Energetici čakali na vhodné počasie, aby mohli začať s opravou

Počas opravy oceľového potrubia. Foto: archív energetiky

 

V dňoch 14. a 15. marca bola uskutočnená oprava privádzača DN 900 z vodojemu Rígeľ do hydrocentrály v Jasení. Pracovníci prevádzkarne energetika pristúpili k oprave, keďže je nutné realizovať ju len za určitých poveternostných podmienok.

Na Rígli, vo výške približne 196 metrov nad elektrárňou, sa nachádza nádrž s objemom 10 000 m3, ktorá slúži na akumuláciu vody pre turbíny na výrobu elektrickej energie v hydrocentrále. Maximálna výška hladiny vo vodojeme je 3,6 metra. Z akumulačnej nádrže je voda do hydrocentrály vedená tlakovým oceľovým potrubím s priemerom 900 milimetrov a dĺžke asi 870 metrov. Tlakové oceľové potrubie vychádzajúce z akumulačnej nádrže je vedené na povrchu a uchytené na betónových pätkách.
„Potrubie sa skladá zo 130 kusov oceľových rúr DN 900, ktoré sú zakončené na obidvoch stranách plecami (lemami) a piatimi upchávkovými kompenzátormi. Rúry sú vzájomne spájané prírubami s vonkajším priemerom 1250 milimetrov. Príruby od akumulačnej nádrže na Rígli smerom nadol majú väčšiu hrúbku. Sú spojené skrutkami od M27 na vrchu pri akumulačnej nádrži do M50 dole pri hydrocentrále. Každá príruba má 28 otvorov na skrutky. Prírubové spoje sú vzájomne tesnené klingeritovým tesnením s hrúbkou deväť milimetrov, kde sú zlepené tri kusy tesnenia s hrúbkou tri milimetre,“ ozrejmil na úvod Jozef Kováčik, prevádzkovo-technický zamestnanec výroby a rozvodu energií.
Na vymedzenie tepelných a mechanických dilatácií potrubia vplyvom počasia sú približne každých 200 metrov inštalované upchávkové kompenzátory.

„Keďže potrubie je vyrobené z ocele, súčiniteľ tepelnej rozťažnosti je 0,013 mm/m.K. Z uvedeného vyplýva, že potrubie s dĺžkou 870 metrov sa pri zmene teploty o jeden stupeň Celzia oproti referenčnej predĺži, respektíve skráti o približne 11,31 milimetra. Keďže celý úsek potrubia je rozdelený na päť častí, každý úsek sa pri zmene teploty o jeden stupeň oproti referenčnej predĺži, respektíve skráti o približne 2,26 milimetra,“ vysvetlil J. Kováčik.

Oprave predchádzali prípravné práce

Oprava začala v pondelok, 14. marca. Jej prvou časťou bola dôkladná príprava. Prvá zmena pripravila špecifické náradie a materiál potrebný k oprave. V druhej zmene sa povolili všetky matice po obvode príruby, ktorá sa neskôr opravovala. Manipulant v hydrocentrále Jasenie v tretej zmene stiahol vodu vo vodojeme Rígeľ na minimálnu hladinu.

V utorok o tretej ráno následne vyrazil hatiar vodu na hatiach Lomnistá a Bauková. Približne v rovnakom čase prišli do práce zamestnanci prevádzkarne energetika, ktorí vykonávali opravu. Po príchode do Jasenia počkali na vyprázdnenie potrubia, aby mohli ihneď pristúpiť k oprave.

Pracovný program je nutné vždy zvoliť tak, aby vonkajšia teplota vzduchu bola nižšia aspoň o päť stupňov Celzia ako teplota potrubia v čase vypúšťania vody, čo je zvyčajne skoro ráno. Pred vypustením tlakového potrubia DN 900 je potrebné zmerať jeho povrchovú teplotu, teplotu vody, ale aj ovzdušia.

„Ihneď po vypustení vody museli zamestnanci pristúpiť k rozoberaniu skrutkových spojov príruby, aby potrubie neochladlo a zmrštenie potrubia neabsorboval kompenzátor. Je potrebné, aby sa na opravovanom prírubovom spoji vytvorila medzera. Aby bolo možné odstrániť staré tesnenie, musí byť teplota potrubia nižšia aspoň o tri stupne a viac voči teplote, kedy boli rozobraté skrutkové spoje príruby. Vyvarenie poškodenej časti príruby a výmenu tesnenia preto musíme vykonať v čase, kedy je potrubie ešte stále vplyvom nízkej teploty zmršťené. Následne po vykonaní opravy je potrebné vyvarenú opravovanú časť ošetriť ochranným náterom a vložiť nové pripravené tesnenie. Naopak, montáž príruby vykonávame až vtedy, keď je teplota potrubia vyššia aspoň o tri stupne a viac ako teplota v čase rozoberania skrutkových spojov príruby. Oteplením ovzdušia a samotného potrubia dôjde k tepelnej rozťažnosti materiálu, čím sa samotné potrubie spojí a následne sa zafixujú skrutkovými spojmi prstence príruby,“ uzavrel J. Kováčik.

Priestor medzi prírubami vyplnili zamestnanci klingeritovým tesnením. Foto: archív