Nástrahy leta

 

Vykývať, nie vytočiť

Roky sme boli naučení kliešťa vytáčať po smere či v protismere hodinových ručičiek. Je tomu však koniec a na tento spôsob odstránenia čiernych parazitov by sme mali zabudnúť.

Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky. Pri odstraňovaní kliešťa je potrebná opatrnosť, dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho. Z tela treba kliešťa odstrániť čo najskôr. Nemožno si pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.

Po vytiahnutí kliešťa treba kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. Ak sa ho nepodarí z tela odstrániť celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc. Rovnako ju treba vyhľadať aj v prípade, ak rana po vybratí kliešťa neustúpi ani po niekoľkých dňoch.

Pri kontrole oblečenia a tela by sa mali ľudia sústrediť na oblasť hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami, počas prehliadky je vhodné použiť aj lupu.

 

Prehriatie organizmu

Vysoká teplota môže spôsobiť vyčerpanie, tepelný úpal, kŕče, aj šok. Príčinou je strata veľkého množstva minerálnych látok a vody, ktoré sú spôsobené pobytom v horúcom a vlhkom prostredí.
Najnáchylnejšie na vyčerpanie z tepla sú malé deti, ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na pobyt v horúcom a vlhkom prostredí, ľudia s nedostatočnou fyzickou kondíciou, osoby trpiace chorobami, ktoré sprevádzajú vracanie a hnačky, starší ľudia a ľudia s chronickými chorobami. Vyčerpanie z tepla môže viesť k prehriatu organizmu. Dochádza k zlyhaniu termoregulačného centra v mozgu, zastaví sa potenie, čo vedie k tomu, že telo sa nemôže ochladzovať vyparovaním potu.

Za normálnych okolností sa telesná teplota znižuje a udržiava na normálnych hodnotách pomocou sálania, odparovania – zvýšené potenie a dýchanie (zrýchlené a prehĺbené dýchanie). Pri zvýšení telesnej teploty na 41 – 42 stupňov Celzia, dochádza k poškodeniu buniek v mozgu, srdci, pečeni i ďalších orgánoch. Kým vyčerpanie z tepla sa zväčša vyvíja postupne, prehriatie sa rozvíja rýchlo, takmer bez akýchkoľvek varovných príznakov.

Príznakmi prehriatia organizmu je horúčka, poruchy zraku a sluchu, hučanie v ušiach, poruchy vedomia, až bezvedomie, silný, rýchly pulz. Prvú pomoc poskytneme osobe s prehriatym organizmom tak, že ju premiestnime do chladnejšieho prostredia, doplníme stratu vody a minerálov. Vodu podávame len po malých dúškoch. Ak sa postihnutý potí, má hnačku alebo kŕče, pridáme do vody lyžičku kuchynskej soli. Pri kŕčoch pomôže jemná masáž, ktorá uvoľní spazmus. V prípade potreby vyhľadáme lekára.

Aby sme predišli prehriatiu organizmu, je potrebné prijímať veľa tekutín, obmedziť alkohol a sýte jedlá, tepelnú rovnováhu organizmu udržiavame aj krátkym sprchovaním vlažnou vodou. Obliekame sa ľahko a vzdušne. Medzi 11. a 15. hodinou sa nezdržiavame na priamom slnku a nepreceňujeme svoje schopnosti.

 

Optimálny pitný režim

Mladý a zdravý človek nemusí pociťovať nedostatok tekutín okamžite, pretože telo má viacero mechanizmov, ktorými si ich dokáže dočasne vynahradiť.

Nedostatok vody sa však hromadí v priebehu dní a potom sa môže prejaviť veľmi dramatickým spôsobom v podobe mdloby, búšenia srdca, podozrením na srdcový infarkt alebo iným nevhodným spôsobom. Prejavy dehytratácie môžu byť aj omnoho nenápadnejšie, napríklad problémy so sústredením či pamäťou. Ak sa necítite vo svojej koži, vypite naraz dva poháre chladnej vody a je veľkou pravdepodobnosťou, že do pol hodiny sa vám uľaví.

Najlepšou kontrolou dostatočného prísunu tekutín je farba moču. Aj ráno, v čase najväčšieho zahustenia, má byť bezfarebný alebo slabo žltý a bez zápachu.
A aký je optimálny objem vypitých tekutín? Na každých, aj začatých 15 kilogramov hmotnosti by mal človek prijať od 0,5 do 0,7 litra vody. V prípade väčších strát vody potením na každý kilogram úbytku telesnej hmotnosti pri fyzickej aktivite doplniť tekutiny v objeme jedného litra. Výsledný údaj o množstve vody nie je záväzný, no môže vám pomôcť odhadnúť orientačné množstvo tekutín, ktoré telo potrebuje. Príjem vody je individuálny a ovplyvňuje ho strava a životný štýl.