Akreditácia Erasmus umožňuje našim učiteľom i žiakom spoznávať rôzne európske krajiny

Prístavné mesto Hamburg v Nemecku. Foto: K. TajbošováVo februári tohto roka bola Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová, organizačnej zložke Súkromné gymnázium ŽP, udelená akreditácia Erasmus. Tá platí až do konca roka 2027 a umožňuje učiteľom i žiakom našej školy vycestovať na rôzne zahraničné mobility. Akreditácia zjednodušuje proces predkladania projektových žiadostí a podporuje strategické plánovanie a rozvoj organizácií.

„Program Erasmus+ poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v oblasti školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje profesijné zručnosti a spoluprácu s partnermi v Európe. Rovnako dáva možnosť žiakom zúčastňovať sa zaujímavých medzinárodných projektov,“ vysvetlila Katarína Tajbošová, koordinátorka projektov Erasmus+ a dodala: „V marci sme podali žiadosť o financie, ktorá nám bola schválená a s projektami sme mohli začať od 1. júna. Ide o prvú časť, ktorá sa končí v auguste 2025. V rámci nej máme naplánovaných šesť alebo sedem zahraničných mobilít a kurzov pre učiteľov a dve zahraničné mobility pre žiakov.“

Ostatným ide príkladom

Aj samotná koordinátorka projektov v našej škole absolvuje niekoľko zahraničných mobilít ročne. Naposledy bola na prelome mesiacov september a október na konferencii v Hamburgu a potom vycestovala aj do portugalského Algarve, kde krátko predtým absolvovala pracovnú cestu aj školská psychologička Anna Mária Ridzoňová.

„Mojím cieľom je, aby sa postupne odvážili vycestovať i ostatní kolegovia, čo sa aj podarilo a som na nich neskutočne hrdá. V lete vycestovali do zahraničia tri učiteľky nášho gymnázia, medzi ktorými bola aj riaditeľka školy Miriam Pindiaková. Okrem nej absolvovali zahraničné mobility Jana Vojtko Syčová a Martina Završanová. Som veľmi vďačná aj za spoluprácu môjho projektového tímu, pretože to nie je iba o mne, ale každý člen je veľmi dôležitý, má svoje miesto a dopĺňa tento tím,“ povedala K. Tajbošová.

Po Hamburgu aj Algarve

Popri bežných pedagogických povinnostiach je pomerne náročné naplánovať si pracovné cesty v zahraničí, čo nám potvrdila aj K. Tajbošová. Napriek tomu sa jej za posledný mesiac podarilo zúčastniť školiacej a konferenčnej aktivity v nemeckom Hamburgu či spomínanej pracovnej cesty v Algarve.

„V Hamburgu šlo o konferenciu, na ktorej boli ocenené najlepšie projekty Erasmus+ realizované v Nemecku. Program hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko bol na vysokej profesionálnej úrovni. Chcela by som vyzdvihnúť organizáciu celého podujatia a tiež mini workshopy, počas ktorých nám ocenení predstavili a odprezentovali svoju projektovú činnosť. Mali sme tiež priestor na otázky a diskusiu. Mohli sme sa inšpirovať a získať príklad dobrej praxe. Taktiež sme si mohli porovnať, ako sú realizované projekty v Nemecku a u nás, prípadne čo môžeme v našej škole zlepšiť. Mali sme i priestor na získanie nových partnerov pre školu. Ako koordinátorka pociťujem, že je ťažké nájsť projektového partnera, s ktorým by ste mali rovnaké ciele projektu, podobnú komunikáciu a aby sme si ako partneri sadli,“ uviedla K. Tajbošová.

V portugalskom Algarve sa v rámci akreditácie zúčastnila školenia na tému ako prežiť školský deň ľahšie. „Bola to skôr psychologická téma, učili sme sa rôzne komunikačné stratégie, ako viesť rozhovor, keď nastane nejaký problém alebo konflikt. Naučili nás rôzne metódy, napríklad ako sám seba upokojiť, keď nastane stresová situácia a ako jej zamedziť a predchádzať. Mali sme veľa aktivít a podnetov, ktoré určite využijem nielen na vyučovaní, ale tiež na teambuildingu učiteľov alebo so žiakmi, keď budeme mať nejakú zahraničnú mobilitu,“ doplnila na záver.