Šesťdesiaty prvý ročník strojárskeho veľtrhu v Brne bol o budúcnosti priemyslu

 

Železiarne Podbrezová vystavovali spolu so ŽP Trade Bohemia
Železiarne Podbrezová vystavovali spolu so ŽP Trade Bohemia

 

Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu (MSV) v Brne sa predstavilo viac než tisíc šesťsto vystavovateľov z celého sveta. Medzi stálych vystavovateľov patria aj Železiarne Podbrezová, ktoré sa veľtrhu zúčastnili spolu so ŽP Trade Bohemia. Počas oficiálneho otvorenia navštívila náš stánok aj česká delegácia, na čele s predsedom vlády Českej republiky Andrejom Babišom a aj slovenská delegácia – za rezort zahraničia štátny tajomník Lukáš Parízek a za rezort hospodárstva štátny tajomník Vojtech Ferencz.
MSV je jedným z najvýznamnejších priemyselných veľtrhov v strednej Európe a funguje nepretržite už viac ako šesťdesiat rokov. Minulý rok pri príležitosti storočnice Československa bolo Slovensko kľúčovou krajinou na MSV. Rovnako to bolo aj tento rok.
Počas celého týždňa, 7. – 11. októbra, boli predstavené novinky a trendy v oblasti priemyselných technológií. Témou tohto ročníka bol Priemysel 4.0 a Digitálna továreň 2.0, ktorá sa zaoberá digitalizáciou výroby.
Postupujúca digitalizácia vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti prináša stále nové, vyspelejšie a realistickejšie modely výroby. Názornou a veľmi pokročilou ukážkou digitálnej transformácie bola tohtoročná špeciálna expozícia v pavilóne A1 – Digitálna továreň 2.0.
Záujemcovia tu prostredníctvom prezentácií vystavovateľov spoznávali princípy digitalizácie výroby i jednotlivé výrobky, nástroje a riešenia. Kvalitu obsahu zaručovali aj mená hlavných partnerov, ktorými boli spoločnosti Microsoft a ABB.
„Správny veľtrh ukazuje nové smery, nový dizajn, trendy a víziu budúcnosti. Práve takým veľtrhom je MSV,“ uviedol Jiří Kuliš, generálny riaditeľ spoločnosti Veletrhy Brno. Umelá inteligencia prináša nové výzvy pre priemysel, ale aj pre celú ekonomiku a spoločnosť. „Svetová konkurencia nás núti ďaleko rýchlejšie zavádzať všetky inovácie do reality,“ povedal český minister priemyslu a obchodu Karol Havlíček.
Okrem digitalizácie, kybernetiky a automatizácie sa samozrejme predstavilo aj strojárske odvetvie, ktoré malo na veľtrhu aj najväčšie zastúpenie.

 

Železiarne Podbrezová patria medzi stálych vystavovateľov
Železiarne Podbrezová patria medzi stálych vystavovateľov

 

Medzinárodné veľtrhy vytvárajú priestor pre ekonomickú diplomaciu na podporu
slovenských firiem
Otvorenia MSV sa zúčastnila aj slovenská delegácia, ktorá navštívila aj náš stánok. Za rezort zahraničia štátny tajomník Lukáš Parízek a za rezort hospodárstva štátny tajomník Vojtech Ferencz. „Úlohou ekonomickej diplomacie je vyhľadávať príležitosti v krajine pôsobenia a zároveň v tejto krajine vytvárať ekosystém podpory pre slovenských podnikateľov. Z dlhodobého hľadiska je Slovensko druhým najväčším zahraničným vystavovateľom v Brne,“ povedal Lukáš Parízek.
V tomto roku sa tu odprezentovalo takmer sto slovenských firiem. Oficiálna expozícia Slovenskej republiky predstavila dvadsaťpäť malých a stredných podnikov zo strojárstva, automatizácie a robotiky, elektrotechniky, informačných technológií, služieb a vedy i výskumu.
Počas oficiálneho otvorenia navštívila slovenskú expozíciu aj česká delegácia, na čele s predsedom vlády Českej republiky Andrejom Babišom, ktorý osobne navštívil aj stánok Železiarne Podbrezová a.s. a ŽP Trade Bohemia a.s.

Bohatý sprievodný program
Samozrejmosťou MSV je aj zaujímavý sprievodný program, ktorý sa skladá najmä z prednášok, konferencií a seminárov.
Vo štvrtok, 10. októbra, sa uskutočnil aj veľtrh pracovných príležitostí Job Fair MSV 2019, ktorý záujemcom ponúkol možnosť nájsť si prácu či študijnú stáž v technických odboroch. Tento rok organizátori doplnili program aj o zaujímavé prednášky, ktoré návštevníkom poradili, ako uspieť v biznise alebo na pracovnom pohovore. Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne tento rok spojil najmodernejšie technológie s tradičnými odvetviami. Dôkazom, že takáto spolupráca skutočne funguje, bola aj socha prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Jeho podoba bola prevedená do digitálnej podoby pomocou 3D skeneru. Počítačový model potom putoval do CAD/CAM softvéru Tebis, kde bola naprogramovaná obrábacia stratégia pre robotické frézovanie. Posledné úpravy boli realizované v umeleckej zlievarni v krkonošskej Hornej Kalnej.