Erazmus+: „Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo“

 

Účastníci projektu Les 3.0 - naše prírodné dedičstvo
Účastníci projektu Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo

 

 

 

 

Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo majú spoločné Slovensko, Poľsko a Nemecko? Niektorých možno napadne červená farba vo vlajke, iných zas rôzne historické udalosti. Len málokomu zíde na um les. Práve ten sa stal hlavnou témou projektu s názvom „Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo“, ktorý je financovaný programom Európskej únie Erasmus+.

Cieľom projektu nebolo len spoznávať cudzinu, ale taktiež sa dozvedieť niečo o prírode vo svojej, častokrát nepoznanej, domovine. A tak sme sa od 23. do 29. apríla my, žiaci Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová, spoločne s našimi priateľmi z nemeckého Kaiserlauternu vybrali na cestu za nezabudnuteľným dobrodružstvom do poľského Sycowa, kde na nás už nedočkavo čakala posledná časť tejto výpravy – tím študentov z miestneho lýcea. Udomácnili sme sa v neďalekom kampuse v Domaslawiciach a počas jedného týždňa sme zažili kopu neopísateľných zážitkov. Navštívili sme arborétum, vysadili borovicový Erasmus+ les, ale aj naše národné stromy, okúsili sme atmosféru poľskej rodiny, varenie receptov z lesných produktov v profesionálnom kuchárskom štúdiu, spoznali sme lesy okolitých krajín a taktiež sme sa potúlali ulicami očarujúceho mesta Wroclaw. Zúčastnili sme sa aj workshopu o herbári či kuchárskej knihe, ktoré sa stanú hmatateľným dôkazom spolupráce medzi spomínamými tromi krajinami a môžeme sa na ne tešiť už v roku 2020. Okrem poznávania krajiny či prehliadok pamätihodností, sme nadviazali aj vzácne priateľstvá a zdokonalili si svoje znalosti nielen čo sa týka anglického jazyka, ale aj nemčiny či dokonca poľštiny.

 

Počas programu študenti aj vysádzali les
Počas programu študenti aj vysádzali les

 

Touto cestou chceme poďakovať vedeniu Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová za podporu a možnosť zapojiť sa do tohto projektu, a taktiež pedagógom Mgr. Kataríne Tajbošovej a PaedDr. Jánovi Peterajovi za ochotu a odvahu ísť do takéhoto projektu a tiež za dôveru, ktorú do nás vložili. Veľká vďaka patrí aj celému poľskému tímu za perfektnú organizáciu a v neposlednom rade každému, kto svojou troškou prispel k tomu, aby sa tento týždeň zapísal do pamätí všetkých z nás. Myslíme si, že latka bola posadená vysoko a už teraz sa nedočkavo tešíme na ďalšie dobrodružstvá v Nemecku, v septembri 2019. Priebeh zahraničnej mobility môžete sledovať na našom školskom facebooku, instragrame či webovej stránke školy.