Arónia, jarabina čierna alebo sibírska čučoriedka

 

Stretli ste sa už s touto zaujímavou rastlinou? Možno ju poznáte skôr pod jej ľudovým názvom jarabina čierna. Jej tmavomodré bobule majú kyslú chuť a obsahujú vysoké množstvo antioxidantov. Pôsobia ako prírodný liek proti voľným radikálom.

Pochádza zo Severnej Ameriky a časom sa rozšírila do celého sveta. Existuje niekoľko druhov. Najznámejším a najviac rozšíreným je druh Melanocarpa. Tento ker môže rásť do výšky dvoch až troch metrov. Má biele kvietky, z ktorých vyrastú malé tmavomodré bobule.

Arónia, ako ovocie, je známa aj pod menom sibírska čučoriedka, pretože je najviac pestovaná v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Plody majú typickú kyslú chuť. Bobule arónie sú priam vitamínovou bombou. Obsahujú množstvo vitamínov, ako napríklad B1, B2, B3, B5, B6, B9, C a P.

Z ďalších účinných látok sú to karotény, pektínové látky a triesloviny. Obsahuje aj značné množstvo antioxidantov a antokyánov, vďaka čomu má špecifickú tmavomodrú farbu. Tmavomodré plody obsahujú aj množstvo železa a dôležitých mikroelementov ako sú fluór, mangán, meď, kobalt, molybdén a iné. Vďaka obsahu jódu môže byť arónia výborným doplnkom výživy u detí, kde hrá svoju úlohu pri rozvoji mozgu či pri prevencii zubného kazu. Napomáha aj správnemu fungovaniu štítnej žľazy.

Asi najdôležitejšou vlastnosťou arónie sú jej antioxidačné účinky. Antioxidanty spomaľujú starnutie, bránia poškodeniu buniek a znižujú riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. Tieto bobule ich obsahujú naozaj veľa. V 100 gramoch arónie sa nachádza trikrát viac antioxidantov, ako napríklad v čučoriedke.
Ešte pred pár rokmi, v dobe, kedy žili naši prarodičia, takmer v žiadnej záhrade nemohlo chýbať pár kríkov arónie. Pomocou ich plodov a listov liečili rôzne ochorenia – prechladnutie, žalúdočné problémy, chudokrvnosť, bolesti hlavy, atď.

Moderná veda však zistila, že jeho účinky sú oveľa širšie. Plody arónie majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Odporúčajú sa pri arteroskleróze. Plody sú prospešné pri cukrovke – obsahujú totiž prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre diabetikov. Cenný je nielen ich obsah vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu (pre pevné cievy), ďalej železa, jódu, fluóru, mangánu a ďalších mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu.

Pretože tieto kríky sú cez vegetačné obdobie veľmi atraktívne, dobre znášajú strihanie, sú vhodné aj ako živý plot. Právom sa naskytne otázka, ak živý plot, prečo nie hneď „liečivý“? Čo môže byť lepšie, ako živý plot, ktorý okrem nášho súkromia chráni i naše zdravie?

Vždy je lacnejšie chorobám predísť, ako ich liečiť. V dnešnej dobe, keď sme vystavený stresu, znečistenému prostrediu, arónia dokáže vrátiť nášmu organizmu živiny, ktoré sú potrebné pre vitalitu a pokojný život. Pučí skoro na jar, v marci, kvitne v apríli a máji. Počas roka očarí krásnymi tmavozelenými listami. Na jeseň sa listy sfarbia do oranžovej, až sýto červenej farby.

Arónia je nenáročná rastlina na pôdu a ošetrovanie. Veľmi dobre znáša mráz, je vhodná aj do polôh nad tisíc metrov nad morom. Plody dozrievajú v septembri. Hoci je ich najvhodnejšia konzumácia v surovej podobe, pre trpkú chuť sú obľúbené skôr rôzne výrobky z nej.

Aróniový sirup

Potrebujete asi liter plodov arónie, ktoré očistíte a preperiete v studenej vode. Kilogram trstinového cukru, dva citróny, jednu limetku a kúsok na plátky nakrájaného zázvoru.

Príprava zaberie asi dvadsať minút: plody nasekajte nožom na kúsky alebo ich krátko rozmixujte. Nie príliš na jemno, mali by mať hrubšiu štruktúru. Pridávajte do veľkej fľaše jednotlivé vrstvy: aróniu, cukor, citrón, limetka a zázvor. Končiť by ste mali cukrom, ktorý bude spolu s citrónom pôsobiť ako prírodný konzervant. Už zakrátko sa začne uvoľňovať tmavo purpurová šťava.

Šťavu scedíte cez jemné sitko (zhruba po dvoch-troch dňoch). Plody arónie môžeme zavárať obvyklým spôsobom: umyté nasypeme do pohárov, pridáme trstinový cukor (tri lyžice do 0,33 alebo päť lyžíc do 0,75 litrových), doplníme vodou, zavrieme a pol hodiny sterilizujeme.

Kompót skvelo chutí na vanilkovom pudingu, na sladkých kašiach alebo na nákypoch. Kilogram očistených plodov arónie vložíme do kastróla, postriekame vodou a 20 minút varíme s kúskami celej alebo dvoma lyžičkami mletej škorice. Potom prisypeme 600 gramov cukru, prevaríme a horúce plníme do malých pohárov (v prípade celej škorice dáme kúsok do každého pohára).

Môžeme pridať aj 0,5 deci rumu alebo dobré brandy. Takto upravený kompót podávame namiesto brusníc k zverine, sviečkovej alebo k paštétam.