Vírusové obdobie stále pretrváva...

Chrípka alebo prechladnutie? Je v tom vôbec rozdiel?

 

Hoci by už vírusové obdobie malo pomaly, ale isto ustupovať, robí pravý opak a prichádza druhá vlna. Vírusy a ochorenia číhajú na každom rohu. Častokrát ľudia podceňujú počiatočné príznaky, snažia sa liečiť „za pochodu“ a tak sa vírusy opätovne vracajú. Rozhodne to netreba zanedbávať a čo je ešte dôležitejšie, mali by sme sami zhodnotiť svoj zdravotný stav a vedieť, či ide o bežné prechladnutie alebo chrípku, ktorá nám môže znepríjemniť život na niekoľko dní či týždňov. Aký je medzi nimi rozdiel?

Veľa ľudí si mýli chrípku s prechladnutím. Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané vírusom. Prenáša sa z človeka na človeka kašľom alebo kýchnutím, teda kvapôčkovou nákazou. Príde rýchlo a náhle. Chorý má bolesti hlavy, hrdla, svalov, kĺbov, vysokú teplotu a nepríjemný, dráždivý kašeľ. Klinické príznaky sa objavia do troch dní od infikovania sa a zvyčajne pretrvávajú od troch do siedmich dní. Celkové uzdravenie trvá aj tri týždne, počas ktorých už nemusíte ležať v posteli, no mali by ste byť stále ostražití, aby sa chrípka nevrátila. Ak sa chrípka podcení, môže vyústiť do zápalu priedušiek, či zápalu pľúc. Chrípka si vyžaduje návštevu lekára, častokrát nasadenie antibiotík a v horších prípadoch aj hospitalizáciu.

Naopak, prechladnutie prichádza pomalšie a postupne. Je spôsobené oslabením imunitného systému, alebo chladom. Preto by ste to v tomto období, pri častej zmene teplôt, nemali podceňovať s oblečením. Prechladnutie začína kýchaním, slzením očí, hlienmi v nose, podráždením hrdla, či bolesťou hlavy. Horúčka väčšinou nie je prítomná, ak áno, tak len mierna. Prechladnutie mizne takisto postupne do približne piatich dní. Ak takýto stav pretrváva dlhšie, môže ísť o bakteriálnu infekciu a je taktiež potrebná návšteva lekára a nasadenie antibiotík.

 

Ako sa pred vírusmi chrániť a zabrániť ich opätovnému vráteniu?

 

V prvom rade telo potrebuje dostatok tekutín a vitamínov. Najdôležitejší je vitamín C, ktorý nájdete v citrusoch, červenej paprike, zemiakoch, šípkach, brokolici, čiernych ríbezliach, kapuste, ružičkovom keli a mnohých ďalších. Pre naše telo sú dôležité aj ďalšie vitamíny ako napríklad E, ktorý obsahujú orechy, mak, strukoviny a mlieko. Vitamín A nájdete v mrkve, špenáte, rybách a takisto v mlieku. Môžete užívať aj doplnkové vitamíny z lekárne, ktoré však nie sú hodnotnou náhradou stravy.

Pri prevencii proti chrípke či prechladnutiu je veľmi dôležité vetranie a hygiena. Kvapôčkovým infekciám sa nedarí v chladnom prostredí. Preto je dôležité pravidelne vetrať, radšej nárazovo každé tri hodiny na dve, až tri minúty. Nemajte ale miestnosť príliš chladnú. Chrípkový vírus sa na rôznych predmetoch, ako sú napríklad kľučky, drží až 48 hodín. Preto by ste si v tomto období mali ruky umývať častejšie, vždy mydlom pod tečúcou vodou. Snažte sa nedotýkať sa rukami tváre a nosu, tam sa vírus usadí najrýchlejšie. Doprajte telu dostatok oddychu. Unavené telo je na vírusy náchylnejšie.

 

Antibiotiká bez lekárskeho predpisu

 

Ak nie ste zástancami farmaceutických výrobkov, aj príroda nám ponúka širokú škálu prírodných liečiv, ktorými sa dá nielen chrániť proti chrípke či nachladnutiu, ale aj dopomôcť k ich vyliečeniu.

Cesnak Cesnak je pravdepodobne najsilnejšie prírodné antibiotikum. Obsahuje enzýmy, ktoré sa môžu rovnať penicilínu. Okrem toho má silné antibakteriálne a antivírusové účinky a obsahuje množstvo minerálov, ako je meď, železo, vápnik a zinok. Cesnak vo vnútri tela podporuje schopnosť bielych krviniek bojovať s infekciami, takisto znižuje hladinu cholesterolu, znižuje stres a zabraňuje upchávaniu ciev. Najsilnejšie účinky má v surovom stave. Varením sa účinky výrazne znižujú, no nemiznú úplne. Prelisujte strúčik cesnaku a zmiešajte ho s jednou čajovou lyžičkou medu. Takúto zmes užívajte trikrát denne a vírusy vás budú zďaleka obchádzať.

