Zo sveta ocele

 

USA si sťažujú za odvetné clá

Zdroj: ceskenoviny.cz

Washington – Vláda Spojených štátov podala na Svetovej obchodnej organizácií (WTO) sťažnosť na „odvetné“ clá, ktoré zaviedla Európska únia, Čína, Kanada, Mexiko a Turecko. Štáty reagovali na americké clá na dovoz ocele a hliníku. Informáciu o sťažnosti oznámil 16. júla americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer.

Európska únia reagovala na postup USA a v júni uplatnila clá na americký tovar vo výške 25 percent, ktoré dosahujú hodnotu 2,8 miliardy eur. Neskôr sa pripojili aj Čína, Kanada, Mexiko a Turecko, ktoré dohromady uvalili clá na americký dovoz vo výške 24 miliard dolárov.

Podľa Lighthizera sú takéto odvetné opatrenia v rozpore s pravidlami WTO. Na toto tvrdenie apelovala Európska únia spolu s ostatnými „dotknutými štátmi“, a tvrdia, že ako prvý porušili pravidlá WTO USA a ich opatrenia sú len „ochranné“.

 

Európska únia zaviedla ďalšie clá

Zdroj: pravda.sk

Európska únia prostredníctvom Európskej komisii 18. júla informovala, že zavedla ďalšie clá na oceľ, aby chránila svojich vlastných výrobcov pred nárastom importu ocele v dôsledku amerických ciel.

Podľa komisie zaznamenala Únia nárast dovozu oceľových výrobkov na svoj trh po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol 25 percentné colné sadzby na dovoz ocele do USA.

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že blok nemá „inú voľbu“, ako prijať opatrenia na ochranu domáceho priemyslu, ktorý už trpí pre globálnu nadmernú kapacitu oceliarní.

Americké clá totiž spôsobili odklon vývozu ocele na iné trhy, čo môže vážne poškodiť výrobcov a zamestnancov v oceliarskom priemysle EÚ, dodala.

Clá by mali platiť od štvrtka, 19. júla. Ide o 25 percentné tarify v 23 kategóriách výrobkov z ocele, ktoré nadobudnú účinnosť až vtedy, keď dovoz týchto produktov presiahne súčasný priemer. Ten je vypočítaný z údajov za posledné tri roky.

Malmströmová verí, že tieto opatrenia odrážajú rovnováhu medzi záujmom výrobcov z EÚ a spotrebiteľov ocele, ako sú automobilový priemysel a stavebný sektor, ktorí sú závislí od dovozu.

Tieto dočasné opatrenia môžu platiť až 200 dní, kým Komisia nerozhodne o konečných clách začiatkom roka 2019.

Ide o súčasť reakcie Európskej únie na zvýšenie ciel USA.

Členské štáty EÚ vyjadrili „drvivú podporu“ novým opatreniam, ako sú clá, uviedla Komisia.