Hodovať, ale s mierou

 

 Prichádzajú veľkonočné sviatky a je tu čas prípravy jedál na sviatočný stôl s vedomím, že chcete dodržať tradície, ale zároveň si nechcete zaťažovať telo ťažkými jedlami.

   Tradičnými jedlami veľkonočného slávnostného menu sú vajcia, šunka, klobásy, rôzne druhy syrov, vyprážané bravčové mäso, jahňacina a rôzne druhy sladkostí vo forme zákuskov a koláčikov. Ak ste dodržiavali pôst a striedmou stravou ste si očistili organizmus, vaše telo je pripravené hodovať, ale s mierou. Znamená to, že zo všetkých tých dobrôt môžete okúsiť, ale je treba si sledovať množstvo skonzumovaného jedla. Naši predkovia totiž, aj keď si nepočítali kalórie, nikdy nemali na stole množstvá jedál,  akými sa prehýbajú stoly dnes.

   Odporúčame konzumovať malé množstvá tradičných pokrmov s časovými odstupmi a ak pridáme k nim vlákninu v podobe zeleniny, nemusíme sa obávať. Ak si na raňajky dáte varené vajíčko, kúsok syra, celozrnné pečivo a napr. paradajku, na obed môžete ochutnať plátok pečeného mäsa a zeleninový šalát.

 

 

Veľkonočné jedlá trochu inakZemiakový šalát

Pripravte si ho trochu inak pri použití všetkých surovín, tak ako ste zvyknutí, ale namiesto majonézy pridajte 10 percentnú pochúťkovú smotanu, ktorú rozmiešajte s kvalitnou horčicou. Do šalátu  dajte viac zeleniny a  bude výborne chutiť. Postup zopakujte aj pri cestovinových a zeleninových šalátoch.

 

Plnené vajíčka

Patria k symbolom týchto sviatkov. Pripravte si ich na raňajky, či ako pohostenie, avšak tento raz bez masla, margarínu a údenín. Pri zdobení použite veľa zeleniny a na naplnenie môžete použiť nátierky, ktoré si vyrobíte z nízkotučného tvarohu, avokáda, mrkvovej nátierky…

Postup: na tvrdo uvarené vajíčka rozkrojte pozdĺžne, vyberte malou lyžičkou žĺtok, ktorý v miske roztlačte vidličkou, pridajte jemný tvaroh (môže byť aj bryndza alebo čerstvý syr), pridajte trochu horčice, soli, korenia, pažítku a dobre vyšľahajte. Naplňte vajíčka a ozdobte červenou a žltou čerstvou paprikou, alebo kaviárom, sardelou, kaparami, reďkovkami, jarnou cibuľkou, bylinkami… Zvyšnú nátierku použite na chlebíčky alebo chuťovky.

 

Chlebíčky (chuťovky) sa dajú pripraviť s rôznymi nátierkami. Základnú nátierku    urobte z jemného tvarohu, pochúťkovej smotany, horčice a soli a potom ju obmieňajte:

-tvarohová jarná nátierka: pridajte jarnú cibuľku, nakrájanú reďkovku, pažítku (medvedí cesnak!),

-nátierka s lososom: pridajte na drobno nakrájaného údeného lososa, trochu citrónovej šťavy a ozdobte čerstvým kôprom,

-vajíčková nátierka:  pridajte  nakrájané uvarené vajce, trochu horčice a ozdobte vňaťou jarnej cibuľky,

-avokádová nátierka: pridajte avokádo, citrónovú šťavu, korenie a ozdobte kúskom paradajky.

Slepačí vývar

Je základom sviatočného obeda. Pripravte ho z kvalitného mäsa, pridajte soľ, korenie. Pomaly varte 2 – 3  hodiny, hodinu pred dovarením pridajte zeleninu. Nezabudnite, kvalitný vývar má veľmi pozitívny vplyv na vašu imunitu.

