Prijaté memorandum o spolupráci Kubu 500, vybraných univerzít a SAV
Naša spoločnosť si v týchto dňoch pripomenula osemdesiate výročie organizovanej výučby. História v tejto oblasti sa však u nás začala písať omnoho skôr, ako bola vybudovaná prvá závodná škola so sídlom v Piesku (12. októbra 1937). Technológia výroby si od vzniku železiarní vyžadovala odborný prístup. V análoch podbrezovských železiarní sa s pojmom odborná učňovská mládež stretávame už v roku 1869. Výučba v praxi bola prioritou. V podbrezovských železiarňach sa tak postupne rodil, až bol dobudovaný, model školy, v ktorej sa teoretické vyučovanie prelína s praxou a dnes môže slúžiť vzorom ostatným.
Dňa 26. októbra 2017 sa v Dome kultúry Železiarní Podbrezová uskutočnila konferencia Quo vadis školstvo?, nad ktorou prevzal záštitu predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia Klubu 500, zamestnávatelia zamestnávajúci viac ako 500 zamestnancov, zástupcovia vybraných univerzít a Slovenskej akadémie vied.
Prítomných privítal predseda Predstavenstva ŽP a predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Maroš Šefčovič vo svojom vystúpení, okrem iného, konštatoval: „Veľmi často sa rozprávam s predstaviteľmi priemyslu a dnes sme naozaj v situácii, že nám chýbajú odborníci, chýba nám vyškolený personál do našich fabrík. Ten model, ktorý sa tu v Podbrezovej dlho rozvíjal, kde študenti získavajú teoretické vedomosti a zároveň si to skúšajú aj v praxi, je niečo, čo budeme musieť dobudovať na celom Slovensku,“ povedal.
Vladimír Soták priblížil históriu a súčasný vývoj odborného vzdelávania prostredníctvom našich súkromných škôl a poukázal na potrebu zamýšľať sa aj nad tým, kde smeruje vysokoškolské štúdium na Slovensku. „ Výchova mladej generácie je dlhý proces a všetci, ktorí sa na ňom podieľajú, musia spolupracovať,“ povedal. „Dnešnú konferenciu chápem z dvoch pohľadov. Jedným je naša 80 ročná história organizovanej výučby a druhým, ak chceme byť úspešnou krajinou, musíme začať spolupracovať s univerzitami. Chceme dosiahnuť, aby mohli prísť študenti vysokých škôl do fabrík a okúsiť, o čom to je, aby riešili prostredníctvom diplomových prác zmysluplné témy, týkajúce sa života vo fabrikách. Rozmýšľajme spolu, my nemáme nič drahšie, ako starých ľudí, vďaka ktorým sme tu a mladých, ktorí tu budú po nás“, konštatoval na záver svojho vystúpenia V. Soták. Aj Rudolf Kropil, prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene, zdôraznil vo svojej veľmi zaujímavej prezentácii nevyhnutnosť prepojenia vysokoškolského štúdia s praxou. Nasledovalo vyvrcholenie konferencie – prijatie Memoranda o spolupráci medzi Klubom 500, Slovenskou akadémiou vied a Technickou univerzitou vo Zvolene, Technickou univerzitou v Košiciach, Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Žilinskou univerzitou v Žiline, Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, Univerzitou Komenského v Bratislave a Ekonomickou univerzitou v Bratislave. „Podpísaním memoranda bola naplnená požiadavka, aby vysoké školy pripravovali, v spolupráci so zamestnávateľmi,také študijné podmienky, aby mali študenti priamy kontakt s praxou a aby sa dokázali zamestnať a nebyť len absolventmi na úradoch práce,“ uviedla na margo dokumentu Eva Smolíková, poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.