Aj v aktuálnom školskom roku sme sa chceli stať súčasťou Erasmus komunity, a tak sme sa 14. októbra zapojili do ďalšieho ročníka medzinárodnej iniciatívy Erasmus Days. Tento rok bolo zorganizovaných celkovo 6 296 podujatí v 55 krajinách po celom svete. Slovensko svoje nápady a zručnosti prezentovalo prostredníctvom 104 akcií, medzi ktoré patrili zber odpadu, výstava fotografií, darovanie krvi, koncerty, diskusie, prezentácie a mnoho ďalších.
Aj my chceme byť inšpiráciou pre ostatných, a preto sme Súkromnú spojenú školu Železiarne Podbrezová odprezentovali cez Zelený Erasmus+ a zrealizovali niekoľko zmysluplných aktivít, ktoré sa niesli v duchu „Budúcnosť je v našich rukách.“
V rámci nášho programu sme zrealizovali prvý školský SWAP oblečenia a módnych doplnkov, ktorý bol spojený s krátkou prednáškou. Často nakupujeme viac, ako potrebujeme a nakoniec zistíme, že náš šatník je plný oblečenia, ktoré sme mnohokrát vôbec nemali na sebe, prestalo sa nám páčiť alebo už, jednoducho, nesedí. Za našu módu však musí planéta Zem platiť vysokú daň. Oblečenie je totiž ťažko recyklovateľným materiálom a väčšinou končí na smetisku. Swap je jednou zo zásad udržateľného spôsobu života. Ide o nový trend výmeny oblečenia, podporujúceho ekologický spôsob života.
O tom, ako správne zatočiť s odpadom, nám prišiel urobiť interaktívny workshop špecialista na školské programy a vzdelávanie Matej Vlčák zo Slovenskej agentúry životného prostredia. Dozvedeli sme sa, ako neplytvať potravinami. Nie farmár, nie obchod, sme to my, kto tomuto plytvaniu jedlom môže dať stopku. A ako na to? Pri nakupovaní ovocia alebo zeleniny máme uprednostniť takú potravinu, ktorá svojimi tvarmi alebo farbou nie je dokonalá, ale chutí rovnako. Odporúča sa navštíviť lokálne trhy, obchody farmárov a prvovýrobcov, ktorí takéto potraviny predávajú.
Počas tohto dňa sa niektorí z nás zapojili aj do súťaže o najkreatívnejší plagát k recyklohrám a zisťovali sme, ako správne pripraviť mobil na odovzdanie. Tiež sme sa dozvedeli viac o včelách ako súčasti našej ekológie. Maturanti sa aktívne venovali príprave na maturitu z angličtiny, preberali environmentálnu tému a zisťovali, či je naša škola cirkulárna. Žiaci na odbornom výcviku vyrábali vtáčie búdky z odpadu z rekonštrukcie, ktorá práve prebieha v našej škole. Samozrejme, nesmelo chýbať ani jesenné upratovanie školského areálu a znečistených lokalít okolia Lopeja. A tiež sme navrátili život našim školským rastlinkám.
Sme radi, že sme aj takýmto spôsobom mohli osláviť program Erasmus+, prezentovať našu školu a najmä šíriť myšlienku ochrany životného prostredia. Veríme, že sme ostatných aspoň trochu inšpirovali.