Behať začal až na dôchodku. SlavomírBrozman tvrdí, že nikdy nie je neskoro

Začiatkom septembra zabehol aj Heľpiansky kros.	Foto: archív S. BrozmanaBeh je šport, ktorý za svoj život vyskúšal takmer každý. Väčšina ľudí ho však začne praktizovať ešte v mladosti. Výnimkou je Slavomír Brozman, ktorý sa k nemu dostal až v dôchodkovom veku. Tento šport mu učaroval natoľko, že život bez neho si dnes už nevie predstaviť.

Celý svoj pracovný život strávil v Železiarňach Podbrezová. V roku 1970 nastúpil na Stredné odborné učilište v Lopeji, kde sa vyučil za elektromechanika. Hneď po skončení štúdia začal pracovať ako prevádzkový elektrikár v ťahárni rúr, kde ostal až do svojho dôchodku v roku 2015.

Hoci má dodnes trvalý pobyt v Brezne, viac času trávi v Hornej Lehote, odkiaľ pochádza a kde si s manželkou postavili menší dom. A práve v tejto obci začal i s behom. „Behať som začal až na dôchodku, keď som mal 61 rokov. Bolo to v roku 2016. Predtým som sa šiel prebehnúť len sporadicky, ale často som chodil na bicykli, najmä do práce a naspäť. Nejaký základ pre beh som tak určite mal,“ zamýšľa sa.

Bežecké začiatky

Nemal žiadnu športovú minulosť, dokonca v mladosti nehrával ani futbal ako väčšina chlapcov na dedine. Čo ho vlastne k behu viedlo? „Na dôchodku som mal zrazu viac času pre seba a povedal som si, že to vyskúšam. Behával som niekedy na vojne a celkom ma to bavilo, no asi hlavným dôvodom, prečo som začal, boli preteky v obci Horná Lehota, ktoré sa u nás konajú každoročne. To bola pre mňa motivácia, aby som beh aspoň vyskúšal. K pohybu som však mal vždy blízko, stále som niečo robil okolo domu a myslím si, že kondične som na tom nebol zle.“

V začiatkoch veľa behával s Dianou Grexovou z Hornej Lehoty, skúsenou bežkyňou, ktorá mu pri tréningoch veľa poradila. „Nie je však umenie začať, ale vydržať. Po pol roku som vedel, že ma to riadne chytilo a dnes si už svoj život bez behu ani neviem predstaviť, chýbal by mi,“ priznáva.Slavomír Brozman počas pretekov. Foto: T. Náther

Behával vtedy štyrikrát týždenne, čo mu ostalo dodnes. Za týždeň nabehá priemerne okolo 40 až 50 kilometrov. Väčšinou trénuje v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu, ostatné dni si dopraje voľno. Cez víkendy má počas sezóny aj preteky. A ako si spomína na svoj úplne prvý štart s číslom na hrudi? „Moje prvé preteky boli Silvestrovský beh v Michalovej na konci roka 2016. Hoci v kategórii sa mi ešte nepodarilo umiestniť medzi najlepšími (skončil štvrtý, pozn. redakcie), neodradilo ma to od ďalších štartov, práve naopak.“

Vyskúšal aj maratón

Postupne sa tréningom stále viac zlepšoval a úspechy na seba nenechali dlho čakať. V kategórii od 60 do 69 rokov, v ktorej súťaží dodnes, získal viacero umiestnení na stupňoch víťazov. Uspel na rôznych tratiach, v teréne i na ceste, pričom dĺžka pretekov bola takisto pestrá. Aj to svedčí o jeho univerzálnosti. „Najradšej však behám v teréne a mám rád zbehy dolu kopcom. Tie si užívam, no je potrebné si dávať pozor.“

Ak sa opýtame na najväčší úspech, prekvapivo nespomína najlepšie umiestnenia, ale preteky, ktoré boli najnáročnejšie a podarilo sa mu ich dokončiť. „Najviac si vážim asi to, že som dvakrát dobehol Jarabský polmaratón. Je to náročná takmer 22-kilometrová trať s celkovým prevýšením okolo 1 300 metrov.“

A koľko kilometrov zatiaľ odbehol najviac? „Na pretekoch to bolo 31 kilometrov v rámci Malého štrbského maratónu. Ale odbehol som už aj 35 kilometrov, čo bolo na maratóne v Banskej Bystrici tento rok. Žiaľ, nepodarilo sa mi ho dokončiť celý, keďže ma kvôli časovému limitu stiahli z trate predčasne. Svoj prvý maratón som trochu prepálil, prvých 14 kilometrov som začal príliš rýchlo a to sa mi vypomstilo. Stvrdli mi lýtka a mal som ako keby drevené nohy, musel som prejsť aj do chôdze. Keby ma však nestiahli z trate, určite by som do cieľa nejako dobehol.“

Ani táto nepríjemná skúsenosť ho od maratónu neodradila, práve naopak. „Určite ešte chcem zabehnúť maratón, no pripravím sa na neho lepšie a budem si dávať väčší pozor na tempo v úvodných kilometroch. Momentálne neviem, kedy a kde ho pôjdem. Teraz mám ešte zopár pretekov v aktuálnej sezóne a cez zimu budem o tom určite rozmýšľať viac.“

Jeden z najstarších

Budúci rok bude už vo vekovej kategórii nad 70 rokov. Už teraz však býva často jedným z najstarších účastníkov bežeckých pretekov v okolí. V cieli za ním ale končia aj oveľa mladší pretekári. „Poteší ma to, ale nie je to o mojich výkonoch. Skôr si myslím, že tí mladší by sa mali viac hýbať a viac trénovať,“ hovorí skromne.

Vlani absolvoval celú Horehronskú Trailovú ligu, kde bol najstarším účastníkom, ktorý odbehol všetky podujatia. „Preteky v okolí máme veľmi pekné a naozaj neviem vybrať jednu trať, ktorá sa mi páči najviac. Okrem toho sme dobrá partia, viacerí bežci sa už medzi sebou poznáme a podporujeme sa navzájom. To ma tiež veľmi teší a napĺňa. Hoci sa mi v poslednom čase nedarí zlepšovať, beh ma stále baví a mám motiváciu v ňom pokračovať. Roky nezastavím, no radosť z pohybu mi ostáva, a to je pre mňa najdôležitejšie.“

A zamyslel sa niekedy nad tým, aké výkony by podával, keby začal s behom skôr? „Priznám sa, trochu ma mrzí, že som nezačal behať už v mladosti. Moje výkony mohli byť úplne iné a často o tom rozmýšľam. Na druhej strane som rád, že som sa k behu dostal aspoň teraz a myslím si, že naň nikdy nie je neskoro.“

Každý športovec má nejaké ciele, ako to je v prípade Slavomíra Brozmana? „Konkrétny cieľ do najbližších rokov nemám. Prajem si len, aby som bol zdravý a aby sa mi dobre behalo. Veľa ľudí si v dnešnej dobe dáva operovať kĺby, kolená, tak tomu by som sa chcel vyhnúť a som rád, že sa mi to zatiaľ darí. Na záver chcem ešte poďakovať manželke za podporu v mojej záľube. Bez nej by som určite nebehal toľké roky v zdraví a pohode.“