V dielňach na praktické vyučovanie Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej Železiarne Podbrezová (SSOŠH ŽP) sa po dvoch rokoch uskutočnil piaty ročník súťaže Zručný mladý Horehronec. Prihlásili sa na ňu žiaci z dvanástich základných škôl z okresu Brezno. Celkovo 24 detí malo za úlohu vytvoriť výrobok podľa pripraveného zadania. Na bezpečnosť a priebeh dohliadali majstri odbornej výchovy.
Podľa slov Jozefa Zákalického, zástupcu riaditeľky pre praktické vyučovanie v SSOŠH ŽP, cieľom tejto aktivity je preverenie zručností detí, ale aj rozšírenie spolupráce s okolitými základnými školami, ktorá súvisí s náborom žiakov na stredné školy.
„Aj takáto forma im môže pomôcť pri rozhodovaní, ktorú strednú školu si v budúcnosti vyberú. Na vlastné oči vidia podmienky a môžu ich porovnávať s inými zariadeniami. Naša škola je zmodernizovaná, prešla veľkou obnovou, pričom boli doplnené technické a technologické zariadenia, stroje či nástroje. Sme radi, že i takýmto spôsobom sa dokážeme prezentovať,“ povedal J. Zákalický.
Ako ďalej doplnil, súťaž Zručný mladý Horehronec je určená pre siedmakov, ôsmakov a deviatakov. „V súťaži môžeme použiť len materiály, ktoré spĺňajú technické požiadavky primerané ich veku, ale aj mentálnej a pracovnej schopnosti, čiže najmä plast a drevo,“ upresnil.
Súťažili o hodnotné ceny
A aká bola pre žiakov pripravená úloha tento rok? „Museli vyrobiť tzv. klopátko. Výrobok sa skladal z mechanickej časti, ktorá bola pohyblivá, čiže dôležitá bola presnosť. Hlavná časť výrobku bola z dreva, pričom išlo o vtáčika, ktorý na základe spomínanej mechanickej časti dokázal klopať na drevo. Témy pritom každý raz obmieňame,“ doplnil.
Podobne ako v minulosti, tak i v tomto roku mali účastníci k dispozícii na zapožičanie potrebné pracovné nástroje.
„Aj vďaka podpore Železiarní Podbrezová, nášho zriaďovateľa, boli pre deti pripravené pracovné tričká a obed. Okrem toho čakali na víťazov hodnotené ceny, napríklad bluetooth reproduktor, sada skrutkovačkov, bezdrôtové slúchadlá či spájkovacia elektrostanica. Pre najlepšie školy sme pripravili kufrík s náradím a viaceré druhy elektrických pílok,“ predstavil ceny J. Zákalický.
Ukázali šikovnosť
Po ukončení súťaže nasledovalo hodnotenie. Majstri odbornej výchovy kontrolovali, ako žiaci splnili zadanie, dĺžku, výšku, šírku, hĺbku, presnosť vrtu, estetiku či funkčnosť výrobku, za čo získavali body. Kto ich mal najviac, ten vyhral, pričom maximom bolo sto. V súťaži družstiev sa žiakom z konkrétnych škôl body spočítavali.
A ako napokon dopadol tohtoročný Zručný mladý Horehronec? Najlepší výrobok sa podaril Tobiasovi Čiefovi z Ľubietovej, druhý skončil Richard Fregelec zo Závadky nad Hronom a tretí v poradí bol Kristián Hodroš z Podbrezovej.
„Tento rok k nám znovu zavítalo mnoho šikovných chlapcov. Pozitívne je, že sa medzi nimi nestratilo aj jedno dievča, ktoré nabralo odvahu a prišlo medzi nás. Dievčatá majú veľakrát zručnosť na vysokej úrovni, neraz sú šikovnejšie ako chlapci. Aj v súčasnosti máme na škole prváčku, ktorá je jedinou v desaťčlennej skupinke chlapcov a je spomedzi nich najlepšia, v rámci technických zručností,“ pokračoval J. Zákalický.
Propagácia školy
Súťaž Zručný mladý Horehronec aj tento rok splnila účel. Deti si vyskúšali svoje technické zručnosti a pre našu školu išlo o istý druh propagácie.
