Dátum Veľkej noci prichádza tento rok o niečo skôr, ako sme zvyknutí. Je to spôsobené tým, že sa riadi splnom mesiaca. Pre kresťanov sú tieto sviatky jednými z najvýznamnejších v cirkevnom roku. V tomto období si pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, ktorý vykúpil svet od hriechov. Židia v tomto období oslavujú tiež, sviatok nazývajú Pesach a je oslavou vykúpenia izraelitského ľudu z Egypta. Moslimovia tento sviatok oslavujú veľmi zriedka, väčšinou ako príchod jari, ktorý pretrváva od čias faraónov. Tí ho oslavovali ako obdobie znovuzrodenia a plodnosti.
Vo všetkých kultúrach a náboženstvách sa tento sviatok slávi rôzne, no jedno majú spoločné. Je to koniec zimy a príchod jari. Slovanská kultúra tieto sviatky okrem iného spájala aj s mágiou a čarami. Naši predkovia verili, že ak dodržia rôzne rituály, príroda ich odmení v podobe bohatej úrody. Chlapi chodili pred svitaním skákať do rieky, aby boli po celý rok silní a vládali robiť na poli. Gazdiné zas museli opatriť dobytok, aby dobre slúžil. Krave napríklad potierali pysk slaninou, aby nebola do konca roka „zdutá“ a dávala dobré mlieko.
Nech už slávite tieto sviatky akokoľvek, prajeme vám, aby ste ich prežili v pokoji, v kruhu svojej rodiny, aby ste mali sladké koláče, ohybné korbáče, vodu studenú, šunku údenú, a aby vás stretávali len radosti, nie starosti.