Miriam Pindiaková: Výchova žiakov je náročná, no má konkrétny cieľ

Žiaci našej školy majú k dispozícii moderné učebne. Foto: J. Čief

Po dvoch mesiacoch prázdnin otvorili v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová nový školský rok. Každý začiatok predstavuje určité očakávania a výzvy. Výnimkou nie je ani naša škola, kde sa počas nadchádzajúcich desiatich mesiacov môžu žiaci tešiť nielen na štandardný vyučovací proces, ale aj na mnohé aktivity, ktoré robia z našej školy atraktívne miesto na vzdelávanie.

O očakávaniach pred začiatkom školského roka, plánoch či projektoch sme sa rozprávali s Miriam Pindiakovou, riaditeľkou Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová.

Začal sa nový školský rok 2024/2025. S akými očakávaniami doň vstupujete?

– Očakávania pred začiatkom každého nového školského roka majú predovšetkým žiaci prvých ročníkov a ich rodičia, pretože v ich životoch nastáva určitá zmena a príprava na budúce povolanie. Naším prianím je ich splniť, poskytnúť im čo najkvalitnejšie vzdelanie a nesklamať ich predstavy. Samozrejme, odmenou za našu prácu sú úspechy žiakov v rôznych súťažiach a olympiádach, z ktorých sa veľmi tešíme.

Koľko žiakov nastúpi do jednotlivých organizačných zložiek?

– Zatiaľ môžem poskytnúť len orientačný údaj, nakoľko začiatok školského roka je ešte obdobím prestupov a minimálne do 15. septembra sa budú počty meniť. Do prvého ročníka odbornej školy nastúpilo 71 žiakov z celkového počtu 244 a do prvého ročníka gymnázia 48 žiakov z celkového počtu 170.

Škola je známa mnohými aktivitami. Na čo sa môžu tešiť žiaci tento rok?

– Aktivít počas školského roka bude určite veľa, pretože sa tak snažíme spríjemniť, spestriť a oživiť vyučovací proces. Niektoré si žiaci dokonca sami plánujú a konzultujú ich s nami – vedením školy. Okrem predmetových olympiád, aktivít školského parlamentu, športových súťaží a súťaží zručností to budú aj charitatívne, dobrovoľnícke aktivity a mnoho ďalších.

Ktoré najvýznamnejšie projekty budete v tomto roku realizovať?

– V minulom školskom roku sme získali akreditáciu na Erasmus+ pre individuálnu organizáciu v oblasti školského vzdelávania v rámci programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, ktorá je platná do konca roka 2027. Budeme teda pokračovať vo vzdelávacích mobilitách jednotlivcov. Predchádzajúce projekty, ktoré sme realizovali v minulom školskom roku, sú už ukončené. Preto budeme sledovať ďalšie projektové výzvy, prostredníctvom ktorých budeme môcť zvyšovať úroveň vzdelávania nielen žiakov, ale aj pedagógov, s možnosťami vycestovania do zahraničia a taktiež výzvy zamerané na modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu z Európskeho sociálneho fondu.

Výchova mladých ľudí je čoraz náročnejšia. Pociťujete to aj v pedagogickom zbore?

– Výdobytky modernej doby a technológie, s ktorými mladí prichádzajú do kontaktu, majú svoje pozitíva aj negatíva. Určite sa to prejavuje aj na ich správaní, komunikácii, vedomostiach a zručnostiach. Mnohokrát sa nás snažia prekabátiť a skúšajú, pokiaľ siahajú naše hranice. Nech je ich výchova akokoľvek náročná, má konkrétny cieľ – podporovať žiakov v osobnom, sociálnom a vzdelávacom rozvoji.