Súťaž medzi zmenami – odbor riadenia a zabezpečenia kvality

Rastlina nesmrteľnosti – päťlistý ženšen

 

Rastlinu môžete pestovať aj doma v kvetináči, spĺňa aj dekoratívny účel
Rastlinu môžete pestovať aj doma v kvetináči, spĺňa aj dekoratívny účel

 

Liečivé účinky päťlistého ženšenu, nazývaného aj Jiaogulan, poznali obyvatelia horských oblastí Číny už pred stáročiami. Pred viac ako šesťsto rokmi dostala pomenovanie bylina mladosti či nesmrteľnosti. Ľudia verili, že konzumácia byliny im zabezpečí nielen zdravie, ale aj dlhovekosť. Túto bylinu si môžete vypestovať aj vo svojej záhradke a možno ju už aj máte.
Čínu spomíname zámerne. Prvá zmienka pochádza práve z tejto krajiny. Pri sčítaní obyvateľstva bolo zistené, že v oblastiach, kde sa pravidelne pije čaj z tejto rastliny žije najviac ľudí starších ako sto rokov. Taktiež tu bolo ďaleko nižšie percento chorobnosti u ľudí.
Prvé písomné informácie o Jiaogulane sa datujú do rokov 1368 – 1644 n.l., keď bola rastlina prvýkrát opísaná a spolu s náčrtom sa objavila v knihe z roku 1406, ktorá sa venovala hladomoru. Mala slúžiť len ako divo rastúca jedlá bylina, ktorú je možné počas hladomoru konzumovať. Jej liečivé účinky neboli známe. Neskôr, v roku 1578, boli čínske herbáre renovované a podrobne boli opísané aj účinky päťlistového ženšenu. V neskorších rokoch postupne pribúdali ďalšie informácie o jeho účinkoch a použití. Do tradičnej čínskej medicíny však nebol zaradený, nakoľko sa skúmal len lokálne na miestach, kde divoko rástol.

Liečivé účinky
Blahodárne pôsobí na funkcie tráviaceho ústrojenstva, pečene, obličiek, posilňuje imunitný systém a znižuje hladinu cholesterolu. Má priam až zázračné účinky v prípade krvného tlaku. Dokáže ho dostať na optimálnu úroveň tak, že vysoký tlak znižuje a nízky naopak zvyšuje. Účinne zaberá pri vyčerpanosti a dokáže harmonizovať duševný a telesný stav, a to vďaka veľkému množstvu antioxidantov, ktoré obsahuje. Je tiež účinným bojovníkom proti stresu. Dôkladne prečisťuje organizmus, zlepšuje hydratáciu pokožky a pomáha proti starnutiu buniek. Päťlistému ženšenu sú tiež pripisované účinky prevencie pred infarktom a mŕtvicou. Vynikajúce na päťlistom ženšene je, že nie sú dokázané žiadne vedľajšie nežiaduce účinky.

Pestovať ho môžete aj doma
Päťlistý ženšen patrí do čeľade tekvicovitej, má plazivý typ rastu a môžete ho pestovať voľne na záhrade alebo aj v črepníkoch. Môžete si ho vypestovať aj zo semienok, ktoré sú voľne dostupné. Namočíte ich na jeden deň do vody a následne použijete substrát bohatý na živiny a semienka zatlačíte pol centimetra hlboko. Potom miesto, alebo kvetináč, zakryjete igelitovým vrecom, aby mala rastlina dostatočnú vlhkosť. Najvhodnejším miestom pre pestovanie je blízkosť plotu, nakoľko potrebuje oporu. Uprednostňuje slnečné miesta, prípadne polotieň. Taktiež si vyžaduje pravidelnú zálievku.
Aj do kvetináča je potrebné umiestniť oporu. V jeseni sa rastlina dostáva do vegetačného pokoja, počas ktorého prezimuje iba v koreňoch. Nemusíte sa preto báť, že vám rastlina uhynula, dokáže znášať veľmi nízke teploty, zvládne dokonca 15 stupňové mrazy. V zimnom období je dôležité obmedziť zálievku a zeminu udržovať mierne vlhkú. Po prezimovaní začnú nové výhonky opäť vyrastať od koreňov.
Na celoročné získavanie listov je vhodnejšie pestovanie v črepníku, do ktorého zasadíte dve až tri rastliny. Nezabudnite na oporu. V nádobách dorastá do dĺžky asi 60 centimetrov. Na zimu ho môžete preniesť dovnútra alebo ho pestovať počas celého roka vo vnútri. Listy budete mať po celý rok a navyše ide o peknú rastlinu, ktorá okrem liečivých účinkov spĺňa aj dekoratívne účely.

Využitie
Jednou z možností získavania liečivých látok z päťlistého ženšenu je príprava čaju z jeho listov. V júli a auguste obsahujú najväčšie množstvo účinných látok, no listy môžete zbierať počas celého roka. Zalievať si môžete čerstvé aj usušené listy. Odporúča sa lúhovať približne tri minúty vo vriacej vode. Čaj má príjemnú, exotickú mierne sladkú chuť. Denne je možné vypiť maximálne tri až štyri šálky, podľa toho, aký silný čaj si urobíte. Odporúčané množstvo je jedna čajová lyžička na približne 2,5 deci vody. Ako pri všetkom, aj tu platí, že aj dobrého veľa škodí. Ak ho budete kupovať ako hotový výrobok v rôznych obchodoch s bylinkami, najčastejšie sa stretnete s jeho formou v podobe guličky. Mala by sa rovnať jednej čajovej lyžičke čerstvých alebo usušených byliniek.
Ďalším obľúbeným spôsobom je pridať čerstvo nasekané mladé výhonky do zeleninových šalátov. Pokročilejší môžu päťlistový ženšen použiť ako prísadu do prírodnej kozmetiky alebo z neho vyrobiť mastičku.