Cieľom môjho článku je oboznámiť užívateľov Informačného systému Železiarní Podbrezová a.s. s možnosťou zálohovania dát z pracovných staníc (osobných počítačov) a zároveň predstaviť zálohovací a archivačný systém, ktorý je na takéto zálohovanie v ŽP určený.
V Informačnom systéme akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová sú dáta z jednotlivých aplikácií, databáz, ale i niektoré užívateľské dáta prioritne ukladané na servery, prípadne do databázových systémov na serveroch. Tieto dáta sú spravované a zálohované pracovníkmi ŽP Informatika s.r.o. Avšak na pracovných staniciach (osobných počítačoch) jednotlivých používateľov sa vyskytujú i dáta, ktoré sú uložené len na týchto pracovných staniciach a nikde inde (napríklad súbory s elektronickou poštou, rôzne texty, tabuľky, prezentácie, fotky, videá a podobne). To však zároveň znamená, že popisované dáta nie sú nikde zálohované a v prípade poruchy počítača alebo ľudskej chyby, užívateľ, ktorý si svoje dáta neuložil aj niekde inde, o dáta nenávratne príde. Je to iste veľmi nepríjemné, najmä keď sa za vypracovaním týchto dát skrýva mnoho hodín práce, v prípade elektronickej pošty to môže byť aj niekoľkoročná komunikácia s partnermi.
Možností, ako svoje dáta zálohovať, je mnoho – na externé disky, USB kľúče, CD a DVD disky, prípadne na zdieľané disky niektorého servera alebo iného osobného počítača. Inou možnosťou je nasadiť do Informačného systému ucelený systém zálohovania a archivácie dát.
V Informačnom systéme našej akciovej spoločnosti máme takýto systém nasadený už od roku 1999. Jeho názov je IBM StorageProtect.
Ako funguje systém IBM StorageProtect?
Uvedený zálohovací systém je založený na architektúre klient-server, teda v sieti LAN musí existovať StorageProtect server, na ktorý sa pripájajú StorageProtect klienti. Systém slúži na zálohovanie a archiváciu dát z počítačov (serverov a pracovných staníc), pripojených do podnikovej siete. StorageProtect server je nainštalovaný na jednom zo serverov, ktoré spravuje ŽP Informatika s.r.o. Používateľské dáta z pracovných staníc, ako i dáta z aplikácií, databáz a serverov, sú ukladané na diskové pole tohto servera. Celková kapacita diskového priestoru vyhradeného pre zálohovací systém je 200 TB (terrabajtov). Ak sa zaplní disková kapacita na serveri, používateľské dáta sú presunuté na pásky. K serveru je totiž pripojená automatická pásková knižnica IBM TS4300, obsahujúca dve páskové mechaniky, zásobník na 80 pások a podávač (robot), ktorý slúži na podávanie pások zo zásobníka do páskových mechaník a späť. Pásky majú kapacitu 9 TB, pri zapnutej hardwarovej kompresii približne dvojnásobok, teda 18 TB. Pri plne obsadenom zásobníku 80-timi páskami je teda celková kapacita médií v páskovej knižnici až 1440 TB. Na pásky v páskovej knižnici sa robí i záloha užívateľských a serverových dát zo StorageProtect servera – ide teda vlastne o zálohu zálohy.
Pre prípad, že by došlo ku katastrofickému scenáru (požiar, povodeň a podobne), je StorageProtect server i so svojím lokálnym diskovým poľom fyzicky umiestnený vo výpočtovom stredisku v novom závode a pásková knižnica vo výpočtovom stredisku v starom závode. Prepojené sú optickými káblami. Navyše, denne sa robí kompletná záloha všetkých dát uložených v systéme StorageProtect (tzv. záloha zálohy) na pásky. Na tento účel používame dve sady pások, z ktorých jedna je vždy geograficky uskladnená mimo výpočtového strediska starý závod.
Čo má teda urobiť užívateľ PC, ktorý si svoje dáta váži?
V prípade, že užívateľ chce zálohovať, respektíve archivovať svoje dáta, musí požiadať o nainštalovanie programu „StorageProtect klient“ na svoj osobný počítač. Zároveň mu musí administrátor systému vygenerovať užívateľské meno a heslo. Po nainštalovaní a spustení programu „IBM StorageProtect klient“ sa tento spojí so serverom, kde sa užívateľ prihlási prideleným menom a heslom. Po prihlásení na server si užívateľ jednoduchým „zafajknutím“ v zozname súborov a adresárov zadefinuje, ktoré adresáre a súbory zo svojho počítača chce zálohovať, respektíve archivovať a kliknutím na príslušné tlačidlo (backup alebo archive) naštartuje tento proces.
Systém IBM StorageProtect rozlišuje zálohovanie (backup) a archiváciu dát. Zálohovanie (backup) je určené na uchovanie čo najaktuálnejšej verzie dát pre prípad ich straty (napríklad pre prípad poškodenia pevného disku, alebo pre prípad vymazania dát užívateľom). Archivácia je časová vzorka dát, teda stav k danému časovému okamihu. Pri obnove dát systém IBM StorageProtect rozlišuje restore (obnova dát z backupu) a retrieve (obnova dát z archívu).
V prípade, že užívateľ chce svoje predtým zazálohované (zaarchivované) dáta zo systému StorageProtect „vytiahnuť“ späť do svojho počítača, jednoducho spustí na svojej pracovnej stanici program „StorageProtect klient“, prihlási sa, klikne na zobrazenie, ktoré mu vysvieti, aké svoje dáta má v systéme uložené, „zafajkne“, ktoré z nich chce obnoviť a kliknutím na príslušné tlačidlo (restore, alebo retrieve) spustí obnovu svojich dát.
Možná automatizácia zálohovania
Zálohovanie, respektíve archiváciu v systéme StorageProtect je možné aj zautomatizovať, teda zariadiť všetko tak, aby sa užívateľ nemusel sám starať o zálohovanie svojich dát, ale aby to urobil systém automaticky. Pre tento účel je potrebné na pracovnej stanici spustiť tzv. „StorageProtectScheduler“ (plánovač) a v spolupráci s administrátorom systému zadefinovať, ktoré súbory a adresáre a v akých časových intervaloch sa majú automaticky zálohovať (archivovať). Scheduler musí byť v takomto prípade na pracovnej stanici neustále spustený. Scheduler sa niekoľkokrát denne „opýta“ servera, čo a kedy má automaticky zálohovať a keď nastane zadefinovaný čas, zálohovanie vykoná. Záznam o svojej činnosti uloží do logovacieho súboru na užívateľov disk, takže je možné skontrolovať, či sa všetko vykonalo správne.
Používateľské dáta sú na disky a pásky StorageProtect servera ukladané vo formáte, ktorý nie je prehliadateľný inými prostriedkami (textovým, respektíve iným editorom). Dostať sa k týmto dátam môže len sám užívateľ zo svojho počítača prostredníctvom programu „StorageProtect klient“, pričom pre prihlásenie sa do systému musí poznať heslo. Každý užívateľ po prihlásení sa do StorageProtect systému vidí len svoje dáta. Dáta iných užívateľov nielen že sú pre neho neprístupné, ale ani ich nevidí.
K dnešnému dňu sú systémom StorageProtect zálohované dôležité dáta zo serverov, databáz i aplikácií. Máme tiež približne 100 užívateľov, ktorí si do systému StorageProtect zálohujú dáta zo svojich pracovných staníc.
V prípade záujmu zo strany užívateľov PC o využívanie archivačného a zálohovacieho systému StorageProtect, kontaktujte administrátora systému – klapka 2491.