Andrej Barančok
V čísle 19 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:

Prihovára sa vám predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ing. Vladimír SOTÁK

 

Hnevá ma, že politici nemajú úctu k pracujúcim

 

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ing. Vladimír SOTÁK

Vážení spolupracovníci,

o niekoľko dní sa uskutočnia parlamentné voľby. Veľmi dôležité voľby. Od tých posledných sa tu vystriedali dohromady tri vlády. Ani jedna z nich nebola dobrá. Takto si ja vládnutie nepredstavujem. Takto si nepredstavujem starostlivosť o štát, o občanov, o zamestnancov. Vláda nevyužila možnosti, ktoré máme, aby sme Slovensko posilnili v oblasti konkurencieschopnosti, v oblasti rozvoja vedy a výskumu či zvýšenia životnej úrovne.

 

Vážení spolupracovníci,
v prvom rade vás vyzývam, aby ste šli k voľbám. Aby ste sa zamysleli nad programovými vyhláseniami jednotlivých politických strán a rozmýšľali, komu dáte hlas. Ak som spomínal, že posledné tri vlády nevládli dobre, je otázne, komu z nich dať svoj hlas. Zrejme nikomu, až na jednu výnimku, ktorou politická strana ponúka Horehroniu svojho kandidáta.

My sme spolu s primátorom mesta Brezno a ďalšími zainteresovanými mali nespočetné množstvo stretnutí kvôli preradeniu nemocnice v Brezne do druhej úrovne či kvôli zachovaniu okresného súdu, ale aj kvôli infraštruktúre. Dnes prebieha rekonštrukcia ciest od Banskej Bystrice až po Telgárt. Do konca roka sa môžeme tešiť na druhú etapu obchvatu mesta Brezno. Verte, že bez Podbrezovej by bolo všetko inak. No to nie je všetko. Veľa úsilia nás stojí aj riešenie prepojenia Banskej Bystrice a Ružomberka, pretože nejaký plán rozvoja Slovenska na dlhšie obdobie neexistuje.

Som veľmi nahnevaný na skutočnosť, že politici nemajú úctu k ľuďom, ktorí napĺňajú rozpočet Slovenskej republiky. K ľuďom, ktorí chodia denne do práce a z toho, čo zarobia, odovzdajú veľké percento štátu. Nebyť pracujúcich, rozpočet republiky by bol oveľa chudobnejší a občania by mali ťažší život.

Mali by ste dať hlas tým, u ktorých je predpoklad, že postavia vládu, ktorá tu bude vládnuť štyri roky. S predpokladom dlhodobejšieho vládnutia. Samozrejme, za predpokladu, že títo politici sa budú zaoberať aj takými otázkami, ako je kontrola rozpočtu Slovenskej republiky a najmä otázka výdavkov štátu. Problémy okolo školstva, zdravotníctva, sociálneho systému sú hanbou politikov, ktorí vedia minúť miliardy eur a ani sa neunúvajú zdôvodniť, kam tie peniaze dali. Politické strany sa predbiehajú v rozdeľovaní balíčkov, a to z peňazí, ktoré nevytvorili. Takýto systém riadenia štátu je zlý. Ja dúfam, že na Slovensku dôjde k zmene. Chcem veriť, že výsledky volieb bude rešpektovať aj pani prezidentka.

Vážení spolupracovníci,
mám vážne obavy, ak by sa na Slovensku k moci dostali politické strany, ktoré prehlasujú, že každý nech sa stará sám o seba, firmy nech riešia svoju konkurencieschopnosť sami a to v čase, keď ostatné štáty v rámci EÚ masívne podporujú svojich výrobcov rôznymi dotáciami a kompenzáciami a platby za emisné povolenky zaťažujú len európskych výrobcov. To je pekne povedané, ale ak my robíme a napĺňame štátny rozpočet, je morálnou povinnosťou politikov starať sa o nás. Starať sa o našich zamestnancov, starať sa o to, aby veľké aj malé firmy, ale aj živnostníci mali vytvorené podmienky pre normálne fungovanie. Nemali by mať pocit, že sú tu len na to, aby zaplatili odvody štátu.

Ak sa nezúčastníte volieb, tak nastúpi vláda zelených, vláda neziskoviek a do štátnych funkcií prídu ľudia, ktorí nemajú príslušné vzdelanie ani skúsenosti. Štát nemôžu spravovať tí, ktorí nikdy nič neriadili. To nemôže dopadnúť dobre.

Ja som presvedčený, že sa nakoniec rozhodnete správne. Nevoľte však tých, ktorí ublížili Horehroniu. Aj v minulosti som sa stretával s aroganciou politikov, avšak nie s takou, ako za posledné tri roky. Obdobie vládnutia Matoviča, Hegera aj súčasnej úradníckej vlády pre nás prinieslo veľmi málo úžitku. Chcem veriť, že nová vláda postaví do čela jednotlivých ministerstiev takých ľudí, s ktorými bude možné komunikovať odborne a na profesionálnej úrovni. Pretože ak bude komunikácia, tak bude rozvoj. Ak nebudú komunikovať, Slovensko bude vracať peniaze do Bruselu, zvyšovať počet zamestnancov štátnej správy, ignorovať priemysel a opakovať nesystémové chyby z minulosti. A tie peniaze môžu Slovensku pomôcť v rôznych oblastiach.

Od vzniku samostatného Slovenska sme vo vedení zažili komunikáciu so všetkými politickými stranami a na všetko máme svoje názory. Tie vyplývajú z toho, čo jednotliví štátnici, ktorí o sebe majú veľmi vysokú mienku, dosiahli.

V neposlednom rade je dôležité vo voľbách podporiť kandidátov z nášho regiónu, ktorí najlepšie poznajú miestne problémy, riziká a potenciál rozvoja v rôznych oblastiach.