Závod ŽIAROMAT a.s. Kalinovo privítal aj tento rok umelcov, ktorí tri týždne tvorili v jeho areáli. Štvorica Lucia Fabiánová, Jerguš Gálik, Simona Janišová zo Slovenska a Jana Krejzová z Čiech vytvárala jedinečné diela, ktoré v týchto dňoch obdivujú návštevníci Novohradského múzea a galérie v Lučenci.
Sympózium má dlhoročnú tradíciu. Umelci každý rok tvoria svoje diela zo šamotu, ktorý je špecifickým materiálom. Je pevnejší a hutnejší v porovnaní s klasickou hlinou. Obsahuje kamienky a aj dlhšie vydrží.
„Na sympóziu som prvýkrát, ale v minulosti som závod navštívila. Ide o úžasný a originálny priestor, v ktorom sa veľmi dobre tvorí, preto som s radosťou prijala pozvanie. Toto miesto je inšpiratívne pre každého výtvarníka,“ povedala Simona Janišová. Najviac ju oslovila pec, v ktorej sa diela vypaľujú.
„Je fantastická. Robila som, predovšetkým, nádoby, vázy, ktoré môžu pripomínať portréty. Do svojich diel zapracovávam aj tému ohňa, ktorý je dôležitým živlom pre technologický proces keramiky,“ dodala umelkyňa.
Jana Krejzová prišla z Českej republiky a v Kalinove tvorila taktiež prvýkrát. Vyzdvihla prostredie a aj technológie, ktoré vo svojom okolí nemá.
„Takáto kruhová pec, ktorá páli „navysoko,“ je pre mňa novinka. Rovnako tak celý spôsob pálenia. Pre mňa je pobyt v Kalinove výzva,“ priznala výtvarníčka. Oslovil ju tiež dlhý proces pálenia, ale aj napätie, čo z pece po vypálení „vylezie.“
„Je to taký intuitívny spôsob práce. Doma mám iba malú pec, tu môžem tvoriť veľké veci. Keď som zistila, že idem do Kalinova, chcela som vytvoriť niečo majestátne, niečo, čo presahuje rozmery mojej pece. Plánovala som pracovať s rastlinnou štruktúrou. Vyrobila som sériu týchto štruktúr, ktorá je veľmi jemná. Po veľkých objektoch som začala robiť sériu malých reliéfov s jemnou štruktúrou, ale aj rastlinné dózy,“ dodala Krejzová.
Umelecké výtvory všetkých štyroch výtvarníkov sú vystavené v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci až do 15. októbra tohto roku.