Ako dodržiavať predsavzatia?

 

Ani sme sa nenazdali a už plynie druhý mesiac v novom roku – február. Viacerí z nás sme možno vstupovali do roku 2020 s rôznymi novoročnými predsavzatiami. Je však dosť pravdepodobné, že už teraz veľa z nich nedodržiavame. Podľa štatistík si takmer 70 percent ľudí dáva novoročné predsavzatia, no len málokto ich dokáže dodržať dlhšie ako mesiac.

Ilustračné foto: topdesat.sk

Najčastejšie novoročné predsavzatia sú tieto: chudnúť alebo formovať postavu, prestať s fajčením, pravidelne cvičiť alebo behať, jesť zdravo, prestať míňať veľa peňazí, naučiť alebo zdokonaliť sa v cudzom jazyku, viac času na rodinu a priateľov. Možno ste v zozname predsavzatí našli aj to svoje, možno nie len jedno. Ak sa vám zatiaľ darí svoje predsavzatia napĺňať, nech vám to vydrží čo najdlhšie. Ak nie, skúsime vám v nasledujúcich riadkoch poradiť, ako byť pri budúcom pokuse úspešnejší.

Myslite reálne

Ak si dáte príliš nereálne či vysoké ciele, je dosť možné, že už pri prvej prekážke či komplikácii to vzdáte. Čím viac novoročných predsavzatí budete mať, tým ťažšie ich budete plniť. Namiesto viacerých cieľov si stanovte dva alebo tri hlavné ciele, ktoré sú pre vás najdôležitejšie a o ktorých viete, že sa budete snažiť ich dodržiavať.

Stanovte si svoje cieleIlustračné foto: truefalse.sk

Definujte svoje ciele čo najkonkrétnejšie. Ak si teraz poviete, že skúsite prestať s fajčením, máte ešte necelých jedenásť mesiacov na to, aby ste s tým skoncovali. A nájsť akúkoľvek výhovorku, prečo toto nie je ten správny moment, je to najjednoduchšie. Skúste si stanoviť obdobie, do ktorého prestanete fajčiť alebo počet cigariet, na ktoré svoj zlozvyk obmedzíte.

Krok po kroku

Ak už máte stanovený konkrétny cieľ, rozdeľte si ho na menšie, znesiteľnejšie etapy. Po úspešnom dosiahnutí jednotlivých etáp budete mať zo seba nielen dobrý pocit, ale aj motiváciu pokračovať naďalej.

Nezabudnite na plánovanie

Ak máte svoj cieľ rozdelený do niekoľkých častí, nemal by byť pre vás problém všetko si naplánovať a prispôsobiť tomu váš voľný a pracovný čas. Ideálne je, ak si všetko, čo musíte urobiť pre dosiahnutie predsavzatia, zapíšete do diára na konkrétny deň a čas.

Informácie sú podstatné

Predtým, ako sa s nadšením pustíte do plnenia svojho predsavzatia, si o danom probléme niečo vyhľadajte a naštudujte. Vyhnete sa tak najčastejším chybám alebo nájdete užitočné rady a triky, ako si dosiahnutie vášho vytúženého cieľa uľahčiť.

Pravidlo 21-krát

Ak niečo urobíte 21-krát po sebe, váš mozog to začne považovať za rutinu a zvykne si na to. Ak sa rozhodnete, že budete denne aspoň pár minút cvičiť, 21-krát to vášmu mozgu pripadá ako niečo nové a musíte sa do toho prinútiť. Dvadsiaty druhýkrát by to malo byť už automatické. Takže stačia tri týždne na to, aby ste si osvojili nový návyk.

Dôležité je veriť si

Nepodceňujte silu mysle. Vyhýbajte sa akýmkoľvek negativizmom a pochybnostiam. Vylúčte zo svojho slovníka slová ako neviem, nemám čas, to sa nedá a podobne. Ak neviete, ako ďalej, opýtajte sa alebo vyhľadajte radu odborníka. Možno niekto práve prekonal podobný alebo ten istý problém. Pamätajte na to, že všetko čo si zaumienite, môžete naozaj dosiahnuť.

Občasné zlyhanie je povolené

Zlyhať môže každý. Ak je to potrebné, priznajte si prehru, nájdite dôvod prečo došlo k zlyhaniu a pokračujte ďalej. Neberte chvíľkovú slabosť za totálne zlyhanie a nikdy sa nevzdávajte. Nikto nie je dokonalý a každému sa to občas môže stať. Aj keď spadnete z bicykla, nasadnete naspäť a nebojíte sa ísť ďalej.

Rozprávajte o svojich predsavzatiach

O svojich predsavzatiach povedzte rodine, priateľom alebo kolegom v práci. Okrem toho, že vás podporia, vytvárate si u druhých akýsi záväzok tým, že nemôžete prestať po prvom týždni, pretože už o tom všetci vedia a určite by si vás doberali. Ak však vydržíte a svoje predsavzatie splníte, získate rešpekt a sebadôveru.

Vizualizácia naplneného cieľa

Predstavujte si, ako to bude vyzerať, keď sa vaše predsavzatie naplní. Ak si naplnenie svojho cieľu neviete vizuálne predstaviť, pravdepodobne sa vám nepodarí tento cieľ dosiahnuť.

Vytvorte si dobré predsavzatia

Dobré predsavzatie má viacero kritérií. V prvom rade by malo byť jednoduché, pretože z ničoho nič sa vám asi nepodarí zmeniť váš život o 180 stupňov. Namiesto toho sa zamerajte na jeden či dva ciele, ktoré vám prídu najdôležitejšie. Nie je jednoduché vybrať si, ktoré predsavzatie je to správne, avšak ak sa neviete rozhodnúť, skúste si vybrať to, ktoré by malo najväčší vplyv na vaše šťastie, zdravie, či pocit naplnenia. Rozhodne sa riaďte sami sebou, nie tým, čo vám hovorí niekto iný, pretože je to vaše predsavzatie, váš život a vaše rozhodnutie.

Odmeňte sa

Je dôležité, aby ste sa za dodržané predsavzatie vedeli dobre odmeniť. Neodmeňujte sa však každý deň, nechajte si to len na výnimočné príležitosti.