Špikované morčacie stehno

Stehno bohato prešpikujete (oravskou slaninou) osolíte,  pridáte korenie a necháte 2 – 3  hodiny v chladničke. Očistite šalotku, mrkvu, zeler a paštrnák, nakrájajte na väčšie kúsky a celú hlávku cesnaku prekrojte na polovice. Čerstvý tymian a rozmarín zabaľte do listov póru a previažte. Na väčšej panvici rozohrejte olej a prudko opečte pripravené mäso. Očistenú šalotku restujte na oleji do sklovita v nádobe, kde budete piecť mäso, pridajte výpek z opekania mäsa, nakrájanú zeleninu, cesnak a bylinky, pár minút restujte a pridajte k tomu prešpikované stehno. Podlejte trochou vývaru (resp. vína) a vložte do rúry (180 stupňov Celzia), prikryté pomaly pečte. Občas polievajte mäso výpekom. Upečené porciujte a podávajte so zemiakovým štátom (bez majonézy). Vhodnou prílohou je aj zelenina z pečenia a dusená ryža.

Ku každému jedlu si pripravte čerstvý zeleninový šalát.

Ovocný tvarohový dezert v pohári

Vyšľahajte jemný tvaroh s bourbon vanilkovým cukrom, pridajte trochu agáve sirupu. Do širších pohárov dajte vrstvu nakrájaných čerstvých jahôd, ďalšiu vrstvu tvarohu, vrstvu na drobno nakrájaného zrelého manga, vrstvu tvarohu a pokračujte vrstvou nakrájaného tmavého hrozna. Výber ovocia je veľmi variabilný. Dezert si pripravte pred obedom.

Ovocný koláč s mandľami

Tenký plát kysnutého cesta dajte na plech, husto posypte ovocím podľa chuti,  navrch pridajte nasekané mandle, posypte trstinovým cukrom a upečte.

 

Symboly

 

Baránok – tento symbol môžeme nájsť už v predkresťanských tradíciách. V židovskej tradícii sa používal ako obetné zviera za hriechy. V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista obetovaného za spásu sveta.

Sviečka — pochádza zo starovekých osláv Veľkej noci a v mnohých kultúrach je chápaná ako znamenie života. Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkrieseného Krista.

 Vajíčko — pretože obsahuje zárodok života, je symbolom plodnosti, života, úrodnosti a vzkriesenia. V kresťanstve sa vajce vykladá ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus.

 Zajac — symbol má pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Dodnes deti v Česku či Anglicku na Veľkú noc „naháňajú veľkonočného zajaca“, teda hľadajú vajíčka ukryté v záhrade.

 Šibačka – v dnešnej dobe chlapci dievčatá šibú možno len pre zábavu a výslužku. Myšlienka šibačky je však hlbšia, poriadne vyšibané dievčatá by mali byť po celý rok zdravé, usilovné a veselé.

 Bahniatka – palmové listy boli symbolom Kristovho víťazstva nad hriechom a smrťou. U nás ich nahradili bahniatka, rozkvitnuté ratolesti vŕby či rakyty, ktoré tiež signalizujú prebúdzajúci sa život na začiatku jari. 

 

Na stole nechýbali

 

  • kopa mäsa: slanina, údené, klobáska, šunka nesmeli chýbať na veľkonočnom stole preto, lebo po 40 dňoch sa konečne skončil pôst a sviatky si aj naši predchodcovia užili. Starou tradíciou bolo pečenie jahňaciny, kozľaciny, ale dnes sa pripravuje aj bravčovina a hydina,

 

  • syrek: hrudka z vajec a mlieka v tvare bochníka, ktorá nechýbala najmä na stoloch ľudí z východného Slovenska. Bol symbolom plodnosti, nového začiatku…

 

  • baba: obradné jedlo známe najmä na západe Slovenska, obsahujúce všetky možné dobroty. Údené mäso, klobásy, vajcia, žemle. Symbolizovala návrat k hojnosti po dlhodobom pôste.  

 

Sviatky u našich susedov

 

Poľsko – deti  hľadajú košík so sladkosťami, muži šibú ženy prútmi a polievajú ich vodou.

Maďarsko – zachovala  sa oblievačka, v poslednom čase najmä voňavková.

Nemecko – zdobia si aj stromy a kríky v záhradách, šibačku nepoznajú.

Taliansko – Veľkonočný  pondelok trávia v prírode na pikniku.

Rakúsko – v sobotu  a nedeľu nakladú symbolické vatry a  pália Judáša.