Už po deviatykrát na nádvorie hradu Ľupča zavítali gajdoši z rôznych kútov Európy, ktorí prezentujú túto podmanivú hudbu v rámci festivalu Hradné Huky 2018. Počas dvojdňového podujatia, v posledný prázdninový víkend, sa gajdy a gajdoši predstavili v tradičnom, ale aj v modernom prevedení – v podobe etnokapiel, stredovekej, ale aj štylizovanej hudby.
Gajdy sa nepredstavujú len individuálne, ale sú začlenené do rôznych hudobných zoskupení. Vďaka hlavnej organizátorke Jane Orlickej zavítali na naše územie jedineční hudobníci, uznávaní aj v zahraničí, ktorých nie je možné vidieť nikde inde na Slovensku.
V prvý deň festivalu sa v úvode predstavila kapela Reivers Quartet, prezentujúca pôvodnú škótsku hudbu, ktorá vo svojej tvorbe používa škótske motívy. Vedúci orchestra, Lindsay Davidson, je skutočným majstrom v hre na škótske gajdy a prvým absolventom Akadémie umení v hre na gajdy v Melbourne. Jeho vystúpenie je vždy obrovským zážitkom, podčiarknutým originálnym škótskym oblečením a masívnym zvukom škótskych gájd. Okrem zvuku gájd zaznel v kapele Reivers Quartet aj ďalší nevšedný hudobný nástroj – harfa.
Ako ďalší účinkujúci vystúpil osemčlenný orchester z Bieloruska s názvom Pawa, čo v preklade znamená páv. Orchester tvoria mladí ľudia, nadšení pre tradície, ktoré vo svojej hudbe s hrdosťou prezentujú. Gajdy sa v tomto telese predstavili v modernom šate, hoci hrajú autentickú bieloruskú hudbu z epochy Litovského kniežatstva. Okrem gájd bolo možné v skupine zachytiť aj moderné hudobné nástroje, ako sú bicie alebo basgitara. Kompozície boli spracované v etno až populárnej podobe a spievané v bieloruskom, staronemeckom, poľskom, akvitánskom a anglickom jazyku.
Na záver sobotňajšieho večera rozprúdila tanečnú náladu výnimočná slovenská kapela Balkansambel, s originálnym spracovaním slovenských a balkánskych melódií, ktoré nenechali nikoho stáť na mieste, i napriek tomu, že z tmavomodrej oblohy spadlo už pár kvapiek dažďa. Toto hudobné zoskupenie sa vo svojej tvorbe pohráva s rôznym hudobným materiálom a štylistikou rôznych žánrov, tradícií a dôb.
Program nedeľného poobedia začal miestnym detským folklórnym súborom Dratvárik. Takmer sedemdesiat detí počas polhodiny predstavilo bohaté slovenské kultúrne tradície. Po krátkej ukážke sa opäť predstavili kapela Reivers Quartet a Pawa, aj keď už len v skrátenom programe. Posledným účinkujúcim festivalu bola slovenská originálna kapela Vrbovské vŕby, ktorá interpretuje slovenskú sellácku gotiku a prihovára sa ľuďom originálnym vrbovským nárečím. Predstavovala ideálne zakončenie dlhoročne úspešného podujatia.