Darovanie krvi nebolí a môže niekomu zachrániť život. Darcov je na Slovensku iba zhruba päť percent, no kritériám vyhovuje štvrtina populácie. Dňa 12. februára odštartoval už dvadsiaty tretí ročník celoslovenskej kampane „Valentínska kvapka krvi“, ktorá má potrebu darovania krvi ešte viac priblížiť širšej verejnosti. Za uplynulých päť rokov sa do tejto kampane zapojilo 130 645 dobrovoľných darcov, z toho 23 420 prvodarcov. Krv môže darovať každý vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do 65 rokov. Darca musí mať viac ako 50 kilogramov, nesmie mať žiadne chronické ochorenie, brať dlhodobo lieky, nesmie byť v poslednej dobe operovaný a v niektorých prípadoch môže byť obmedzením aj návšteva iných krajín. Deň pred darovaním krvi by človek nemal byť vystavený zvýšenej fyzickej záťaži, piť alkohol a večerať mastné jedlá. Minimálne šesť hodín pred odberom nefajčiť. Všetky tieto okolnosti negatívne ovplyvňujú aktivitu pečeňových enzýmov. V deň odberu sa odporúčajú ľahké sacharidové jedlá ako napríklad ovocie, zelenina, džem, med, netukové pečivo a dostatočná hydratácia. Odber trvá zhruba pätnásť minút a odoberú vám 400 – 450 mililitrov krvi. Zapojiť sa do kampane môžete na odberových miestach národnej transfúznej služby, na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc a na mobilných odberoch, ktoré budú v mestách po celom Slovensku. Kampaň potrvá päť týždňov, do 16. marca. Okrem toho, že urobíte dobrú vec, pomôžete aj sebe, pretože skôr než darujete krv, prejdete menšou lekárskou prehliadkou, ktorá odhalí vďaka vzorke krvi váš zdravotný stav.
My sme sa našich spolupracovníkov opýtali, aký majú na darcovstvo krvi názor:
Michal ŽEC, Vvr
– Myslím si, že darovanie krvi je veľmi dôležitá vec, hlavne pre chorých ľudí, ktorí ju potrebujú. Ja osobne už mám dávno zlatú plaketu, na to potrebujete štyridsať odberov. Darcovstvo má okrem dobrého pocitu aj množstvo iných výhod, napríklad máte v Banskej Bystrici zadarmo mestskú hromadnú dopravu. Momentálne mám už cez päťdesiat odberov a chystám sa v najbližšej dobe znovu krv darovať.
Stanislav KOSTÚR, Tcú
– Darcovstvo krvi je veľmi dôležité, donedávna som aj ja darovával krv. Problémom je, že ľudí musíte presvedčiť, aby krv darovali. Podľa môjho názoru, každý komu to zdravotný stav dovolí, by krv mal darovať. Ja som začal už na vojne. Potom som prestal, lebo som čítal rôzne články ako sa obchoduje s krvou, no nakoniec som sa k tomu opätovne vrátil. Naposledy som bol krv darovať minulý rok, no už mám pomaly 62 rokov tak už nebudem môcť dávať.
Ján VILHÁN, Vt
– Darovanie krvi je dobrá vec. Raz som bol v nemocnici po operácií a krv som potreboval, takže viem, čo to je. Ja kvôli zdravotným problémom, bohužiaľ, darcom byť nemôžem.
Alena BETKOVÁ, Opm
– Ešte som krv nikdy nebola darovať, ale uvažovala som o tom už v minulosti. Vtedy mi to nevyšlo ale myslím si, že je to veľmi dobrá vec. Poznám ľudí, ktorí chodia krv darovať pravidelne a majú aj plakety.
Milan FLOCH, Tcú
– Ja som bol krv darovať už asi štyridsaťpäťkrát. Myslím si, že je to veľmi dôležité. Prvýkrát som bol krv darovať ako dvadsaťšesť ročný a odvtedy chodím pravidelne. Bol som aj minulý rok a chystám sa aj tento, zvyčajne chodím do Banskej Bystrice, ale už som daroval krv aj v mobilných odberoch.
Zdeno BELKO, Vvr
– Myslím si, že je to veľmi dôležitá vec, o tom ani nie je viac čo povedať. Ja krv ale darovať nemôžem kvôli zdravotným problémom.
Otto VAČOK, Vdo
– Ja som strieborný darca, na to potrebujete dvadsať odberov. V súčasnosti mi už zdravotný stav nedovolí krv darovať, ale myslím si, že je to dôležitá vec, jedná sa predsa o tekutinu, ktorá je dôležitá pre život človeka a pre jeho záchranu.