Od 1. januára 2023 vstúpili do platnosti mnohé zmeny v zákone o sociálnom poistení. Jedna z nich priniesla zásadnú novinku v dôchodkovom systéme – rodičovský dôchodok. Kto na neho má nárok, za akých podmienok, je potrebné oň požiadať, kedy a ako bude vyplatený, v akej výške a ako jeho vyplácanie ovplyvní budúci dôchodok dieťaťa? Zosumarizovali sme najčastejšie otázky, na ktoré odpovedá Zuzana Peniaková z odboru personalistiky a miezd.
KTO? Nárok na rodičovský dôchodok majú všetci poberatelia starobného, invalidného a výsluhového dôchodku. No kým u starobného dôchodku nárok vzniká automaticky, u invalidného a výsluhového platí, že musia byť vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku.
ZA AKÝCH PODMIENOK? Základným predpokladom poberania rodičovského dôchodku je, aby dôchodca (poberateľ dôchodku) mal dieťa, ktoré v roku 2021 pracovalo buď ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) a zo svojho príjmu platilo poistné na dôchodkové poistenie. Za dieťa sa pritom považuje vlastné, biologické alebo dieťa zverené rozhodnutím súdu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
AKO OŇ POŽIADAŤ? O rodičovský dôchodok nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa ho prizná biologickému rodičovi alebo osvojiteľovi automaticky. Ak si ale dieťa neželá, aby bol rodičovský dôchodok priznaný jednému alebo obidvom biologickým rodičom, respektíve osvojiteľom, musí do 28. februára 2023 doručiť (poštou, osobne, cez elektronický účet poistenca) do Sociálnej poisťovne vyplnený formulár „Vyhlásenie fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok.“ Vyhlásenie možno podať len raz ročne, teraz, po prvý raz, do 28. februára 2023 a následne vždy do konca augusta. Ak už ale nárok na rodičovský dôchodok vznikne, platí nasledujúcich päť rokov, teda ak dieťa podá vyhlásenie, že si neželá posielať dôchodok svojim rodičom do konca augusta 2025 (rodičia dôchodcovia, ktorým vznikol nárok automaticky od 1. januára 2023), nárok na rodičovský dôchodok zanikne 1. januára 2028. Ak si ale rodič neželá dostávať rodičovský dôchodok od svojho dieťaťa, nemôže jeho vyplácanie sám zrušiť – to môže vykonať vždy len oprávnená osoba – dieťa.
KEDY A AKO BUDE DÔCHODOK VYPLATENÝ? V roku 2023 vyplatí Sociálna poisťovňa rodičovský dôchodok jednorazovo, najneskôr do 30. septembra 2023. Od roku 2024 už budú poberatelia dostávať dôchodok mesačne v rovnakých termínoch ako dostávajú svoj dôchodok. Poberatelia dostanú rozhodnutie o rodičovskom dôchodku, kde budú uvedené mená a priezviská detí, ich vymeriavacie základy, z ktorých sa vypočíta suma dôchodku a tiež suma rodičovského dôchodku za každé dieťa.
V AKEJ VÝŠKE? Suma rodičovského dôchodku je závislá od vymeriavacieho základu dieťaťa (to znamená, od sumy, ktoré dieťa zarobilo a z ktorej zaplatilo – či už samo, prípadne ako SZČO alebo formou odvodu poistného zo mzdy u zamestnanca), pričom maximálna výška rodičovského dôchodku je suma zodpovedajúca 1,5 percenta všeobecného vymeriavacieho základu platnom pred dvoma rokmi (v roku 2021), čo predstavuje pre rok 2023 sumu 21,80 eura mesačne. Minimálnu výšku rodičovského dôchodku zákon neurčuje. Rodičovský dôchodok sa nebude valorizovať, pretože sa bude každoročne meniť v závislosti od príjmu dieťaťa spred dvoch rokov.
AKO OVPLYVNÍ VYPLÁCANIE RODIČOVSKÉHO DÔCHODKU BUDÚCI DÔCHODOK DIEŤAŤA? Nijako. V znení súčasnej legislatívy nemá vyplácanie rodičovského dôchodku vplyv na budúci dôchodok dieťaťa, tento nebude krátený. Rovnako nemá žiadny vplyv ani na odvádzanie poistného zo mzdy zamestnanca alebo príjmu SZČO.