Zimné obdobie má bezpochyby svoje čaro. Zasnežená krajina v nás často budí dojem, že sa nachádzame v rozprávke, no neskôr pocity radosti vystrieda únava či zlá nálada. Deň trvá podstatne kratšie a skončí skôr, než sa vôbec stihne začať. Hoci sa mnohí z nás na dlhé zimné večery v spoločnosti dobrej knihy a horúceho čaju tešia, zima na nás môže mať aj negatívne dopady. Viac než čokoľvek iné nám v tomto období chýba slnečné svetlo. Okrem toho si na svoje prídu aj vírusy, pre ktoré je striedanie mínusových a plusových teplôt ideálne pre množenie a šírenie.
Aj keď sa mnohí na skoršie stmievanie tešia, úbytok denného svetla môže mať na nás negatívne dopady. V tomto období sa u nás viac prejavujú depresie, podráždená nálada či pocit únavy. Za našu zlú náladu môže nedostatok hormónu zvaného „sérotonín“ alebo aj hormón šťastia. Práve on ovplyvňuje našu náladu, emócie, ale aj spánok či chuť do jedla. Okrem toho zabezpečuje aj zhlukovanie krvných doštičiek pri poraneniach, sťahuje cievy, zastavuje krvácanie a pomáha pri regenerácií vnútorných orgánov, najmä pečeni. Má pozitívne účinky na činnosť mozgu, pamäť a celkovú pohodu.
Jeho nedostatok spôsobuje zníženie prenosu nervových vzruchov a následne dochádza k zmenám nálady – zvyšuje sa podráždenosť, pocity úzkosti, strachu, stresu a k nechuti k jedlu, alebo naopak, k prejedaniu sa. Jeho hlavným nedostatkom je úbytok denného svetla.
V zimnom období, kedy je denného svetla oveľa menej ako v ostatných ročných obdobiach, si môžeme sérotonín zvýšiť aj správne zostaveným jedálničkom.
Ako zvýšiť prísun hormónu šťastia
Mozog si sérotonín vyrába z aminokyseliny tryptofán, ktorú obsahujú mnohé potraviny. Ide o napríklad o druhy chudého mäsa, vajcia, celozrnné pečivo, orechy, paradajky, strukoviny, slivky, niektoré druhy rýb či listovú zeleninu.
Nevyhnutný je aj vitamín B, ktorý obsahujú takisto strukoviny, orechy, listová zelenina alebo zemiaky, brokolica, špenát či karfiol. Nájsť ho môžete aj v sušenom ovocí, jahodách a broskyniach.
K jeho produkcii je však dôležitý aj horčík a vápnik, ktorý okrem výživových doplnkov nájdeme aj v maku, mlieku a mliečnych výrobkoch, kakau a sóji.
Nezabúdajte ani na takzvané „zdravé tuky“, ktoré obsahuje avokádo, kokosový olej, orechy, arašidové maslo, ryby, grécke jogurty alebo ľanové, sezamové, či chia semienka. „Najvďačnejšie“ sú práve chia semienka, ktoré nemajú takmer žiadnu chuť, takže ich môžete pridať do každého jedla. Najlepšie bude, ak ich necháte cez noc „napučať“, napríklad v jogurte alebo ovsenej kaši.
Odpoveďou je zlatý koreň
Rozchodnica ružová, ľudovo nazývaná tiež zlatý koreň, patrí medzi bylinky, ktoré okrem posilňovania imunity pôsobí pozitívne na našu celkovú náladu a pomáha odbúravať stres. Je stále viac vyhľadaným terapeutickým prostriedkom.
Rastie v horách a kamenných lúkach a na Slovensku ju môžete nájsť v Tatrách a Malej Fatre. Prívlastok ružová dostala podľa špecifickej vône pripomínajúcu vôňu ruže.
Obsahuje flavonoidy, heteroglykosoidy a iné cenné látky, ktoré pozitívne pôsobia na vitalitu a dodávajú energiu nielen telu, ale aj duši. Blahodarné účinky má aj na nespavosť, potláča únavu, detoxikuje náš organizmus, priaznivo ovplyvňuje funkciu srdca a ciev a obsahuje veľké množstvo antioxidantov.
Keďže prispieva k zrýchlenému metabolizmu a tlmí chuť do jedla, považuje sa aj za vhodnú prírodnú pomôcku pri chudnutí.
Na Slovensku je zákonom chránená, ale bežne sa k nej dostanete v obchodoch s bylinkami. Dôležité je však podotknúť, že sa neodporúča užívať v nadmernom množstve, nakoľko môže mať opačné účinky.
Dôležité je vedieť, odkiaľ čerpať energiu
V porovnaní s krajinami, ktoré zažívajú polárnu noc, sme na tom veľmi dobre. Podstatné je, aby nás tma „nepohltila“ úplne a našli sme v nej kúsok svetla. Najjednoduchšie by bolo odcestovať niekde na Juh a užívať si slnečné lúče, no na zahodenie nie je ani zvýšená fyzická aktivita. Dá sa to aj v tme – napríklad večerným lyžovaním či bežkovaním. Na zahodenie nie je ani beh, no nezabúdajte na reflexné prvky, poprípade čelovku.
Aby sme všetko nezhadzovali len na tmu a zimu, ako všetko, aj ona má svoje „svetlé stránky“. Niektorí dokonca tvrdia, že podobne ako zem, aj človek má v zimnom období odpočívať. Urovnať si myšlienky a možno nájsť odpoveď na dlhodobo neriešiteľné problémy.
Netreba preto podliehať panike, ak na vás doľahne zlá nálada. Vyžeňte ju športom, dobrým jedlom či čajom z rochodnice ružovej. Dôležité je naučiť sa milovať každé ročné obdobie a nezabúdať, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený človek.