„Pravidelne navštevujeme základné školy v celom regióne, ale budúci prváci nás stretnú i na rôznych burzách. No vždy je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. A to je aj jeden z cieľov súťaže, ktorá môže presvedčiť žiakov, aby si vybrali práve nás. Pre nás je najlepšou reklamou, keď nás deti vidia na vlastné oči, môžu si pozrieť priestory a vyskúšať aj praktické úlohy. Decká si potom medzi sebou informácie odovzdávajú. Mnohé z nich už majú v našej škole kamarátov, spolužiakov alebo súrodencov, čo je určite pozitívnym znakom, že škola má v regióne veľmi dobré meno,“ uzavrel J. Zákalický a dodal, že škola sa už teraz pomaličky pripravuje na Deň otvorených dverí, ktorý bude budúci rok, konkrétne 4. februára.
Prehliadka školy i hradu Ľupča
Žiakov základných škôl sprevádzali na súťaži ich učitelia. A kým decká pod dohľadom majstrov vŕtali, montovali a brúsili, ich pedagógovia mali pripravený zaujímavý program. „Priznám sa, chceli sme sa aj trošku pochváliť, kam sme sa za posledné roky v rámci vybavenia a obnovy priestorov školy posunuli. A keďže sa blížia Vianoce, učiteľom sme pripravili aj prehliadku hradu Ľupča s odborným výkladom. Verím, že sa im u nás páčilo,“ povedal Jozef Zákalický.
ANKETA
Žiakom sa najviac páčili priestory a vybavenie
Počas prebiehajúcej súťaže Zručný mladý Horehronec sme žiakov osobne navštívili. Pozreli sme sa, ako sa im darí a niektorých sme sa opýtali, kto ich na súťaž prihlásil, ako im ide vyrábanie „klopátka“ a ako sa im páči v našej škole.
Janka Prečuchová, Čierny Balog: Na súťaž ma prihlásila pani učiteľka. Vyrábame dreveného vtáčika a zatiaľ mi to ide celkom dobre. Chcela by som sa umiestniť čo najlepšie, no konkurencia je dosť silná. Prostredie školy sa mi veľmi páči, rovnako tak vybavenie dielní.
Tomáš Grisnik, Horná Lehota: O súťaži mi povedal kamarát, s ktorým som sem aj prišiel. Prihlásil ma učiteľ, keďže som bol aj na technickej olympiáde v Brezne. Na začiatku som svoj výrobok trošku pokazil, ale postupne som sa rozbehol, chybu opravil, aj keď je trošku zdeformovaný. Od súťaže som nič také neočakával, chcel som najmä vidieť, ako to tu funguje. Škola sa mi veľmi páči – od prostredia až po vybavenie.
Kristián Hodroš, Podbrezová: O súťaži nám povedal zástupca riaditeľa školy. S kamarátom sme boli na technickej olympiáde v Brezne a celkom nás to bavilo a aj sa nám darilo. Chceli by sme vyhrať, ale uvidíme, ako súťaž dopadne. Všetko je tu v pohode, máme k dispozícii kvalitné nástroje a aj vybavenie je super. Videl som tiež pripravené ceny pre víťazov, ktoré sú veľmi zaujímavé. V tejto škole sa mi páčia mechanické veci, ale aj píly, s ktorými sa dá všeličo vyrábať.
Gregor Jirmer, Brezno: Na technickej olympiáde sa mi celkom darilo, tak ma učitelia vybrali aj na súťaž do Podbrezovej. Zatiaľ sa mi darí veľmi dobre. Rád by som skončil na pódiovom umiestnení. Prostredie aj dielne sú tu naozaj super. Občas aj doma s ocom pracujem a pomáham mu, keď je potrebné, napríklad v záhrade. Čiže určité zručnosti mám.
Lucas Oceľ, Polomka: V škole sme mali školské kolo technickej olympiády a celkom mi to išlo, tak ma pán učiteľ prihlásil. Na technických hodinách zvykneme vyrábať najmä výrobky z dreva, preto mi aj táto súťaž bola blízka. Rád by som sa umiestnil do tretieho miesta, lenže konkurencia je silná. Som nadšený z týchto priestorov, veľmi sa mi tu páči. Rozmýšľal som, že by som sem nastúpil po skončení základnej školy.