Systematická obnova hradu Ľupča trvá už viac ako dve desaťročia. Postupne pribúdajú zreštaurované časti, ktoré sú lákadlom pre mnohých návštevníkov. Práce na hrade pokračujú aj v tomto období a pamiatka zo stredoveku je vďaka investíciám akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová jednou z dominánt regiónu.
V súčasnosti prebieha čistenie južnej fasády hradu a rekonštrukcia exteriéru barbakanu, čiže veže, ktorá v minulosti slúžila na stráženie vstupu. „Cieľom tejto obnovy je odprezentovať pôvodné obranné prvky, ako sú padací most, štrbinové strielne či smolný nos,“ informoval Vladimír Homola, kastelán hradu Ľupča.
Na hrad je priebežne doplňovaný i muzeálny obsah. V minulom roku bola zriadená expozícia Rinčanie zbraní a do hradnej kaplnky sa vrátil pôvodný oltár. S pribúdaním obnovených častí sa postupne predĺžila aj samotná prehliadka hradu.
„Vedenie Železiarní Podbrezová sa preto rozhodlo spustiť systém dvoch prehliadkových okruhov, ktoré prinesú viaceré benefity pre návštevníkov,“ pokračuje kastelán.
Dva prehliadkové okruhy
„Prvým a základným prehliadkovým okruhom bude tzv. dolný hrad. Návštevníci si ho budú môcť pozrieť po zakúpení vstupenky individuálne, bez odborného výkladu. Lektorku nahradí dvanásť informačných tabúľ v slovenskom i anglickom jazyku, ktoré turistov prevedú históriou hradu, predstavia jeho stavebný vývoj, archeologické a historické expozície, ale aj mnohé výtvarno-umelecké inštalácie a najmä prezentáciu dvadsaťročnej revitalizácie hradného komplexu,“ doplnil V. Homola.
Tento okruh ocenia rôzne skupiny návštevníkov, napríklad imobilní hostia, prípadne rodiny s malými deťmi, pre ktoré je lektorský výklad časovo náročný. „Vyhoveli sme tak požiadavkám ľudí, ktorí mali záujem len o prehliadku dolného nádvoria alebo čakajú, kým sa začne prehliadka s výkladom v hornom hrade,“ upresnil kastelán a pokračoval: „Cieľom bolo, aby si návštevníci našli cestu na hrad počas celého roka, okrem zimných mesiacov, kedy je zatvorený. Po otvorení dolného nádvoria sa už nebudú musieť vopred nahlasovať, ale po zakúpení vstupenky si môžu toto nádvorie pozrieť bez výkladu aj mimo hlavnej sezóny. Môžu tak nasať atmosféru tohto nádherného miesta takmer počas celého roka.“
Druhý okruh sa nachádza v hornom hrade. Návštevník si ho pozrie len s odborným výkladom lektorky, počas prevádzkových hodín hradu. Návštevníci nazrú do jednotlivých komnát, uvidia expozície historického nábytku, architektúru stavby, výtvarné expozície, technické unikáty a mnoho iného.
Informačný panel
Dva prehliadkové okruhy nie sú jedinými novinkami. Návštevníkov poteší aj občerstvenie na dolnom nádvorí, kde môžu počkať na prehliadku horného hradu pri kávičke alebo si len tak oddýchnuť v romantickom prostredí pamiatky.
Pred bránami hradu bol v týchto dňoch namontovaný aj nový informačný dotykový systém. Príspevok na jeho zriadenie poskytol Banskobystrický samosprávny kraj a obec Slovenská Ľupča. Osadili ho pracovníci podbrezovských železiarní a obsahovú náplň realizovala spoločnosť ŽP Informatika s.r.o.
„V systéme hostia nájdu informácie o hrade, prehliadkových okruhoch či službách. Taktiež dostanú tipy na výlety a ďalšie potrebné informácie,“ vysvetlil V. Homola.
V novinkách plánuje naša spoločnosť pokračovať aj v budúcnosti. Podľa kastelána je cieľom vrátiť na hrad život tak, ako tomu bolo v minulosti, keď bol centrom regiónu. Už v tomto roku, v spolupráci s partnermi, sa na hrade uskutočnia tri hudobné koncerty známych umelcov. V júni vystúpi Lucie Bílá, v júli Lenka Filipová a v auguste Pavol Hammel.
„Hrad Ľupča je tu pre všetkých. Pre turistov, odbornú verejnosť, ale aj pre bežných okoloidúcich. Snažíme sa vytvárať atraktívne prostredie, ponúkať kultúrne vyžitie a čo najbohatší sprievodný program, ktorý bude šíriť pozitívne meno o súčasných aktivitách majiteľa hradu. Spolu s doplnkovými službami zatraktívňujeme pamiatku a veríme, že počet návštevníkov bude neustále narastať, čo výrazne prispeje k rastu cestovného ruchu na Horehroní,“ dodal V. Homola.