Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Brezne Martin Mičej je hrdý na zrekonštruované priestory, ktoré zvýšia komfort a úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Počas otvorenia poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na úspešnej realizácii projektu. Zároveň dodal, že v obnove plánujú pokračovať aj v ďalšom období.
S primárom sme sa rozprávali nielen o rekonštrukcii, ale aj o aktuálnej situácii na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice v Brezne.
Nachádzame sa vo vynovených priestoroch vášho oddelenia. Aký prínos má táto obnova pre lekárov, personál, ale najmä pre mamičky?
– Chceli sme, aby pacientky, ktoré k nám prídu, mali od začiatku dobrý pocit. Zároveň chceme týmto krokom prilákať aj ďalšie budúce mamičky zo širokého okolia, aby vyžili priestory nášho oddelenia, prípadne sa k nám vrátili. Naším cieľom je poskytnúť pacientkam maximum – čiže nielen profesionálny, ale najmä ľudský prístup tak, aby sa u nás cítili dobre. Obnovené priestory sú však prínosom aj pre personál.
Čo všetko sa vám podarilo obnoviť?
– Vynovili sme vyšetrovne, ambulancie, operačné sály, ambulanciu jednodňovej chirurgie, pôrodný box a nadštandardné izby. Vybudovali sme apartmán, kde môže prísť aj otec, aby bola celá rodina pokope. Ide však len o prvú fázu. V druhej by sme chceli prerobiť operačný trakt a aj ďalšie izby.
Kedy plánujete realizovať spomínanú druhú fázu?
– Všetko závisí od finančných prostriedkov, ktorých nemáme na rozdávanie. Sme nezisková organizácia, väčšinu peňazí sme zohnali po vlastnej línii, samozrejme, aj za prispenia nemocnice. Otázne je, či dokážeme osloviť ďalších partnerov a sponzorov. Radi by sme do pol roka prerobili aj ďalšie časti oddelenia, vrátane niektorých izieb.
Odkiaľ sa budete snažiť získať finančné prostriedky na druhú etapu obnovy?
– Súčasťou druhej etapy bude aj rekonštrukcia operačných traktov, ktorá je mimoriadne nákladná. S vedením nemocnice sme sa dohodli, že sa budeme zapájať do každej výzvy a projektu z dielne ministerstva zdravotníctva. Zo sponzorských príspevkov by sme túto obnovu ťažko pokryli. Pozitívne je, že personál na našom oddelení je ochotný. Poprosili sme známych a priateľov, aby nám venovali dve percentá z daní. Z nich by sme, približne na začiatku leta, radi prerobili dve až štyri izby. Všetko závisí od toho, koľko prostriedkov dokážeme získať.
V prvej etape rekonštrukcie pomohli aj obyvatelia regiónu, čo je určite mimoriadne pozitívne…
– Veľmi by som sa chcel poďakovať všetkým ľuďom na Horehroní, ktorí venovali finančné prostriedky, aby nám pomohli spomínané priestory zrekonštruovať. Darcov je veľa a veľmi si to vážim nielen za seba a personál, ale aj za pacientky, ktoré k nám prídu. Situácia je ekonomicky vážna, no ľudia sa nám neobrátili chrbtom. Preto sme mohli, aj v spolupráci s vedením mesta, zriaďovateľmi a všetkými dobrými ľuďmi s veľkým srdcom, realizovať rekonštrukciu nášho oddelenia. Ešte raz, veľká vďaka!
Odbočme trošku od témy rekonštrukcie. Ako je to s pôrodnosťou v našej nemocnici?
– Pôrodnosť na Slovensku všeobecne klesá. Myslím, že v januári tohto roka bola najnižšia za posledné roky. Kedysi bolo v breznianskej pôrodnici vykonaných viac ako tisíc pôrodov, dnes ich je len okolo 450. Toto číslo chceme v budúcnosti navýšiť, preto nám záleží, aby k nám prichádzali rodičky nielen z Horehronia, ale aj zo širšieho okolia.
V prípade, že sa vám podarí dosiahnuť spomínané číslo, dokážete personálne zvládnuť takýto počet pôrodov?
– Personál je stále potrebný a problém jeho nedostatku trápi nemocnice po celom Slovensku. Preto privítame každého, kto bude mať záujem u nás pracovať. Čiže lekárov, zdravotné sestry a pôrodné asistentky. Personálne obsadenie by sme radi doplnili. Avšak, aj pri súčasnom počte by sme zvládli zvýšený počet pôrodov, napríklad po prípadnom zrušení iných pôrodníc, ktoré nespĺňajú požadované kritériá.
Je vaším cieľom aj takýmto spôsobom dokázať kompetentným, že pôrodnica v Brezne neustále napreduje a dokáže sa postarať aj o ďalšie rodičky?
– Určite áno. K problematike zaradenia nemocnice v Brezne do prvej úrovne sa staviame inak. Chceme dokázať, že máme na to, aby sme boli zaradení do druhej kategórie priestorovo, personálne a aj prístrojovo. Nebudeme plakať na ministerstve zdravotníctva a ani demonštrovať. Chceme ísť v ústrety tomu, aby sme boli v druhej kategórii, respektíve, aby sme mali pridelené príslušné doplnkové programy, o ktoré sme požiadali. Myslím si, že túto pozíciu si zaslúžime.