Vykonávať prácu v našej spoločnosti pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky je prísne zakázané. Rovnako tak požívať tieto látky na pracovisku alebo ich prenášať v príručných taškách či batohoch na miesto výkonu činnosti. O tejto povinnosti hovoria Zákonník práce, Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a interné predpisy Železiarní Podbrezová.
Zamestnanci ŽP Bezpečnostné služby s.r.o. realizujú pravidelné kontroly na vrátniciach a aj v jednotlivých prevádzkarňach. Pracovníkov železiarní, ktorí sa pred jednotlivými zmenami „posilnili“, po období pandémie pribudlo. V akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová platí nulová tolerancia na prítomnosť alkoholu v krvi. Je teda jedno, či zamestnanec „nafúka“ minimálne hodnoty alebo prístroj ukáže vyššie číslo. Ide o porušenie pracovnej disciplíny, za ktoré hrozí vinníkovi trest.
O možných nešťastných udalostiach v súvislosti s alkoholom sme písali už minulý rok. Riaditeľ ŽP Bezpečnostné služby s.r.o., Peter Suja, preto znovu pripomenul riziká: „Zamestnanec pod vplyvom alkoholu je menej opatrný a výrazne sa zvyšuje riziko pracovného úrazu. Ublížiť tak môže nielen sebe, ale aj niekomu inému. Rovnako hrozia vysoké materiálne škody.“
Snažil sa prepašovať alkohol
O zákaze konzumácie alkoholu pred nástupom na konkrétnu zmenu sa zamestnanec oboznamuje už pri podpise pracovnej zmluvy. Niektorí však tento fakt ignorujú. Je priam zarážajúce, že sa objavili prípady nielen zamestnancov nastupujúcich do práce pod vplyvom alkoholu, ale aj snaha jednotlivcov „prepašovať“ alkohol priamo na pracovisko.
„Takýto prípad sme zaznamenali pred niekoľkými týždňami. Išlo o zamestnanca externej firmy, ktorá realizovala práce v našej spoločnosti. Dotyčná osoba mala pri sebe skrytú fľašu s alkoholom, ktorú sa snažila dostať na miesto výkonu práce,“ pokračoval riaditeľ. Po odhalení pracovníkmi bezpečnostnej služby jej nebol umožnený vstup do areálu a o porušení pracovnej disciplíny bola oboznámená aj firma, ktorá ho na práce do ŽP a.s. vyslala.
V rámci snahy odhaliť a zamedziť prístupu osôb, ktoré sa snažia dostať alkohol na pracovisko, majú zamestnanci bezpečnostnej služby alebo iní poverení pracovníci právo nahliadnuť do batohov zamestnancov nielen pri výstupe, ale aj pri vstupe do areálu Železiarní Podbrezová. O možnosti kontroly hovorí tiež Zákon č. 473/2005 Z.z.: „Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany podľa tohto zákona sú oprávnené, za podmienok podľa osobitného predpisu (myslí sa tým zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci) presvedčiť sa, či osoba, ktorá vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto alebo z neho vystupuje nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok.“
Kontrola príručných tašiek či batohov je u nás dlhodobo zaužívaná.
„Túto činnosť vykonávame štandardne a budeme v nej pokračovať vo zvýšenej miere na všetkých kontrolných stanovištiach. Pozitívom je, že drvivá väčšina zamestnancov pozná svoje povinnosti. Ak nás však situácia donúti a zamestnancov pod vplyvom alkoholu bude pribúdať, kontrolovať tašky budeme musieť takmer všetkým. Určite nechceme, aby situácia došla až do takéhoto stavu. Ale isté opatrenia prijímať budeme,“ avizuje P. Suja a pokračuje: „Zamestnanci by si mali uvedomiť, že za určitých okolností sa pri výkone práce pod vplyvom alkoholu môžu dopustiť aj trestného činu, za ktorý im hrozí trestnoprávny postih. To znamená, že sa postavia pred súd a budú odsúdení za úmyselný trestný čin. Pri pozitívnej skúške nad jedno promile môže ísť, rovnako ako pri vedení motorového vozidla, o trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona.“
Opakovaná dychová skúška
Podľa riaditeľa bezpečnostnej služby vinníci často hľadajú výhovorky, aby dokázali z problému „vykľučkovať.“ Najčastejšie spomínajú rôzne druhy liekov, kvapky od kašľa, ale aj cukríky či iné potraviny. Dychová skúška v našej spoločnosti má ale niekoľko fáz. Ak bezkontaktný prístroj na vrátnici ukáže prítomnosť alkoholu, osoba sa v zmysle interných predpisov presúva do budovy podnikového dispečingu.
„Na dispečingu vykonáme dve nezávislé dychové skúšky na dvoch certifikovaných prístrojoch tak, aby bol výsledok právne uznateľný,“ oboznámil riaditeľ.
A aký postih hrozí zamestnancovi po pozitívnom výsledku? „Podľa smernice S-356 rozhoduje o postihu riaditeľská rada na základe stanoviska priameho nadriadeného. Nasleduje konanie, ktoré môže vyústiť do okamžitého skončenia pracovného pomeru,“ dodal P. Suja.
Preto odporúčame všetkým zamestnancom, aby dbali na skutočnosť, že alkohol nie je len hrozbou pre jednotlivca, ale taktiež pre kolegov i celú spoločnosť. Nezodpovedné konanie môže mať ďaleko rozsiahlejšie následky, ktoré si mnohí ani neuvedomujú. Touto cestou vyzývame pracovníkov, aby dbali na dodržiavanie pravidiel a interných predpisov Železiarní Podbrezová a.s. Len tak sa vyhneme nepríjemným situáciám, ktoré môžu vyústiť do rôznych nepredvídateľných udalostí.