Definícií stresu je mnoho. Vo všeobecnosti sa za tento prejav označuje reakcia na situáciu, kedy je organizmus vystavený silnej záťaži. Je to situácia, ktorú organizmus vyhodnotí ako prípadne nebezpečenstvo, či už psychické alebo fyzické. Stres je prirodzenou reakciou tela na záťažové situácie. Pokiaľ trvá len krátkodobo, môže nám byť užitočný, v opačnom prípade ničí psychické i fyzické zdravie človeka.
Negatívne emócie a stres doslova vysávajú našu energiu. Možno si to mnohí neuvedomujú, ale medzi tým, ako sa cítime fyzicky a psychicky existuje priama súvislosť. Keď nás ovládajú negatívne emócie a stres, cítime sa väčšinou aj fyzicky horšie. Sme unavení, vyčerpaní a máme vyššie riziko napadnutia vírusom. Naopak, keď sme spokojní a šťastní, cítime sa plní energie a netrápi nás ani sychravé počasie.
Vo všeobecnosti je známe, že najlepší odbúravač stresu je šport. Užitočná je aj aromaterapia, pri ktorej sú využívané esenciálne oleje z liečivých bylín. Táto príjemná terapia vôňou dokáže zmeniť veľmi rýchlo našu náladu alebo emócie a hneď sa cítime lepšie. Esenciálne éterické oleje sú veľmi účinné, pretože vône sa čuchom dostávajú priamo do mozgového centra, kde pôsobia na emócie. Čuch je najkomplexnejší zo všetkých zmyslov a pôvodne bol pre naše prežitie nevyhnutný. Tento zmysel nám umožňuje reagovať na vôňu skôr, než si to dokážeme rozumovo vyhodnotiť a rozmyslieť.
Každá časť nášho tela na stres reaguje inak. Ak sú svaly pri strese neustále napäté a neprichádza uvoľnenie, začína sa to prejavovať aj na našom zdraví – na konkrétnych častiach tela. Oblasť, v ktorej pociťujeme bolesť, môže odhaliť náš emocionálny stav a problémy, čo nás trápia. Ponúkame vám prehľad dvanástich základných oblastí.
Hlava
Bolesti hlavy sú často výsledkom starostí o malé veci v živote a určité prekážky, ktorým čelíme. Riešením je nájsť spôsob, ako relaxovať a nemyslieť stále na svoje každodenné úlohy a problémy.
Krk
Bolesť v krku je často spojená s odporom alebo zášťou voči nám samotným, alebo ľuďom okolo nás. Môžeme mať napríklad problém niekomu odpustiť. Ak na to nájdeme silu, zlepšíme si svoje komplexné zdravie.
Ramená
Pravdepodobne sme nerozhodný a dilema, ktorej čelíme, spôsobuje intenzívny tlak. Vhodné je nájsť osobu, s ktorou sa môžeme rozprávať, požiadať ju o radu a riešenie nájdeme ľahšie.
Ruky
Bolesť v rukách je spôsobená osamelosťou. Snažme sa chodiť viac do spoločnosti, nebráňme sa stretávaniu s novými ľuďmi, trávme čas s priateľmi a na miestach, kde to žije.
Horná časť chrbta
Vo väčšine prípadov je táto bolesť spôsobená strachom z lásky alebo pocitom nedocenenia. Komunikácia je najlepším spôsobom, ako vyriešiť tento problém. V tom prípade treba požiadať o podporu svojich blízkych.
Dolná časť chrbta
Bolesť v dolnej časti chrbta môže byť vyvolaná strachom zo straty alebo posadnutosťou peniazmi. Aj keď si to mnohí myslia, bohatstvo nie je kľúčom k šťastiu. Snažme sa najprv nájsť lásku, radosť zo života a zisky nakoniec prídu ruka v ruke s naším životným postojom.
Boky
Ľudia, ktorí sa obávajú zmeny, často trpia bolesťami v oblasti bokov, bedier. Život sa mení a mali by sme ísť s jeho prúdom. Užívajme si preto každý okamih, pretože môže byť veľkým dobrodružstvom.
Kĺby
Bolesti kĺbov bývajú dôsledkom nelogickej tvrdohlavosti. Nechajme veci v našom živote plynúť a nebojme sa zmien.
Kolená
Ľudia s nafúknutým egom môžu trpieť bolesťami kolien. Uvedomme si, že svet sa netočí len okolo nás. Buďme pozorní a starostliví voči svojim blízkym a trávme čas tam, kde nás potrebujú.
Lýtka
Bolesť lýtok niekedy naznačuje napätie vo vzťahu, posadnutosť a žiarlivosť. Dôverujme svojim partnerom, relaxujme a prestaňme každého kontrolovať. Na druhej strane, naučme sa rozoznať príznaky, kedy je čas ísť a opustiť niektorých ľudí.
Členky
Uponáhľaný a hektický životný štýl nás často núti zanedbávať naše potreby a vzdávať sa snov. Treba sa však postarať aj o seba, robiť veci, ktoré nás urobia šťastnými a pomôžu nám splniť životné ciele.
Chodidlá
Bolesť v nohách sa zvyčajne objavuje v prípade apatie, alebo keď niekto verí, že všetko sa deje zle. Zamyslime sa a nájdime vo svojom živote niečo pekné, pozitívne. Smejme sa, zabávajme a užívajme si život naplno.
Niekoľko rád na zníženie stresu
Je potrebné identifikovať zdroje stresu. Vhodné je tiež zveriť sa blízkemu s problémami a spoločne nájsť riešenie. Mali by sme prehodnotiť efektívnejšie organizovanie času a stanovenie priorít. Takisto si radšej nastavme krátkodobé ciele, ktoré nás motivujú. Nezabúdajme na pravidelný pohyb, šport, cvičenie či zábavné aktivity, počas ktorých sa uvoľňujú endorfíny, vďaka ktorým sa cítime lepšie a sme menej vystresovaní. Neodmysliteľnou súčasťou je aj zdravá a vyvážená strava plná vitamínov.