 

tymian Podobný penicilínu je aj tymian. Na rozdiel od cesnaku má aj príjemnú vôňu. Obsahuje zinok, draslík, horčík, vápnik, bielkoviny, kyselinu listovú, vitamíny A, B, C a vlákninu. Má antiseptické, dezinfekčné účinky a môže sa používať aj na čistenie rán. Úspešne bojuje proti baktériám, črevným parazitom, plesniam, posilňuje imunitu, stimuluje krvný obeh, pozitívne pôsobí na tráviaci trakt, býva používaný pri zápale močových ciest a pomáha pri zápale horných dýchacích ciest. Privedieme do varu dva deci vody, pridáme dve lyžičky sušeného tymianu a necháme lúhovať 5 minút. Tento nápoj pijeme dvakrát denne, čo najteplejší. Bolesť hrdla, zápal horných dýchacích ciest a hlieny sú o chvíľku preč. POZOR, tymianom sa môžete aj predávkovať. Dodržujte preto stanovené množstvo.

 

cibuľa  Spoľahlivým liekom, ktorý máte vždy k dispozícií je cibuľa. Znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí antibakteriálne a antisepticky. Obsahuje vitamín C, B1, B2, provitamín A, draslík, železo, zinok a fosfor. Obsahuje fytoncídy, ktoré ničia baktérie, choroboplodné zárodky a dokonca dokážu zastaviť rast niektorých mikroorganizmov a baktérií. Cibuľová šťava okrem toho, že lieči kašeľ a uvoľňuje priedušky, dezinfikuje tráviacu sústavu, ničí kvasinky a podporuje krvný obeh. Taktiež je močopudná a priaznivo pôsobí na obličky. Veľkú cibuľu nakrájajte na plátky, natrite medom, následne ju znovu zložte do pôvodného stavu a uložte do sklenej misky. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, až kým z nej nevytečie sladká šťava. Tú následne užívajte po lyžičkách niekoľkokrát denne podľa potreby. Cibuľu nikdy nečistite do zásoby! Po 24 hodinách státia stráca svoje účinky a stáva sa toxickou!

 

chrenSo začínajúcou infekciou alebo hlienmi si výborne poradí chren. Obsahuje veľa vody, bielkovín, vitamínu C, draslík, horčík, sodík, vápnik a železo. Prečisťuje krv, zmierňuje bolesti hlavy, posilňuje organizmus, pomôže pri reumatických ťažkostiach, zápaloch obličiek a močového mechúra. Takisto uvoľňuje nosové dutiny a horné dýchacie cesty a dezinfikuje ústnu dutinu, čím lieči aj zápal hrdla. Najsilnejšie účinky má čerstvo nastrúhaný. Môžete ho pridávať do jedla alebo ho zmiešajte s citrónovou šťavou a medom a denne zjedzte tri polievkové lyžice. Odšťavený chren môžete použiť ako kloktadlo na hrdlo.

 

zázvor Skvelým pomocníkom je aj zázvor. Obsahuje látku gingerol, ktorá má silné protizápalové účinky a znižuje v tele zápal. Zázvor zlepšuje prietok krvi, podporuje imunitu, zlepšuje trávenie, pôsobí pozitívne na myseľ, tlmí bolesti hlavy a hrdla a detoxikuje telo. Je to silný antioxidant, ktorý obsahuje veľa vitamínov, minerálov, znižuje hladinu cukru v krvi a aj riziko kardiovaskulárnych ochorení. Najvhodnejšou cestou ako ho konzumovať pri liečbe alebo prevencii, je nastrúhaný v čaji. Zahriatím sa jeho pozitívne účinky ešte zvyšujú. POZOR, ani so zázvorom by ste to nemali preháňať a aj tu platí, že menej je niekedy viac. Na jeden čaj by ste mali použiť 4 gramy nastrúhané zázvoru, čo predstavuje dennú dávku.

Neodmysliteľnou súčasťou prevencie alebo liečby viróz sú bylinky. Lipový a šípkový čaj znižujú teplotu, šalvia má protizápalové účinky a bojuje s bolesťou hrdla, brečtanový alebo skorocelový sirup pomôžu pri vykašliavaní a tlmia dráždivý kašeľ. Repík lekársky pôsobí protizápalovo, lipa pomôže telu poriadne sa vypotiť, žihľava celkovo čistí náš organizmus a materina dúška pomáha vykašliavaniu. Proti kašľu pomáha napríklad aj bazalka a jablkové šupky z ktorých môžete pripraviť čaj. Nezabúdajte, že najlepší liek na chrípku a prechladnutie je prevencia. Preto ju nepodceňujte a ak vás už postretne nejaký vírus, snažte sa ho včas podchytiť a vyliečiť. Pomôžete tak nielen sebe, ale aj ostatným, keďže vírus nebudete ďalej šíriť.