Železiarne Podbrezová a.s. sú súčasťou medzinárodného projektu CPW
Ako sme vás informovali v predošlých vydaniach novín Podbrezovan, akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová sa zapojila do medzinárodného projektu Prevencia nádorov v práci (CPW). Ako už z názvu vyplýva, jeho cieľom je primárna prevencia pred rakovinou.
Nádorové ochorenia spôsobuje v mnohých prípadoch baktéria Helicobacter pylori, ale aj vírus hepatitídy C či ľudský papilomavírus (HPV). V aktuálnom čísle nášho dvojtýždenníka sa zameriame na baktériu, známu pod latinským názvom Helicobacter pylori.
Viac nám o jej výskyte a liečbe povedala Miriam Kočtúchová Blažinová, koordinátorka projektu CPW v ŽP a.s.
Baktéria Helicobacter pylori môže vyvolať závažné zdravotné komplikácie. Povedzte o nej viac.
– Ide o jednu z najrozšírenejších bakteriálnych infekcií na svete. Podľa odhadov ju majú v tele dvaja z troch ľudí. Vyskytuje sa v žalúdku a v tenkom čreve. Niekedy môže spôsobiť gastridítu, čo je zápal žalúdka, prípadne vredy a v niektorých prípadoch i nádorové ochorenia.
Čiže za diagnostikovanou rakovinou žalúdka je primárne baktéria Helicobacter pylori?
– V drvivej väčšine áno. Táto rakovina postihuje asi jedného človeka zo sto, ktorí majú v sebe infekciu. Pozitívne je, že počet infikovaní a celkovo prípadov rakoviny žalúdka na Slovensku klesá. Avšak, oblasť východnej Európy a časti Španielska, Portugalska a Talianska stále zaznamenávajú jej vysoký výskyt.
Spomínate východ nášho kontinentu a niektoré ďalšie krajiny. Prečo je práve v tejto oblasti zvýšený výskyt tohto ochorenia?
– Keby sme šli ešte ďalej a pozreli sa na situáciu v rámci celého sveta, rakovina žalúdka sa najviac vyskytuje vo východnej Ázii, Južnej Amerike a spomínanej východnej Európe. V rámci západnej časti nášho kontinentu je tento typ piatym najčastejšie vyskytujúcim sa onkologickým ochorením, pričom dvakrát častejšie postihuje mužov. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia po 60-tom roku života.
Ale vrátim sa k otázke. Výrazný rozdiel vo výskyte tohto typu rakoviny sa pripisuje rozdielom v stravovaní a genetickým faktorom. V tomto smere existujú výrazné geografické rozdiely.
Ako sa šíri infekcia baktériou Helicobacter pylori?
– Presný spôsob ako helikobakter infikuje náš organizmus stále nie je známy. Isté však je, že baktéria sa prenáša z človeka na človeka cez sliny, zvratky alebo stolicu, prípadne i riad. Helikobakter sa šíri aj kontaminovanou potravou alebo vodou. Prenáša sa tiež kontaktom medzi osobami, najmä v rámci rodiny. Väčšina ľudí sa infikuje ešte v detskom veku, pravdepodobne kontaktom s inými členmi rodiny.
Aké sú príznaky infekcie?
– Približne v 80-tich percentách nemá infekcia žiadne príznaky alebo len mierne. Medzi prvotné však patria častý pocit hladu, nutkanie vždy niečo jesť, chuť na sladké, zápcha alebo hnačka, nadmerná únava, nedostatočné trávenie, ťažoba v žalúdku, ale i kožné problémy, ako sú akné, ekzémy či plešatosť.
Vyskytujú sa i závažnejšie príznaky, ktoré signalizujú, že niečo nie je v poriadku?
– Vyskytujú a medzi najčastejšie patrí bolesť brucha v strednej časti – medzi rebrami, kŕče v žalúdku, nadmerné grganie, pálenie záhy, výstup kyseliny zo žalúdka do hrtanu, horkosť v ústach, zápach z úst. Príznakom môže byť aj nafukovanie a s ním spojené zväčšené a nafúknuté brucho, plynatosť alebo dlhotrvajúci kašeľ bez iného dôvodu. V takýchto prípadoch odporúčame situáciu nepodceňovať a vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa chrániť pred touto baktériou?
– Ani v tomto prípade neexistuje očkovanie a nie je známy žiadny spôsob na zabránenie šíreniu infekcie z osoby na osobu. Existujú rôzne metódy, akými sa dá zistiť prítomnosť baktérie Helicobacter pylori. Ide o krvné alebo dychové testy a tiež test zo stolice alebo gastroskopia. Testy sa najčastejšie používajú na zistenie prítomnosti baktérie v zažívacom trakte a na určenie, či sú zažívacie ťažkosti spôsobené infekciou, prípadne majú potvrdiť, či liečba infekcie fungovala.
Dá sa infekcia baktériou Helicobacter pylori vyliečiť?
– Áno. Na vyliečenie existuje dostupná liečba, ktorá pozostáva z kombinácie rôznych liekov, vrátane antibiotík, ktoré sa užívajú niekoľko dní. Dôležitú úlohu zohráva aj stravovanie.
Čo to znamená?
– Strava je dôležitým aspektom, ktorý môže ovplyvniť vývoj infekcie v našom organizme. Ak už máme zdravotné komplikácie, nevyhnutné je upraviť jedálniček. Strava by nemala byť jednotvárna a ťažká. Odporúča sa jesť biele mäso, ryby, rastlinný olej, obilniny, ovsené a pšeničné vločky, potraviny s obsahom vlákniny, tmavý chlieb, potraviny s obsahom vitamínu C, brokolicu, zemiaky, jedlá bohaté na proteíny (banán, ryža, strukoviny, tofu syr), probiotické jogurty, mliečne výrobky a piť čistú vodu, minerálky s obsahom sodíka, prípadne zelený čaj.
Existujú potraviny, ktoré by sme vôbec nemali konzumovať v prípade nákazy infekciou?
– V prvom rade musím podotknúť, že počas života by sme mali dodržiavať potrebné zásady zdravého stravovania, ktoré by mal aplikovať každý, aj zdravý človek. Na jedenie je potrebné urobiť si počas dňa vždy dostatok času, konzumovať častejšie a menšie porcie. Obmedziť by sme mali potraviny, ktoré pôsobia na organizmus dráždivo a vyvolávajú plynatosť. Spomenúť môžem sladké bublinkové nápoje a vo všeobecnosti nápoje s vysokým obsahom oxidu uhličitého a kofeínu, pikantný kečup, tučné a údené mäso, slané oriešky, biele pečivo či príliš sladké ovocie.
Taktiež nie je vhodné pri varení používať veľa tukov. Dôležité je, aby sa nám jedlá pri príprave neprepaľovali. Pokrmy by sme nemali nadmerne soliť a vyhnúť by sme sa mali konzumácii príliš horúcich či studených jedál. A, samozrejme, ak chceme odľahčiť náš organizmus, musíme obmedziť alkohol, cigarety a silnú kávu.
Na záver otázka. Prevencia proti baktérii Helicobacter pylori je súčasťou projektu CPW. Ako sa bude týkať zamestnancov podbrezovských železiarní?
– Okrem pripraveného dotazníka chceme zamestnancom v rámci projektu poskytnúť možnosť otestovať sa serologicky, čo je diagnostika zo vzorky krvi. Na základe nej zistíme, či má človek vytvorené protilátky proti helikobakterovi. Celý proces je ešte v príprave a v prípade akýchkoľvek zmien budeme čitateľov informovať.