred bombardovaním. Z krajiny utiekli už milióny ľudí a mnohí z nich sa dočasne usadili pod Tatrami. Výnimkou nie je ani Horehronie, kde sa v súčasnosti nachádzajú mnohé rodiny.
Ochota a súcit sa ale nevytratili a Slováci nezištne podali pomocnú ruku. Zapojili sa do rôznych zbierok alebo poskytli utečencom ubytovanie. Aby sme Ukrajincom ešte viac uľahčili zložitú situáciu, zorganizovalo mesto Brezno podujatie „Vitajte na Horehroní.“ Uskutočnilo sa v kultúrnom dome a malo informačný charakter. Cieľom bolo pomôcť našim susedom lepšie sa zorientovať v cudzej krajine.
Takmer dve stovky prítomných sa dozvedelo mnoho užitočných informácií, ale bolo im ponúknuté i zamestnanie. Nedostatok pracovnej sily v rôznych sférach výroby, priemyslu či služieb je totiž veľký. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne eviduje viacero voľných miest, ktoré nie sú dlhodobo obsadené a mohli by ich pokryť práve obyvatelia Ukrajiny.
Niekoľko pracovných pozícií ponúkli aj naše železiarne. Prípadným záujemcom pripravili jednoduchú prezentáciu, aby mali prehľad o fungovaní hutníckeho závodu v Podbrezovej. Ponuky predstavili nielen ženám, ale aj niekoľkým mužom, ktorí do Brezna prišli. Pri informačnom stánku Železiarní Podbrezová sa mohli viac dozvedieť o spracovaní ocele, mali možnosť vidieť priebeh tavenia želeného šrotu či výrobu oceľových rúr. Ukrajinci sa zaujímali o voľné profesie, ako ťahač rúr, rovnač rúr alebo riadič píl 1000 OHLER konečných dĺžok. Ľahšie práce, ktoré môžu vykonávať nielen muži, ale aj ženy, boli taktiež súčasťou našej ponuky – žeriavnik mostového žeriavu, nakladač, delič oblúkov a odhraňovač oblúkov a zušľachťovač-žíhač III. Každý, kto sa pri stolíku našej akciovej spoločnosti pristavil, dostal do rúk leták s ďalšími potrebnými informáciami.
Hoci sa väčšina ľudí z Ukrajiny plánuje vrátiť do vlasti alebo presunúť ďalej na západ, naďalej existuje možnosť, že viaceré rodiny zostanú žiť na Slovensku. Je pravdepodobné, že si budú ženy, prípadne niekoľko mužov, hľadať u nás prácu a práve seminár v Brezne im mal pomôcť. Nateraz je otázne, koľko percent Ukrajincov sa na našom trhu reálne usadí a či pôjde o krátkodobé alebo dlhodobé riešenie. Všetko bude závisieť od situácie a priebehu vojenského konfliktu.
Železiarne Podbrezová sa aj takýmto spôsobom snažia uľahčiť život tým, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v neznámej krajine, sú mnohokrát v núdzi a nevedia, čo prinesie zajtrajšok a majú záujem pracovať. Ale až ďalšie týždne a mesiace ukážu, či sa vo výrobe objavia aj ukrajinsky hovoriaci zamestnanci.