O. Kleinová z podkladov Dobrá rada nad zlato

Bojujte proti chrípke po domácky

 

Aby ste predišli chrípke, musíte myslieť na prevenciu. Denne užívajte citrusové plody, jedzte kyslú kapustu, cesnak, cibuľu a zázvorový čaj s medom a prechádzajte sa na čerstvom vzduchu.

Ak ste už ochoreniu podľahli, pite dostatok tekutín  a striedajte rôzne bylinkové čaje s čistou vodou (len vlažné alebo izbovej teploty), do ktorých zakaždým pridajte šťavu z citróna. Pozor – aby sa zachovali účinky vitamínu C, vytláčajte citrón až do vychladeného nápoja. A k rýchlemu uzdraveniu vám zaručene pomôže aj poctivý a poriadne silný kurací vývar so zeleninou.

   Chrípka alebo prechladnutie, oboje zväčša začína boľavým a zapáleným hrdlom. Nepríjemné škrabanie v krku sa postupne mení na bolesť, pre ktorú nemôžete prehĺtať či poriadne rozprávať. V prvom rade zabudnite na mýtus o horúcom čaji! Všetko horúce len rozdráždi hrdlo ešte viac (rovnako ako aj studené), preto je dôležité piť len vlažné nápoje, prípadne tekutiny izbovej teploty. Na boľavé hrdlo potom vyskúšajte kloktanie. Najlepšia je slaná voda, ak to neznesiete, vyplachujte si ústnu dutinu vlažným repíkom, vhodné je aj kloktanie vody so sódou bicarbónou.

Na krk si dávajte obklady. Najlepšie sú tvarohové. Na vlhký uterák alebo bavlnenú plienku naneste vrstvu tvarohu, priložte na hrdlo, prekryte ešte igelitom alebo mikroténom a zabaľte šatkou či šálom. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín.

Aj proti nepríjemnému kašľu možno bojovať prírodnou medicínou.  Pripravte si liečivý sirup z cibule a medu. Cibuľu nakrájajte, dajte do pohára s viečkom, zalejte medom a dajte do chladničky. Cibuľa spolu s medom pustí šťavu, ktorú počas dňa podávajte ako liek po lyžičkách. V prípade, že niekto nemôže med, treba ho nahradiť trochou cukru. Pri kašli si natrite hrudník husacou či bravčovou masťou alebo masťou priamo na tento účel vyrobenou, ktorú dostať v lekárni.

Otužujte sa ako ja a nebudete mať chrípku....
Otužujte sa ako ja a nebudete mať chrípku….

 

Cesnak je prírodné antibiotikum, určite si preto pripravte malý zázrak na kašeľ. Asi šesť strúčikov cesnaku nakrájajte na drobno, pridajte osem lyžíc cukru a pomaly uvarte v 250 ml vody. Nechajte vychladnúť, vložte do chladničky a po lyžičkách podávajte počas dňa.

Príčinou kašľa je najmä fakt, že hlieny sú stvrdnuté a neprejdú cez dýchacie trubice von. Preto je ich potrebné  zvlhčiť. V hrnci nechajte zovrieť vodu, dajte sa na bezpečné miesto a zakryte sa zvrchu dekou alebo uterákom. Naparujte sa najviac 10 až 15 minút, pričom do vody môžete pridať najlepšie morskú soľ alebo niektoré liečivé bylinky ako harmanček, rozmarín, tymián, mätu, ale aj nakrájanú cibuľu. Takéto naparovanie je veľkým pomocníkom aj pri zápale dutín.

Zmiešajte klinčeky so zázvorom a trochou mletej škorice. Všetko zalejte dvoma hrnčekmi horúcej vody a primiešajte štyri lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky. Keď máte problémy s hlasivkami, vyskúšajte mierne ohriatu Vincentku s mliekom v pomere 1:1. Účinok zvýšite pridaním cibule.

Potrebujete uvoľniť upchatý nos? Nasajte nosom vlažnú, veľmi osolenú vodu. Nádcha sa ihneď spustí.  Ponorte nohy do horúcej vody, potom namočte pár ponožiek do studenej vody, vyžmýkajte ich a obujte si ich. Natiahnite na ne mikroténové vrecúška a ešte pár ponožiek, ale suchých, ľahnite si do postele. Vlhké ponožky zlepšia váš krvný obeh, čo pomôže upchatému nosu.

Na zníženie horúčky si na hlavu a chodidlá prikladajte tvaroh, ktorý teplotu spoľahlivo „vytiahne“. Pri rozvinutej chrípke pomôže škoricový čaj s medom a mliekom. Uvoľní zahlienené hrdlo a na sliznicu pôsobí antibakteriálne.

Pri vysokej teplote by ste sa nemali potiť pod perinou, ale skôr sa ochladzovať. Skúste studené zábaly alebo aspoň desaťminútovú sprchu v chladnej vode a potom sa opäť prikryte.