Stojí sám nad údolím Hrona medzi Banskou Bystricou a Breznom už 750 rokov. Jeden z autenticky najzachovalejších a typologicky najzaujímavejších slovenských hradov – hrad Ľupča. Jeho areál využívali uhorskí panovníci na pobyty počas poľovačiek, ale aj na spravovanie krajiny. Vývoj hradu dokumentuje prístupy renesančných vlastníkov, kráľovského eráru i štátu k využívaniu hradných stavieb od jeho prvopočiatkov až po koniec 20. storočia. V roku 2002 sa jeho majiteľom stala akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová a začalo sa so systematickou obnovou hradu. Komplex hodnôt sa dnes ešte viac rozrastá, k čomu dopomáha aj inštalácia rôznorodých kultúrnych a výtvarných celkov, sprístupnených pre širokú verejnosť. Doteraz zrealizované aktivity a obnova pamiatky prinavracajú hradu zašlú slávu a radia ho medzi klenoty Pohronia.
Samotným stavebným prácam na oprave strechy hradu Ľupča predchádzalo vypracovanie projektovej dokumentácie, ktorú Železiarne Podbrezová a. s. zadali spracovať projekčnej kancelárii – Ateliér Turčan. Kancelária disponovala širokým tímom projektantov s bohatými skúsenosťami s obnovou pamiatok. Zároveň boli vykonané ďalšie potrebné doplňujúce odborné expertízy, ako Posúdenie strešných konštrukcií a Odborná mykologická expertíza krovu vypracovaná Jánom Gáperom. Celý proces spracovania dokumentácie prebiehal v úzkej konzultácii so zástupcami majiteľa hradu, ktorí, okrem technických parametrov, dbali aj na dodržanie historického detailu. To prispelo k zachovaniu tvarovo najvernejšej podoby strechy hradu.
Dokumentácia, ako aj stavebné práce, boli rozdelené na dva samostatné celky. Prvá časť bola zameraná na opravu strechy stredovekej časti horného hradu a druhá na opravu striech Tribelovej chodby a Gizelinho domu.
Patina ju chráni niekoľko generácií
Prvá kompletná oprava striech stredovekej časti hradu bola realizovaná v priebehu druhého polroka 2003 v rozsahu približne 40 percent plochy. Značná pozornosť bola venovaná výberu a typu strešnej krytiny. Strecha je totiž značný architektonický prvok, dominantný pri tvorbe celkovej siluety hradu, vnímaný predovšetkým pri diaľkových pohľadoch. Nakoniec bolo rozhodnuté, že najstaršia časť hradu bude prekrytá titán-zinkovým plechom RHEINZINK, typ predzvetralý v bridlicovošedom odtieni. Krytina bola osadená na plnom debnení, a to v tvare štvorcových šablón kladených na koso. Rovnaký materiál bol navrhnutý aj na výrobu ďalších strešných doplnkov na odvetranie strechy a zvedenie dažďových vôd. Po pol roku sa na plechu, vplyvom poveternostných podmienok, vytvorila vrstva zásaditého uhličitanu zinočnatého, tzv. patina, ktorá pôsobí ako ochranná vrstva a zároveň dáva streche spomínaný bridlicovošedý odtieň.
Strechy nad Gizeliným domom, neogotickým schodiskom, Tribelovou schodiskovou vežou a východnou polkruhovou baštou, boli vizuálne zjednotené novou pálenou škridlou TONDACH, typ bobrovka, v oranžovočervenej farbe s povrchovou úpravou Engoba.
Zachránený pôvodný krov
Práce zahŕňali nielen výmenu strešnej krytiny, ale aj opravu krovu, ktorý bol v mnohých miestach značne poškodený. Niektoré drevené prvky bolo možné posúdiť až po odstránení strešnej krytiny a plného debnenia položeného na krokvách. Vymieňali sa časti trámov zasiahnuté plesňami a drevokazným hmyzom. V niektorých častiach boli použité i celé nové trámy. Podmienkou bolo, aby mali vymenené časti krovu rovnaký charakter ako pôvodný krov. Pritesávané siročinami, čapovanie, spájanie drevenými klinmi bez použitia klincov. Podarilo sa zachovať a zrenovovať aj mnohé pôvodné časti krovu, čo zhodnocuje historickú hodnotu tejto kultúrnej pamiatky. Obnovená časť krovu je technicky riešená tak, že do budúcnosti je umožnený bezpečný pohyb v tomto priestore, a tak je možné jeho potencionálne zapojenie do expozičného využitia hradu.
Časová schránka v hrotici zvonice
Vzhľadom na havarijný stav drevenej vežičky – zvonice, ktorá sa nachádza nad tympanónom s hodinami nad arkádovou chodbou horného nádvoria, bola realizovaná jej celková tvarová a materiálová kópia. Zvonica bola kompletne zastrešená s pôvodnou medenou guľou, do ktorej bola vložená pamätná listina. Obsahuje poďakovanie Predstavenstva ŽP a. s. s ďalšími informáciami o obnove a budúcom využití hradu Ľupča ako odkaz pre budúce generácie.
Na strechách boli osadené hrotice s otáčavými zástavkami so znakom nového majiteľa Železiarní Podbrezová. Ich konštrukcia umožňuje otáčanie okolo zvislej osi podľa toho, v akom smere fúka vietor.
Zachovaná funkčnosť komínov
Súčasne s opravou striech boli opravené tiež všetky pôvodné komíny s dôrazom na pamiatkové kritériá a zároveň aj na ich funkčnosť a bezpečnosť. Z pamiatkového hľadiska boli nepotrebné komíny odstránené. Najvyšší štvorprieduchový komín, ktorému hrozilo zrútenie a už v minulosti bol zabezpečený kovovými tiahlami, bol nad strechou rozobratý a v dĺžke osem metrov nanovo vymurovaný. Zo statického hľadiska jeho konštrukcia už nevyžadovala dodatočné kotvenie. Funkčnosť komínov ostala zachovaná pre potreby rekonštrukcií kachľových pecí. Strechy na ďalších hospodárskych objektoch boli opravované priebežne počas celkových opráv týchto budov v rokoch 2006 – 2008.
V nasledujúcom čísle novín Podbrezovan vám prinesieme ďalšiu časť seriálu, v ktorom odhalíme etapy dvadsaťročnej systematickej obnovy hradu Ľupča.