Za unikátnou magnetickou rezonanciou cestujú do mesta Brezno pacienti z celého Slovenska, ale i zo zahraničia. Hlavným dôvodom je, že na nej môžu vyšetriť aj pacientov s klaustrofóbiou alebo trpiacich vyšším stupňom obezity. Na špičkovom prístroji, ktorý je inštalovaný v breznianskej nemocnici s poliklinikou, počas dvoch rokov uskutočnili takmer 10-tisíc vyšetrení.
Prístroj magnetickej rezonancie v breznianskej nemocnici patrí v rámci Slovenska k najmodernejším. Vďaka revolučnej technológii na báze umelej inteligencie má vynikajúce zobrazovacie schopnosti a pacientov vyšetrí rýchlejšie a komfortnejšie. „Veľkou výhodou a tiež dôvodom, prečo k nám pacienti dochádzajú nielen z okolia, ale z rôznych kútov Slovenska, je možnosť na tomto prístroji vyšetriť aj pacientov s rôznymi kovovými implantátmi. Vďaka veľkosti otvoru je vhodný aj na vyšetrovanie pacientov s klaustrofóbiou alebo trpiacich vyšším stupňom obezity,“ vysvetlil Jaroslav Mačejovský, riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Brezno, n.o. a pokračoval: „Kým iné medicínske pracoviská budujú chodníky, my sme si s novým MR prístrojom postavili rovno diaľnicu.“
Pre pacientov pritom nie je dôležitá vzdialenosť, ktorú musia prekonať. Pre mnohých je toto pracovisko jedinou možnosťou vyšetrenia na MR prístroji. Niekoľko ich pricestovalo už aj zo zahraničia – z Českej republiky, Švajčiarska, Rakúska či Ukrajiny.
MR diagnostika je často kľúčová
Inovatívny celotelový MR skener MAGNETOM Free.Max umožňuje ľahší prístup k zobrazovaniu magnetickou rezonanciou. K vyššiemu komfortu vyšetrení prispieva otvor s priemerom 80 centimetrov, pričom ide o celosvetovo prvý prístroj s otvorom takej veľkosti. S nosnosťou lôžka až do 200 kilogramov posúva doterajšie limity v MR diagnostike.
„MR prístroj inštalovaný v breznianskej nemocnici v dennej praxi dokazuje, aké dôležité je neopomínať pacientov s rôznymi špecifickými ochoreniami, ktoré znemožňujú vyšetrenie na iných zariadeniach. MAGNETOM Free.Max je pre nich riešením. Vďaka strednej veľkosti magnetického poľa umožňuje vyšetriť tiež pacientov s metalickými implantátmi. Ide o inovatívny štýl skenovania oproti známej, tradičnej MR technológii a mal by byť súčasťou každého väčšieho rádiologického pracoviska. Nemocnica v Brezne nám však ukázala, že aj menší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu byť o niekoľko krokov popredu a stať sa vyhľadávaným poskytovateľom kvalitných vyšetrení,“ povedal Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku.
Špecialisti z breznianskej nemocnice za uplynulé dva roky diagnostikovali na MR prístroji desiatky typov ochorení, realizovali predoperačné vyšetrenia odporúčajúce rozsah operačného výkonu, pomohli svojou diagnostikou klinickým lekárom pri rozhodovaní o konzervatívnom či radikálnejšom riešení problému. Pri závažnosti takýchto ochorení je veľmi podstatná včasná a precízna diagnostika, niekedy až rozhodujúca pre vyliečenie pacienta. Preto je nevyhnutné, aby mali MR vyšetrenia ľahko dostupné aj ľudia s komplikáciami v podobe kovových implantátov alebo s diagnózami ako klaustrofóbia či vysoký stupeň obezity.
Unikátna platforma Magnetom Free získala tento rok prestížnu cenu „Deutscher Zukunftspreis 2023“, ktorú každoročne udeľuje nemecký spolkový prezident. Slovensko sa s breznianskou nemocnicou zaradilo medzi 50 krajín z celého sveta, ktoré ju úspešne využívajú.
Pridaná hodnota – energetická úspora
Výhoda breznianskeho MR prístroja spočíva tiež v unikátnej technológii „dry cool“, ktorá využíva iba 0,7 litra hélia na chladenie supravodivého magnetu. To má pozitívny vplyv na prevádzkové náklady, ktoré sú počas celého životného cyklu zariadenia až o 30 percent nižšie ako pri bežných MR skeneroch.