Pracovníci kyslikárne využili strednú opravu v našej oceliarni na pravidelnú kontrolu svojich zariadení a odstraňovanie zistených nedostatkov. Kyslikáreň má v procese výroby ocele veľký význam, pričom jej fungovanie je úzko prepojené práve s oceliarňou. Zabezpečuje totiž prívod plynného kyslíka, nevyhnutného na tavenie železného šrotu. Celý kolobeh tavby je tak dynamickejší a rýchlejší.
Ako povedal Ing. Ondrej Madoš, majster z kyslikárne, naša spoločnosť vyrába zo vzduchu postupným ochladzovaním kyslík a dusík. Samotný proces prebieha v zariadení nazývanom deliaci blok.
„Pomocou frakčnej destilácie získame skvapalnením vzduchu kyslík a dusík, ktoré sú v plynnej alebo kvapalnej forme. Hlavným produktom je výroba plynného kyslíka. Ten sa pomocou kyslíkových kompresorov stláča a skladuje v zásobných nádržiach. Odtiaľ je dodávaný potrubiami cez regulátory tlaku do oceliarne a na prevádzky,“ vysvetlil pracovník energetiky.
Vedľajším produktom pri výrobe v deliacom bloku je dusík, ktorý vyrábame taktiež pre potreby oceliarne, žíhacej pece a pri chemickom spracovaní ocele, pri procesoch miešania a na vytvorenie ochrannej atmosféry.
Výroba kyslíka v deliacom bloku ale nestačí pokrývať potreby oceliarne. Preto je nutné dovážať aj kvapalný kyslík. „Každý deň zabezpečujeme približne jednu cisternu, čo je približne 21 ton. Skladujeme ho v zásobných nádržiach, z ktorých sa pomocou odparovačov premieňa na plyn a ďalej sa tlačí cez potrubné rozvody do oceliarne a na iné prevádzky,“ pokračoval O. Madoš.
Regenerácia deliaceho bloku
Podľa plánu produkcie v deliacom bloku musí byť po uplynutí nepretržitého procesu (maximálne 18 mesiacov) prerušená výroba a vykonaná regenerácia. Je to predovšetkým z dôvodu, že pri procese výroby sa tvoria aj uhľovodíky, ako sú metán, etán a podobne, ktoré sú výbušné. Procesom regenerácie dosiahneme ich odstránenie.
„Deliaci blok musíme vyfúkať na plusové teploty, vysušiť jednotlivé okruhy a znovu prechladzovať. Po vytvorení kvapalín sa upravujú požadované parametre čistoty plynného kyslíka a dusíka a následne znovu zabezpečujeme dodávky pre oceliareň a prevádzky,“ opísal postupnosť.
Aprílová stredná oprava v oceliarni bola pritom ukončená o niečo skôr ako práce v kyslikárni.
„V našom prípade nebolo možné tak rýchlo zregenerovať deliaci blok a spustiť jeho opätovnú prevádzku pre oceliareň. Regenerácia totiž trvá šesť dní. Dodávku plynného kyslíka sme zabezpečili zo zásobníkov kvapalného kyslíka cez vodný odparovač. Dva dni po skončení strednej opravy oceliarne sme začali znovu naplno vyrábať a dodávať kyslík a dusík z deliaceho bloku v požadovanom množstve a kvalite,“ pokračoval O. Madoš.
Realizovali ďalšie opravy
Okrem regenerácie deliaceho zariadenia bolo v kyslikárni potrebné vykonať aj ďalšie nevyhnutné opravy na príslušných zariadeniach.
„Vypustili sme chladiacu vodu z celého systému, aby sme mohli vymeniť časti skorodovaného potrubia. Ďalej sme vyčistili samotnú nádrž chladiacej vody, ako aj sacie koše pre jej čerpadlá. Vykonali sme kontrolu tesnosti na vodnom odparovači. Do kyslíkového potrubia v areáli kyslikárne, ktorý ide z vodného odparovača na oceliareň, sme navarili nový guľový ventil. V prípade netesností alebo opráv vieme odstaviť a odtlakovať časť potrubia a nemusí sa odtlakovať celá trasa smerom na oceliareň,“ povedal O. Madoš.
Opravy dopadli dobre
Zadané úlohy vykonávali výlučne zamestnanci našej spoločnosti. Zváračské práce mali na starosti pracovníci z energoúdržby nového závodu. Odborné prehliadky zariadenia vykonal prevádzkový zámočník v spolupráci s našimi pracovníkmi. Čistenie zariadení a pomocné práce realizovali zamestnanci kyslikárne v jednotlivých zmenách.
Majster kyslikárne uviedol, že opravy väčšieho rozsahu sa plánujú najneskôr po osemnástich mesiacoch nepretržitej výroby, v súlade s plánovanou opravou oceliarne. Bežné opravy sa vykonávajú pravidelne, podľa plánu údržby. Len pre úplnosť informácií, deliaci blok bol naposledy odstavený práve pred osemnástimi mesiacmi, čiže bol najvyšší čas, aby prešiel potrebnou regeneráciou.
Všetky požadované úlohy vyžadujú odbornú spôsobilosť. Pri objeme prác môže dôjsť k nečakaným komplikáciám, čo sa ale v tomto prípade nestalo.
„Vyskytli sa síce malé netesnosti na spojoch potrubí pri spätnej montáži, ale boli ihneď odstránené. Čo sa týka zváračských prác, na kyslíkovom a vodnom potrubí boli vykonané kvalitne,“ pokračoval O. Madoš a v závere poďakoval všetkým, ktorí sa na celom procese podieľali. Osobitne služobne najstarším pracovníkom kyslikárne – Eugenovi Kardhordóvi a Alojzovi Rybárovi.
„Ďakujem pracovníkom za kvalitne odvedené úlohy. Neprekvapili nás žiadne nečakané udalosti. Boli sme dôkladne pripravení, takisto sme mali zabezpečené všetky potrebné komponenty. Oprava v kyslikárni išla podľa plánu a s celkovým výsledkom sme spokojní,“ dodal v závere.