V predposledný októbrový víkend pripravili pracovníci Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT), v spolupráci so zamestnancami hradu Ľupča, druhý ročník výstavy s názvom Spoznajte tajomstvá húb. Široká verejnosť sa v priestoroch hradu zoznámila so známymi i nepoznanými druhmi húb, návštevníci skúmali ich štruktúru, rozprávali sa s odborníkmi a svoje vedomosti obohatili o nové poznatky.
Počas dvoch dní zavítali do areálu stredovekej pamiatky viac ako tri stovky návštevníkov. Tajomstvá húb objavovali rodiny s deťmi, študenti, dôchodcovia, ale aj odborníci či amatérski hubári.
„Huby nazbierali pracovníci Správy NAPANT spolu s dobrovoľníkmi dva dni pred výstavou v okolí obce Slovenská Ľupča. Súčasťou podujatia boli čerstvé plodnice húb, ale i fotografie rôznych autorov, taktiež miniatúrne drevené modely húb, ako aj odborná mykologická literatúra, populárne atlasy, publikácie o liečivých účinkoch húb či kuchárske knihy s receptami,“ priblížila Katarína Bučinová, pracovníčka environmentálnej výchovy Správy NAPANT.
Hostia si taktiež mohli vyskúšať prácu s lupou a mikroskopom a aj takýmto spôsobom objavovali fascinujúcu ríšu húb plnú tajomstiev. V zážitkovej časti si prítomní zahrali pexeso, prípadne vymodelovali alebo nakreslili huby podľa vlastnej fantázie. Pre deti boli pripravené omaľovánky a detský kútik s tvorivými dielňami.
„V areáli hradu sme nainštalovali fragmenty skutočných biotopov prinesené priamo z lesa, napríklad mŕtve drevo osídlené rôznymi druhmi machorastov a húb. Návštevníci tak spoznali význam takéhoto dreva a drevoosídľujúcich húb v prírode,“ pokračovala odborníčka.
Spoznali rôzne druhy
Zelenica obyčajná, kožnačka javorová, práchnovec kopytovitý, práchnovček pásikavý, ale aj huby žijúce v symbiotickom vzťahu so živými stromami v rôznych nízkotatranských biotopoch, napríklad hríb smrekový, rýdzik smrekový, plávky či muchotrávky a ďalšie. To je len zlomok z toho, čo videli návštevníci na vlastné oči.
„Na výstave sme prezentovali aj dva druhy chránené zákonom – rýdzik nádherný a hubu s názvom zamatka černastá. Vďaka špičkovému slovenskému mykológovi Stanislavovi Glejdurovi sa nám podarilo objaviť v našom národnom parku kriticky ohrozený druh huby s názvom čiaška prevrátená, vyskytujúcej sa na dreve javora horského, čo je tretí nález v rámci Slovenska,“ doplnila mykologička.
Výstavu obohatili aj samotní návštevníci svojimi nálezmi. „Takto sme získali niekoľko excelentných kusov, napríklad liečivý druh huby s názvom koralovec bukový, ale aj najjedovatejšiu hubu Slovenska muchotrávku zelenú.“
Druhová rozmanitosť
Atmosféra sa počas víkendu niesla v duchu občianskej vedy, čo znamená spoluprácu laickej verejnosti s odborníkmi.
„Naši pracovníci venovali značné úsilie príprave výstavy, určeniu húb na základe ich makroskopických vlastností a ich uchovaniu v dobrom stave, aby počas výstavy pôsobili reprezentatívne. Návštevníci prichádzali s rôznymi očakávaniami a mnohí na hrade našli inšpiráciu, na čo všetko, okrem varenia, sa dajú huby použiť. Niektorí boli vďační za možnosť využiť služby mykologickej poradne, kde nadšenci priniesli svoje úlovky nazbierané v okolitých lesoch a na lúkach. Viedla som ju ja a s návštevníkmi som si vymieňala hubárske skúsenosti a poznatky,“ doplnila K. Bučinová a dodala: „Slovensko je odjakživa považované za raj hubárov, zber týchto darov prírody má u nás bohatú tradíciu a druhovú rozmanitosť. V súčasnosti poprední odborníci zo Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, Ladislav Hagara a Stanislav Glejdura odhadujú, že sa u nás vyskytuje päť až šesťtisíc druhov. Sme radi, že sme niektoré z nich mohli prezentovať aj na hrade Ľupča a že sa podujatie stretlo s takouto pozitívnou odozvou.“