Leto trochu inak s programom ERASMUS+

Vzdelávacie aktivity v rámci štrukturálnych kurzov. Na snímke riaditeľka Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová Miriam Pindiaková (vľavo) a učiteľka Martina Završanová. Foto: SSŠ ŽP

Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová získalo v školskom roku 2024/25 na najbližšie štyri roky Certifikát akreditácie Erasmus+ v sektore školské vzdelávanie, ktorý sa udeľuje inštitúciám a organizáciám s cieľom dlhodobo sa zapájať do programu Erasmus+. Tento program je zameraný na podporu vzdelávacích, školiacich, mládežníckych a športových aktivít v Európe.

Akreditácia nám umožňuje získavať finančnú podporu pre realizáciu medzinárodných projektov a zaisťuje jednoduchší prístup k financovaniu na pravidelnej báze, čo podporuje dlhodobé plánovanie a realizáciu projektov. Vďaka akreditácii môžeme vysielať svojich študentov a zamestnancov na zahraničné mobility a výmenné pobyty s cieľom zlepšiť ich zručnosti a kompetencie, rozvíjať medzinárodné partnerstvá s inými inštitúciami a organizáciami v Európe a prispievať k modernizácii a internacionalizácii našej školy.

Hlavnými cieľmi našej akreditácie je čiastočné zavedenie bilingválneho vyučovania v prírodovedných predmetoch, zvýšenie úrovne dosiahnutých výsledkov v prírodovedných predmetoch zavedením outdooru a enviro aktivít do vyučovania, predchádzanie syndrómu vyhorenia, vyrovnanie sa s postcovidovým syndrómom a zvýšenie kvalifikácie učiteľov v oblasti projektového manažmentu.

Počas týchto letných prázdnin sme úspešne odštartovali medzinárodnú činnosť a začali sme napĺňať stanovené ciele. Tri učiteľky nášho gymnázia sa zúčastnili štruktúrovaných kurzov v írskom Dubline. Ako prvá vycestovala na zahraničnú mobilitu Jana Vojtko Syčová, ktorá absolvovala týždňový kurz s názvom Udržateľnosť a životné prostredie (Sustainability and environment) vo vzdelávacej inštitúcii ATLAS language school. Vo vzdelávacej inštitúcii InterEducation absolvovala naša riaditeľka Miriam Pindiaková dvojtýždňový kurz Angličtina pre európskych učiteľov (English for european educators) a poslednou dvojtýždňovou mobilitou bol kurz s názvom CLIL – integrované tematické vyučovanie nejazykových predmetov (CLIL – Content and Language Integrated Learning), ktorého sa zúčastnila Martina Završanová.

Účastníčky štruktúrovaných kurzov hodnotia zahraničné mobility Erasmus+ veľmi kladne a veria, že to bude mať veľký prínos nielen pre ne samotné, ale i pre celú našu školu. Oplatilo sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Povzbudzujeme k tomu aj vás!