Jesenné sychravé počasie je hrozbou pre ľudí s oslabenou imunitou. Sú totiž náchylní na ochorenia vírusového i bakteriálneho pôvodu. Často u nich dochádza k zápalom dýchacích ciest, ktorý podcenia, nevyležia a pritom každé ďalšie ochorenie imunitný systém ešte viac oslabuje. Ak na banálnu infekciu nadviaže ďalšia, môže spôsobiť problémy.
Imunitu oslabuje predovšetkým fyzická námaha, psychické napätie a stres, ale aj prudké výkyvy počasia. Ďalej fajčenie, prílišná konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, nedostatok spánku, nedoliečenie chorôb. Rizikom je aj poškodená mikroflóra čriev po liečbe antibiotikami. Patrí sem samozrejme aj nevhodná a nedostatočná výživa – napríklad jednostranná strava, kde dlhodobo chýbajú niektoré vitamíny či minerály.
Posilňovanie imunity je prvým krokom k dobrému zdraviu. Ako to dosiahnuť a nesiahať hneď po tabletkách? Pokúste sa posilňovať svoju imunitu prírodnými postupmi. Je potrebné poznať základné zásady, ktoré treba dodržiavať, aby bola vaša imunita silná. Tou najdôležitejšou je pravidelná životospráva. Dostatočne sa vyspať, pravidelne sa hýbať, prácu striedať s časom na relaxáciu a odpočinok.
Čo je najlepšie na posilnenie imunity? Možno vás prekvapí, že tie najjednoduchšie recepty bývajú často najúčinnejšie. Veľký význam má, keď do svojho jedálnička zaradíte dostatok surového ovocia a zeleniny. Takáto strava je bohatá na enzýmy a nielenže vynikajúco zlepšuje trávenie, ale významne podporuje aj imunitu. Ak nefungujú črevá a ich mikrobióm nie je v poriadku, logicky nedochádza k správnemu vstrebávaniu živín do tela. V tomto smere je preto nevyhnutné obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry, a to pomocou probiotík a vlákniny. Veľmi veľa robí aj samotný životný štýl. Nemáme teraz na mysli len pravidelný pohyb, pestrú a zdravú stravu, ale aj otužovanie. Striedanie studenej a teplej sprchy ráno pred odchodom do práce dokáže divy. Nezabudnite skončiť studenou vodou, akokoľvek to znie nepríjemne! Nie je to nič strašné, dá sa na to zvyknúť. V rámci životosprávy je dôležitý aj boj proti každodennému stresu. V priebehu dňa sa mu väčšinou dá len veľmi ťažko vyhnúť, ale predovšetkým večer si treba nájsť čas na seba a účinnú relaxáciu.
Posilňovače imunitného systému vo forme vitamínov
Vitamín C je jedným z najlepších posilňovačov imunitného systému. V skutočnosti môže nedostatok vitamínu C spôsobiť, že budete náchylnejší na ochorenie. Potraviny bohaté na vitamín C zahŕňajú pomaranče, grapefruity, mandarínky, jahody, paprika, špenát, kel a brokolica. Denný príjem vitamínu C je nevyhnutný pre dobré zdravie, pretože ho vaše telo neprodukuje, ani neskladuje. Dobrou správou je, že vitamín C je v toľkých potravinách, že väčšina ľudí nemusí užívať vitamín C, pokiaľ to neodporučí lekár. Veľké množstvo vitamínu C obsahuje aj rakytník, ktorý je prínosom obzvlášť v zimnom období. Má detoxikačné účinky, obsahuje vlákninu, takže je výborný aj pri očiste organizmu, má protizápalové účinky – zápal hrdla, mandlí a pľúc nevynímajúc, chráni pred voľnými radikálmi, je dobrý na nervový systém a podporuje funkciu pečene, obličiek a močového ústrojenstva. Užíva sa v rôznych formách, najjednoduchšie je kúpiť si rakytníkový olej. Najkvalitnejší je lisovaný za studena, pretože sa zachovajú v ňom všetky látky. A užívať je vhodné každý deň jednu lyžičku nalačno ráno, počas choroby aj trikrát denne, ale môžete ho použiť aj ako prísadu do šalátov. Na tepelnú úpravu však vhodný nie je. Rakytníkový olej je liekom na mnohé zdravotné problémy, celkovo prispieva k detoxikácii tráviaceho traktu, lieči pečeň, dvanástnik, močové cesty. Je účinný proti zápalovým ochoreniam hrdla a horných dýchacích ciest, proti angíne, chrípkovým ochoreniam a prechladnutiu. Upravuje aj hladinu cholesterolu.
Vitamín B6 je životne dôležitý pre podporu biochemických reakcií v imunitnom systéme. Potraviny bohaté na vitamín B6 sú kuracie mäso a ryby, ako je losos a tuniak. Tento vitamín sa vyskytuje aj v zelenej zelenine a cíceri, vo vajciach, banánoch, v broskyniach, mrkve, špenáte, v slnečnicových semienkach a v hnedej ryži. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať s infekciou. Potraviny bohaté na vitamín E zahŕňajú orechy, semená a špenát.
Pri nákupe zeleniny a ovocia sa riaďte jednoduchým pravidlom: čím je ovocie a zelenina farebnejšie, tým lepšie. Pokúste sa jesť najrôznejšie potraviny a snažte sa jesť ovocie a zeleninu zo všetkých farieb dúhy, váš stôl bude pôsobiť lákavejšie a zároveň získate čo najviac vitamínov a živín podporujúcich zdravie. Silný imunitný systém si vybudujete aj udržiavaním zdravých stravovacích návykov. Nemôžete očakávať, že na raňajky zjete štyri pomaranče a hneď budete chránení pred chorobou. Dodržiavanie pitného režimu tiež posilňuje vašu imunitu. Voda pomáha telu produkovať lymfu, ktorá nesie biele krvinky a ďalšie bunky imunitného systému. Snažte sa vyhnúť väčšiemu počtu nápojov, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu, napríklad káve. Alebo skúste jesť viac hydratačných potravín, ako sú uhorky, zeler alebo melón.