Ako ušetriť a neobmedzovať sa?

 

Sú dni, kedy sa pri účtoch za energie chytáme za hlavu. Napriek tomu, že by sme radi platili menej, vodu, teplo a elektrinu potrebujeme a vzdať sa ich nemôžeme. Existujú však „triky“ ako predsa len v domácnosti ušetriť bez toho, aby sme sa obmedzovali. Ušetrí nielen peňaženka, ale „šetríme“ aj našu planétu.

 

Ilustračné foto. Zdroj: internet

 

Elektrina

Kvalitné úsporné žiarivky nám vedia ušetriť dosť peňazí. Ich výmena si vyžaduje istú investíciu, ale tá sa vám určite vráti. Úsporné žiarivky majú až päťkrát menšiu spotrebu a dokonca až pätnásťkrát dlhšiu životnosť. To sa už oplatí, nie? Ďalší spôsob ako nám elektrina „uniká medzi prsty“ je svietenie i tam, kde to nepotrebujeme. Vysvietime celý byt, ale v skutočnosti sa zdržiavame iba v jednej miestnosti. Možno sa to nezdá, ale toto zbytočné plytvanie sa časom nakopí a zvýši nám účet o niekoľko eur. Ilustračné foto. Zdroj: internetNa druhej stane je tu ešte skupina ľudí, ktorí si toto uvedomujú a dbajú na to a svetlo vypínajú hneď ako odídu z izby, hoci len na minútu. V tomto prípade platí, že sa ide „z extrému do extrému“ a neustále vypínanie a zapínanie svetla berie oveľa viac energie a navyše škodí žiarivkám, ktoré sa môžu rýchlejšie opotrebovať. So svetlom by sme teda mali narábať efektívne.

Voda

Zlozvykom viacerých ľudí je, že naplnia rýchlovarnú kanvicu doplna, hoci potrebujú zaliať iba jednu šálku kávy. V domnienke, že vodu budú ešte potrebovať, alebo ju bude potrebovať kolega či niekto z rodiny. Omyl. Ďalším pravidlom je, že ten kto si ide vodu zohriať po vás, ju automaticky vylieva a dáva novú. Poviete si, čo tam po jednej kanvici, liter vody hore dole. Nie je to však len o vode, čím viac vody zohrievate, tým viac energie spotrebujete.
Nezabúdajte, že pokrievky na hrncoch majú svoj význam. Voda sa rýchlejšie zohreje a pokrievka taktiež drží teplo.
Aj vy zvyknete zapínať práčku hoci v nej máte iba dve či tri tričká? Míňate nielen vodu, ale opäť aj viac energie. Najefektívnejšie sú úsporné eko programy, ktoré vyperú napríklad aj v noci. Ak máte doma sušičku, možno ste nevedeli, že to je práve jedným z najväčších požieračov energie. Prirodzene vysušená bielizeň tak ušetrí aj vaše peniaze a aj kvalitu oblečenia, ktorá sa častým sušením v sušičke vytráca.
O umývačke riadu hádam reč ani nemusí byť. Väčšina umývačiek spotrebuje okolo 25 litrov vody, pričom pri ručnom umývaní miniete skoro dvakrát toľko. Skúste si to prepočítať za rok.

Potraviny

Väčšina ľudí nakupuje jednorazovo a vo veľkom. Ušetrí to predsa kopu času, ale ušetrí aj naša peňaženka? Skúste si odložiť bločky z nákupu a vypočítať, koľko potravín vyhodíte a koľko vás to stálo. Kebyže tento pokus urobíte viackrát, určite začnete chodiť do obchodu radšej častejšie a budete nakupovať pomenej. Nikto z nás predsa nemôže dopredu vedieť, koľko skonzumuje. Tí, ktorí majú hospodárske zvieratá, majú o problém menej.
Veľmi dôležité je aj umiestnenie chladničky. Nikdy by nemala byť blízko sporáku a ideálne miesto je pri okne odkiaľ ide najväčší chlad. Takisto teplota vo vnútri by mala byť nastavená optimálne vzhľadom na potraviny. Ak je teplota nastavená prinízko, potraviny môžu namŕzať a rýchlo sa kaziť. Vôbec nie je jedno, kde a čo uložíte. Varené jedlo (pozor, nie ešte teplé) by malo byť čo najvyššie, kde je teplota 8 až 10 stupňov Celzia. Patria tu aj načaté potraviny alebo syr. Mlieko, šľahačka alebo tvaroh by mali byť v strednej polici, kde je teplota okolo 5 stupňov Celzia. Spodná polica, ktorá je najchladnejšia, by mala byť vyhradená pre mäso. Ideálna teplota 2 – 3 stupne Celzia. Patria sem aj ryby či saláma so šunkou. V úplne spodnej časti chladničky je miesto vyhradené pre zeleninu a ovocie. Teplota 3 stupne je ideálna pre udržanie vitamínov. Na dverách chladničky je taktiež okolo 8 stupňov, podobne ako vo vrchnej polici. Sem patria vajíčka, maslo, kečup, nápoje a omáčky.
Pravidelné rozmrazovanie mrazničky sa taktiež vyplatí. Mäso by ste mali držať v mrazničke približne desať mesiacov, ovocie a zeleninu do jedného roka. Potom potraviny strácajú na kvalite. Nadmerný ľad v chladničke berie niekoľkonásobne viac energie a znehodnocuje aj potraviny. Preto je prospešné mrazničku pravidelne rozmrazovať.

Vymeňte staré spotrebiče

Ilustračné foto. Zdroj: internetHoci sú tie novšie aj podstatne drahšie, kupujte spotrebiče s energetickou triedou A+ a vyššie. Možno sa to nezdá, ale ušetríte v porovnaní so starými spotrebičmi až o 45 percent energie. Väčšina nových spotrebičov má aj špeciálne nastavenia, kedy fungujú v úspornom režime. Nastavíte si to sami pomocou príručky alebo poproste pri kúpe personál v príslušnom obchode, nech vám s tým pomôže.