Pôvodný oltár Očisťovania Panny Márie (Spev Simeona) zo 17. storočia sa po sto rokoch vrátil na svoje pôvodné miesto – do kaplnky hradu Ľupča. Život drevenej pamiatke vdýchla dvojica majstrov, ktorá ho kompletne zreštaurovala. Za prítomnosti umelcov, zástupcov akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, starostu obce Slovenská Ľupča, ale i sponzorov a ďalších hostí oltár odhalili v utorok, 28. júna. Zároveň bola na hrade Ľupča oficiálne otvorená letná turistická sezóna.
V úvode slávnostného večera zaspievala prítomným ženská spevácka skupina Belius. Následne privítal hostí Vladimír Homola, kastelán ľupčianskeho hradu. Predstavil jeho históriu a aj pôvod oltára. Vyzdvihol všetkých, ktorí sa podieľali na tom, že vzácna pamiatka je opäť na svojom mieste.
„Hrad Ľupča je unikátny tým, že bol od svojho vzniku neustále obývaný. Vďaka tomu sa uchoval vo veľmi dobrom stave. Patrí k najzachovalejším na Slovensku. Žiaľ, jeho pôvodný inventár sa nezachoval. Preto je snahou Železiarní Podbrezová, aby sa do hradu vrátil jeho obsah. Vedenie spoločnosti sa snaží, aby boli v hrade inštalované výtvarné a muzeálne expozície. Preto každý rok investuje prostriedky, aby návštevníci spoznali kus histórie a života našich predkov,“ povedal v príhovore.
Pôvodná kaplnka, kde bude oltár umiestnený, bola vybudovaná v 17. storočí. V roku 2008 sa stala najkrajšou pamiatkou na Slovensku. „Je to vďaka pánovi Doricovi. Na tomto mieste robil dlhoročný výskum a následne so svojím tímom reštauroval celý priestor,“ doplnil V. Homola.
Dotvára kolorit hradu
Pôvodný oltár bol ešte donedávna v depozitoch Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, kde ho dlhodobo skladovali. „Dnešok je vzácnou chvíľou, keď je tento historický kus opäť na svojom mieste. V hrade je viacero predmetov z nášho múzea. Sme veľmi radi, že dotvárajú kolorit, tešia návštevníkov a pomáhajú k využitiu tohto priestoru. Je pozitívne, že sa z hradu nestáva rezort cestovného ruchu, ale že umožňuje turistom spoznávať históriu. Je to úžasný počin, ktorý si zaslúži obdiv a poďakovanie,“ povedal Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
Zažil pekné chvíle
Na obnove pôvodného dreveného oltára sa podieľala dvojica majstrov. Akademický sochár Dušan Hagara a akademický maliar Jozef Dorica. Šikovné ruky umelcov zachránili pôvodný vzhľad pamiatky, ktorá bude najväčšou novinkou nadchádzajúcej letnej turistickej sezóny.
„Pri reštaurovaní som zažil veľmi pekné chvíle. Pamätám si na prvý kontakt s oltárom. Bol ešte zložený v krabiciach. Keď som ho začal v ateliéri rozbaľovať a pomaličky skladať, vedel som, že píšeme nový príbeh. Oltáru sme vdychovali život,“ povedal D. Hagara. Prítomným podrobne opísal spôsob reštaurovania drevených častí. Niektoré kroky boli veľmi náročné a vyžadovali si značnú dávku trpezlivosti a odbornosti.
Oltár ho očaril
„Keď som sem vošiel, naplnil ma pocit šťastia. Ide o kultúrny počin, ktorý by mal byť príkladom. Oltár je na autentickom mieste a teraz má celý projekt skutočný zmysel. Ak by bol oltár súčasťou nejakej expozície, bolo by to fajn. Ale on sa vrátil na pôvodné miesto, čo je, bezpochyby, úžasné,“ úprimne vyznal J. Dorica. Následne detailne opísal podobu oltára, vysvetlil symboliku a hosťom prezradil mnohé zaujímavosti. Na hrade Ľupča sa pritom podieľal na viacerých projektoch a zanechal tak nezmazateľnú stopu pri obnove pamiatky.
Chcú ďalej investovať
Vrátiť oltár na pôvodné miesto by sa nepodarilo bez investície majiteľa hradu – Železiarní Podbrezová. Marian Kurčík, podpredseda Predstavenstva a ekonomický riaditeľ akciovej spoločnosti vyzdvihol spoluprácu všetkých, ktorí sa na projekte podieľali. „Dnešný deň je veľmi významný. Vďaka spoločnému úsiliu sme dostali oltár na toto miesto. Pridali sme tak hradu ďalší lesk a dôstojnosť. Sme radi, že máme dobre rozbehnutú spoluprácu so Stredoslovenským múzeom, ale aj s obcou Slovenská Ľupča.“
Ako poznamenal, obnova hradu bude pokračovať. „Do tejto kultúrnej pamiatky plánujeme aj naďalej investovať a úplne dokončiť jej modernizáciu tak, aby sa zachovala v čo najpôvodnejšej forme pre budúce generácie. Chceme, aby ľudia aj o niekoľko rokov mohli poznávať históriu od 13. storočia až po súčasnosť,“ dodal M. Kurčík.
Slávnostný večer spojený s odhalením oltára znamená ďalší významný krok v obnove stredovekej pamiatky. Pôvodný oltár Očisťovania Panny Márie je artikel, ktorí ocenia nielen historici, ale i návštevníci. Letná sezóna na hrade Ľupča tak bude výnimočná a hostia uvítajú návrat vzácneho artikla na miesto, kde bol v rokoch dávnych postavený.