Za svetovými unikátmi nemusíte cestovať cez pol sveta

Čertova dolina, miesto zbojníkov a pokladov

 

V letnej edícií tipov na výlety pokračujeme a tomto čísle vám prinášame tip našej čitateľky Evy Dekrétovej, ktorá nám odporučila lepšie sa pozrieť na Čertovu dolinu v Muránskej planine, ktorá je prezývaná aj „malý Slovenský raj“. Mnohí ju možno poznáte a osobne ste navštívili, no tí čo ešte nie, určite bude čo obdivovať.

 

Čertova dolina - drevené rebríky.
Drevenými rebríkmi sú zaistené tri miesta.

Čertova dolina sa nachádza neďaleko sedla Zbojská, v Národnom parku Muránska planina. Ak máte radi turistické miesta, kde nie je veľa turistov, tak ste na správnom mieste. Podobne ako v Slovenskom raji, i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i vodopády a to všetko „osamote“.

Nielen prírodné poklady

Práve Čertova dolina toho ponúka oveľa viac ako si myslíte. Okrem prírodných krás môže ukrývať aj zbojnícke poklady. V hlbokej kaňonovej doline sa nachádzajú jaskyne a najvýznamnejšou z nich je Čertova jaskyňa, s ktorou je spojené meno zbojníka Jakuba Surovca.

Jeden z najvýznamnejších zbojníkov Slovenska sa narodil v Tisovci, pôvodom bol pastier, no v časoch feudálnej krízy, v stavovských povstaní založil zbojnícku družinu. Pôsobili najmä na Horehroní, ale neznáme im neboli ani Orava, Liptov či Poľsko. Ako všetci zbojníci aj títo obľubovali stretávanie sa v miestnych pohostinstvách. Medzi ich najobľúbenejšie patrila dobročská krčma v Čiernom Balogu a Lopušného krčma v Pohronskej Polhore. Krčma v Polhore bola pôvodne postavená ako „ochranné miesto“ pocestných, ktorých čakala náročná cesta – prechod horami medzi Zvolenskou a Gemerskou župou. „Poslanie“ krčmy využili zbojníci a čakali v nej na informácie o presune a pohybe zámožných pánov alebo jarmočníkov, na ktorých neskôr čakali pri sedle Diel.

Zbojnícka jaskyňa v Čertovej doline.
Zbojnícka jaskyňa vraj ukrýva poklad, ktorý tam nechala Surovcova družina. Foto: echoviny.sk

Práve Polhora sa Surovcovi stala osudnou a podobne, ako aj ostatní zbojníci toho času, aj on skončil svoju „púť“ na šibenici v Brezne. Po dvoch rokoch zbojníčenia a skrývania sa bol dolapený a popravený lámaním na kolese, čo v tej dobe patrilo medzi najkrutejšie tresty. Práve v časoch, keď zbojníkov „lapali“, sa ukrývali v spomínanej Čertovej jaskyni, kde je dodnes vraj ukrytý ich poklad. Nikto ho však ešte nenašiel. Odvážnemu ale šťastie praje.

Chýry o Surovcovi sa dostali až na kráľovský dvor a po jeho smrti navštívila jeho rodičov kráľovná Mária Terézia, aby sa o ňom dozvedela čo najviac. Ďalšou zaujímavosťou je, že Jakuba Surovca si spájajú aj s Jurajom Jánošíkom, avšak ich spolupráca možná  nebola, keďže sa Surovec narodil dva roky po Jánošíkovej smrti.

Náučný chodník

Do Čertovej doliny sa môžete vybrať viacerými trasami. Najznámejšia je od sedla Zbojská, kde nájdete náučný chodník značený zeleno-bielou farbou. Jeho dĺžka je skoro päť kilometrov s prevýšením dvestošesťdesiatosem metrov. Trasa vám bude trvať približne tri hodiny.

 

Do čertovej doliny potrebujete pevnú obuv
Do čertovej doliny potrebujete pevnú obuv. Foto: E. Dekrétová.

 

Druhým východiskom je o niečo dlhšia trasa, ktorá začína pri chatovej oblasti Bánovo pri Tisovci, konkrétne pri horárni pod Dielom. Od lesnej správy budete pokračovať údolnou cestou (nie štátnou), kde sa dostanete do menšieho kameňolomu. Necháte sa viesť korytom Čertovského potoka, ktorý vás dovedie už k spomínanému začiatku náučného chodníka. Ten vám povie viac nielen o zbojníkoch, ale aj o tom, ako sa kedysi v okolí ťažilo drevo či o miestnej flóre a faune. Neobíde vás ani legenda o mníchovi alebo zázračná studnička.

Nezabúdajte na pevnú obuv, nakoľko veľká časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je šmykľavo a mokro. Čertova dolina je sprístupnená na takzvanú „prírodnú formu“, čo znamená, že je bez veľkých zásahov do terénu. Nenájdete tam osadenia stúpačiek, kovové rebríky, dláždený chodník ani pohodlnú cestu. Trasou vedie skalnaté koryto, kde sú balvany, štrk a niektoré úseky budete musieť preskakovať. Vodopády sú však zaistené drevenými rebríkmi, konkrétne v troch miestach. Terén je možno trochu náročnejší, ale odmenou vám bude krásny výhľad, turistický pokoj a ktovie, možno budete mať šťastie aj na zbojnícke poklady.

V obdobiach silných dažďov a v zimnom období môže byť prechod tiesňavou Čertovej doliny veľmi nebezpečný.