Ochrana životného prostredia patrí medzi priority vedenia akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová (ŽP a.s.). Výnimkou nie je ani správny zber a následný odvoz vyprodukovaného odpadu. Náš podnik má zavedený systém zberu, triedenia a zabezpečenia odberu odpadov z výroby.
Spomínaný systém bolo potrebné rozšíriť aj o zber, triedenie a zabezpečenie odberu odpadov, ktoré vznikajú priamo zamestnancami pri konzumácií jedál a nápojov, tzv. komunálny odpad z iných zdrojov (svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností). Dôvodom je plnenie povinností nariadených legislatívou. Napríklad, ŽP a.s sú povinné zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov v obci. Taktiež platí zákaz skládkovať zmesové odpady na skládke odpadov bez ich predchádzajúceho triedenia.
Za účelom zabezpečenia rozšíreného triedeného zberu komunálnych odpadov boli v ŽP a.s. v rokoch 2020, 2021 a 2022, postupne v troch etapách, doplnené farebne rozlíšené zberné nádoby a zabezpečený ich odber oprávnenou organizáciou.
„Prvú etapu sme odštartovali v decembri 2020, druhá bola spustená v septembri 2021 a tretia v septembri 2022. Spolu sa distribuovalo 58 kusov kontajnerov s objemom 1 100 litrov. Boli umiestnené prevažne do vonkajších priestorov. Okrem toho sme zabezpečili 337 kusov menších zberných nádob do interiérov, napríklad do výrobných hál, kuchyniek, šatní, oddychových miestností a chodieb v sociálnych budovách. V súčasnosti je pokrytý celý areál podniku,“ informovala Veronika Náterová z odboru bezpečnosti a životného prostredia. Zároveň poznamenala, že v roku 2021 sa podarilo vyseparovať 14,86 tony takto vyzbieraných odpadov a o rok neskôr 18,60 tony.
„Tieto čísla nás veľmi tešia a dúfame, že sa budú z roka na rok zvyšovať,“ dodala.
Najťažšia etapa
V súčasnosti čaká ŽP a.s. najťažšia etapa, a to je dostať do povedomia zamestnancov zásady rozšíreného triedenia a separovania komunálnych odpadov.
„Vykonávame interné kontroly triedenia všetkých odpadov v jednotlivých prevádzkarňach, pri ktorých preverujeme dodržiavanie povinností v tejto oblasti.
Častou chybou je, že zamestnanci vyhadzujú do zberných nádob na papier hygienické vreckovky a obrúsky alebo tetrapaky. Vreckovky a obrúsky patria do zmesového komunálneho odpadu, pretože sa už ďalej nedajú recyklovať. Tetrapaky patria zasa do žltého kontajnera. Na druhej strane, v zmesovom komunálnom odpade stále končí veľa odpadov, ktoré sa ešte dajú vyseparovať. Je potrebné si uvedomiť, že kancelársky papier a kartóny do týchto zberných nádob nepatria, ale majú byť odvezené do vyhradeného kontajnera pri závodnom hasičskom útvare,“ doplnila V. Náterová.
Triedenie ešte „dolaďujú“
Rozšírené triedenie komunálnych odpadov v podniku, napríklad umiestnenie kontajnerov a ich počty, aby bol výsledok čo najefektívnejší, sa stále ešte „dolaďuje“ podľa potrieb prevádzkarní.
„Často sa totiž stretávame so situáciou, že zamestnanci vyhodia odpad do najbližšej zbernej nádoby, hoci tá, ktorá je určená na separovaný odpad, je o dva kroky ďalej. Príkladom sú plastové poháriky z automatov,“ povedala V. Náterová a uzavrela: „Cieľom nášho snaženia je, aby na skládkach odpadov končil len odpad, ktorý sa už nedá recyklovať.“