Kristián Móro z Hornej Lehoty píše zaujímavý príbeh. Absolvent Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová sa venuje silovým športom. Hoci je jeho kariéra ešte v plienkach, doma má viacero medailí, pohárov a diplomov. Nedávno pribudol do jeho zbierky najcennejší úspech – titul juniorského majstra sveta v mŕtvom ťahu Equipped.
Kristián už štyri roky pracuje vo valcovni bezšvíkových rúr v našich železiarňach, kde nastúpil ihneď po maturite. Keď práve nie je v pretlačovni, usilovne dvíha tony železa. V začiatkoch pritom vôbec nerozmýšľal nad tým, že raz bude bojovať o tituly domáceho, kontinentálneho či svetového šampióna.
„U nás v Hornej Lehote kedysi cvičil Sebastián Grísnik, dnes majster sveta v klasickej kulturistike juniorov. Pridal som sa aj ja, a tak sa to celé začalo,“ povedal na úvod K. Móro. Ako priznal, chcel si len trošku zašportovať, zacvičiť, schudnúť a vylepšiť postavu. Nič výnimočné, veď v jeho veku cvičí mnoho chlapcov.
„Po príchode na strednú školu ma posilňovanie bavilo čoraz viac. Nemal som ale žiadnu techniku, pre mňa bolo podstatné, aby som zdvihol čo najťažšiu činku. Netušil som, čo je proteín a čo všetko je za silovým športom. No postupne som sa zdokonaľoval, zbieral rady od chalanov a vylepšoval i techniku.“
Bez trénera
Kristián nemal trénera, pripravoval sa individuálne. „Ani som nerozmýšľal, že dákeho potrebujem. Takto som fungoval niekoľko rokov a vyhovovalo mi to. Zlom nastal v maturitnom ročníku,“ vrátil sa do nedávnej minulosti skromný športovec a pokračoval: „Začal som trénovať v Brezne, kde som stretol ďalších chlapcov, ktorí sa venovali silovým športom. Vysvetlili mi, čo a ako robiť, viac som sa zoznámil s technikou či intenzitou tréningov,“ rozhovoril sa.
Kristián na sebe makal. Mierne ho pribrzdila pandémia a zatvorené posilňovne, ale cestu k úspechu si postupne dláždil, hoci si to ani sám neuvedomoval. Postupne sa v ňom zobúdzala túžba posunúť sa a dosiahnuť niečo viac. „Spoznal som kamaráta Ondreja. Povedal som mu, že chcem ísť na súťaž, aby som zistil, na čom som. Videl moje výkony a usúdil, že na to mám. Doviedol ma ku Karolovi Kornelovi Repiskému do Banskej Bystrice.“ Skúsený tréner má so silovými športmi bohaté skúsenosti, sám je aktívnym pretekárom a pod svojimi krídlami má mnoho zverencov. Ujal sa aj Kristiána a spolu začali písať zaujímavý príbeh ovenčený úspechmi a viacerými cennými kovmi z jednotlivých súťažných podujatí.
Bronz v Trnave
Kristián Móro odštartoval kariéru bravúrne. Hoci cvičil relatívne dlho, prvýkrát sa na súťažné pódium postavil až vlani v Trnave. Skončil tretí medzi juniormi v mŕtvom ťahu na Mamut Cupe.
„Síce sa mi nepodarili niektoré pokusy, ale bol som šťastný. Užíval som si súťaženie. Na začiatku podujatia som nemal žiadne očakávania, chcel som to iba vyskúšať. Mojím prvoradým cieľom bolo zistiť, čo všetko podobná súťaž znamená, ako sa pripraviť, zaujímalo ma zákulisie i atmosféra. Pred začiatkom vystúpenia som mal aj trému. Všetko bolo iné ako keď človek cvičí individuálne,“ priznal.
Zoznámenie s mas wrestlingom
Po tejto súťaži nastal ďalší zlom v kariére mladého športovca. Tréner mu navrhol, aby vyskúšal mas wrestling. Ide o silové preťahovanie pákou, pričom pretekári sedia oproti seba zapretí nohami do dosky. Kristián súhlasil a dostal sa až na majstrovstvá Slovenska. Výkonom prekvapil aj sám seba. Talentovaný silák totiž vyhral mužskú súťaž, čo rozhodne nečakal.
S jedlom rastie chuť a súťaže pribúdali. Nasledovali majstrovstvá Slovenska a Českej republiky v powerliftingu, kde sa stal nielen víťazom svojej kategórie, ale prvenstvo získal aj v absolútnom poradí. V krátkom čase prišla účasť na majstrovstvách Európy v mŕtvom ťahu. Šampionát hostil český Trutnov. Kristián Móro ukázal skvelú formu a stal sa šampiónom medzi juniormi. Lenže to bol len „predkrm“ niečoho veľkolepého.
Majster sveta
Doterajší vrchol kariéry nastal tento rok v Trnave. Šikovný Horehronec vybojoval zlato na juniorských majstrovstvách sveta v mŕtvom ťahu Equipped, čo je súťaž v špeciálnych dresoch. Kristián zdvihol úctyhodných tristo kilogramov a stal sa víťazom aj v absolútnom poradí.
„Oblek mi musel požičať tréner, lebo ja taký nevlastním. Hneď, keď som sa dozvedel, že som vyhral, zalial ma pocit šťastia. Ani nie tak z víťazstva ako z faktu, že som zodvihol takú váhu, čo sa mi dovtedy nikdy nepodarilo. Prekonal som osobný rekord a prevládala vo mne obrovská eufória,“ opísal bezprostredné pocity a hrdo poťažkal medailu.
Kristiána úspechy ešte viac motivujú. Raz by chcel vyhrať preteky v silovom trojboji. Priznal, že niekedy trénuje aj každý deň, no zároveň pripomenul dôležitosť dopriať telu odpočinok. Na otázku, či ho viac láka mas wrestling alebo silový trojboj, odpovedal. „Asi mám kúsok bližšie k mas wrestlingu. Sme parádna partia, bavíme sa a doprajeme si, hoci sme súpermi.“
Vyzdvihol rodičov, trénera i kolegov
Kristián Móro vie, čo všetko musí dodržiavať, aby bol na súťažiach stopercentne pripravený. Týždeň pred začiatkom necvičí, aby si telo oddýchlo. Stráži si váhu a sústredí sa na svoj výkon. „Hodiny pred pretekmi je to najmä o psychickej príprave. Nervozita prichádza pri rozcvičovaní. V tomto smere je to náročné,“ priznal.
Šikovný silák vďačí za svoje úspechy najmä trénerovi Repiskému. „Verím, že je na mňa pyšný. Nemá to so mnou vždy ľahké a z času na čas ma musí aj prinútiť, ale som mu vďačný za všetko.“
Oporou sú mu aj rodičia. „Podporujú ma v tom, čo robím. Sú na mňa hrdí, a to isté platí aj o kolegoch v práci. Keď vybojujem dobré umiestnenie, úprimne mi gratulujú. Počas súťaží si beriem dovolenku, no moji spolupracovníci sú veľmi tolerantní, fandia mi, doprajú úspech a sú radi, keď vyhrám,“ doplnil Kristián, ktorý má aj ďalšie smelé plány, lenže situácia nie je jednoduchá. „Tento šport je finančne veľmi náročný. Všetko si hradím sám, vrátane cestovania, proteínov či prípravy. Verím, že sa aj v tomto smere situácia zlepší,“ dodal.