Koncom septembra absolvovala týždňovú zahraničnú pracovnú cestu Anna Mária Ridzoňová, školská psychologička Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová. V rámci projektu Erasmus Plus cestovala do slnečného Algarve, najjužnejšieho regiónu Portugalska. O svoje zážitky, nové skúsenosti i dojmy sa s nami ochotne podelila.
Stať sa súčasťou projektu je, podľa môjho názoru, skvelá príležitosť spoznať nielen krajiny Európskej únie, ale predovšetkým nových ľudí, jedinečné pohľady na prácu a rozvoj vlastného osobnostného potenciálu. Náplňou pracovnej cesty bol seminár s názvom Reziliencia v triede a posilnenie zvládania záťaže u pedagogických pracovníkov.
Reziliencia je psychologický pojem, ktorý ponímame ako schopnosť žiť šťastnejší a zmysluplnejší život. Cieľom témy bolo upriamiť pozornosť na zvládanie náročných stresových situácií v triedach, ktoré môžu narušiť duševnú pohodu pedagogických zamestnancov. Techniky prezentované počas seminára mali za cieľ pomôcť samotnému učiteľovi stať sa odolnejším v pracovnom alebo osobnom živote. V skratke, ak sa naučíme čeliť náročným situáciám a staneme sa „rezilientnými“, respektíve odolnejšími, bude to mať pozitívny vplyv na celkovú klímu v triede. Prezentované aktivity je možné aplikovať v spolupráci so študentmi v triedach i v skupinách.
Ako školská psychologička pracujem s celým systémom školy, čiže so študentmi, pedagogickými, ale i nepedagogickými zamestnancami a zákonnými zástupcami. Niektoré z aktivít využijem pri práci v triede, nakoľko si myslím, že to bude pre študentov rovnako prínosné. V budúcnosti mám v pláne edukovať a informovať zamestnancov školy o týchto aktivitách, aby sa prostredníctvom nich mohli stať odolnejšími a aby sa nepriamo zvýšila celková atmosféra a klíma v triedach.
Jedným z cieľov pracovnej cesty bola snaha o nadviazanie spolupráce s inými členskými krajinami Európskej únie. V rámci programu bol počas týždňa zorganizovaný slávnostný interkultúrny večer. Úlohou bolo pripraviť prezentáciu o našej krajine a škole, v ktorej pracujeme. Boli sme tam v zastúpení viacerých členských krajín Európskej únie, a to Švédsko, Litva, Nemecko, Taliansko a Slovensko, s celkovým počtom 18 pracovníkov. Slovensko som zastupovala jediná.
V rámci projektu sa mi podarilo nadviazať spoluprácu s kolegami z Nemecka, Talianska a Švédska. Pre našu školu to znamená, že môžeme do zahraničných partnerských škôl poslať našich študentov, ktorí budú mať záujem participovať v projekte Erasmus Plus. Naopak, tieto krajiny môžu poslať študentov na mobility do našej školy. Pre študentov je to výborná príležitosť zlepšovať svoje jazykové a sociálne zručnosti. Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny je znakom toho, že sme odolní alebo odolnejší. A ak ešte nie sme, cestovanie je jedným zo spôsobov, akým to môžeme trénovať.
Počas týždňa v rámci mojej pracovnej cesty bol program rozdelený na seminárnu a interkultúrnu časť. V poobedných hodinách sme absolvovali viaceré výlety po okolí s cieľom spoznávania kultúrnych a miestnych pamiatok. Algarve je známe nádhernými plážami a prírodnými javmi v podobe jaskýň, ku ktorým sa môžete dostať len loďou. Počas pobytu sme zažili takýto výlet loďou a previezli sme sa po mierne rozvírených vlnách severného Atlantického oceánu. Považujem to za neopakovateľný zážitok. To isté platí o samotnej pracovnej ceste. Bola to jazda. Nadobudla som vzácne praktické zručnosti a skúsenosti, z ktorých budem vo svojej pracovnej činnosti profitovať. Spoznala som skvelých ľudí, s ktorými sa už dnes nazývame priateľmi.
V závere by som sa chcela poďakovať Miriam Pindiakovej, riaditeľke Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová, za umožnenie vycestovať do zahraničia a zúčastniť sa projektu. V neposlednom rade patrí vďaka Kataríne Tajbošovej a Janke Vojtko Syčovej, ktoré sú koordinátorkami projektu Erasmus Plus v našej škole.